Raport specjalny – armatura łazienkowa

Sezon wiosenno-letni to doskonały czas na zmiany aranżacyjne w mieszkaniu. Wiele osób właśnie wtedy decyduje się na gruntowny remont lub odświeżenie domowych wnętrz.

Postanowiliśmy pomóc internautom w urządzaniu przestrzeni mieszkalnej, dlatego też rozpoczynamy cykl raportów poświęconych wyposażeniu wnętrz. Na pierwszy ogień wzięliśmy armaturę łazienkową i sprawdziliśmy, które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem użytkowników Skąpiec.pl oraz czym konsumenci kierowali się podczas poszukiwań baterii umywalkowej czy zestawu prysznicowego.

raport_okladka_armatura_1.jpg

Preferencje zakupowe internautów Pojemna wanna lub praktyczna kabina prysznicowa, elegancka umywalka i kompakt WC – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę. Jak tego typu produktów szukają internauci? Na co zwracają szczególną uwagę podczas poszukiwań? Kierują się marką, ceną a może materiałem, z którego produkt został wykonany? W niniejszym rozdziale prezentujemy analizę preferencji zakupowych użytkowników serwisu Skąpiec.pl, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2013 r. zainteresowani byli nabyciem ceramiki łazienkowej. Przygotowaliśmy również dla Państwa rankingi TOP5 z sześciu działów: umywalki, wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, kompakty WC i bidety, a także krótkie omówienie kategorii pisuary, postumenty i półpostumenty oraz spłuczki.  

 

Baterie umywalkowe

Marka i sposób montażu to dwa parametry, które okazały się być najistotniejsze dla osób, które w analizowanym przez nas okresie szukały baterii umywalkowej za pośrednictwem serwisu Skąpiec.pl. Z filtra „Producent” skorzystało aż 43,1% użytkowników porównywarki, natomiast z filtra „Montaż” – 17,3 procenta. W dalszej kolejności internauci zwracali uwagę na parametr „Cechy dodatkowe”, pod którym kryje się liczba uchwytów (15,74%) oraz na kolor armatury (12,97% wszystkich wyborów). Niewiele ponad 10% potencjalnych w pierwszej kolejności wybierało konkretny styl baterii. W kategorii „Baterie umywalkowe” zwycięzcą rankingu na najpopularniejszego producenta została niemiecka firma Grohe, na którą stawiało 18,85% internautów. Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły markom Hansgrohe (15,39%), Kludi (10,33%) oraz Tres (7,32%). Jeżeli chodzi o sposób montażu baterii to bezapelacyjnie wygrały baterie stojące – szukało ich aż 85,41% użytkowników Skąpiec.pl. Modele podwieszanie zyskały uznanie tylko 14,59% konsumentów. W kwestii liczby uchwytów internauci również mieli swojego faworyta. Największa rzesza użytkowników (67,51%) stawiała na baterie jednouchwytowe, a na dalszych pozycjach w rankingu uplasowały się modele z dwoma uchwytami (16,24% wszystkich zaznaczeń w filtrze) oraz bezdotykowe (12,1%). Potencjalni kupujący, którzy zdecydowali się na skorzystanie z filtra „Kolor” najczęściej szukali baterii chromowanych (56,8% wyborów), chętnie zaznaczali również opcje: satyna, chrom matowy, inox i złoto. W filtrze „Styl” najpopularniejszymi wariantami był natomiast baterie kaskadowe (36,95%), klasyczne (28,26%) oraz nowoczesne (12,85%).  

 

Baterie bidetowe

Zwyczaj montowania w łazience bidetu zawitał do naszego kraju dość niedawno. Wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami sanitarnymi wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie mają one szansę stać się nieodzownym elementem wyposażenia każdej toalety. Z danych internetowej porównywarki cen Skąpiec.pl wynika, że prawie 2/3 osób, które w analizowanym okresie szukały baterii bidetowej, w pierwszej kolejności zwracało uwagę na jej producenta. Pozostała grupa potencjalnych kupujących kierowała się przede wszystkim wyglądem produktu i korzystała z filtra „Styl”. Grohe, Hansgrohe i Tres to trzech producentów baterii bidetowych, którzy cieszyli się największym zaufaniem użytkowników serwisu Skąpiec.pl. Na pierwszą z tych firm stawiało w ostatnich miesiącach 11,96% internautów, na drugą – 9,59%, natomiast na trzecią 8,56 procenta. Na dalszych pozycjach w rankingu popularności producentów znalazły się marki: KFA, Deante, Omnires, Kludi, Paffoni oraz Ferro. Jeżeli chodzi o wygląd baterii bidetowej to w filtrze „Styl” najczęściej zaznaczaną opcją był wariant „Inne” (28,6%). Oznacza to, że duża grupa potencjalnych kupujących nie chciała sugerować się podpowiedziami producentów i wolała zdać się na własny osąd w kwestii designu. Statystyki serwisu pokazują również, że nieco ponad 23,5% użytkowników zainteresowanych było bateriami klasycznymi, niecałe 21 procent – nowoczesnymi, a 19,26% stawiało na modele retro.  

 

Zestawy natryskowe

Analiza przeprowadzona przez Skąpiec.pl wykazała, że podczas wyboru zestawu natryskowego aż 57,65% użytkowników serwisu zwracało uwagę przede wszystkim na markę produktu. Drugim pod względem popularności filtrem okazał się być „Rodzaj zestawu”, którego korzystało 21,59% potencjalnych kupujących. Jakie jeszcze kryteria były istotne dla internautów poszukujących zestawu natryskowego? Dla nieco ponad 9% z nich ważne były cechy dodatkowe, dla 6,21% – kolor, a dla 5,31 procenta liczył się w pierwszej kolejności sposób montażu. Konsumenci, którzy szukali zestawu natryskowego za pośrednictwem porównywarki cen, zainteresowani byli głównie produktami marek Grohe, Hansgrohe oraz Kludi. Zwycięzca rankingu uzyskał wynik na poziomie 21,85% wszystkich zaznaczeń w filtrze „Producent”, dwie pozostałe firmy poszczycić się mogą rezultatem rzędu 21,49 oraz 13,92 procenta głosów. W pierwszej piątce ulubionych producentów znalazły się jeszcze Tres i Deante. Jeżeli chodzi o rodzaj zestawu to zdecydowanym liderem na Skąpiec.pl były zestawy prysznicowe. Stawiało na nie aż 87,52% użytkowników serwisu. Pozostała grupa konsumentów chciała nabyć zestaw wannowo-natryskowy. W filtrze „Cechy dodatkowe” internauci najczęściej zaznaczali opcję „Termostatyczne” (75,66% wszystkich wyborów), a w dalszej kolejności stawiali na zestawy jedno- i dwuuchwytowe. Osoby, które zdecydowały się skorzystać z filtra „Kolor”, chciały przede wszystkim wyszukać baterie chromowane (76,35%), jednak popularnymi wariantami były również: mosiądz i nikiel szczotkowany. W przypadku sposobu montażu bezapelacyjnie wygrały zestawy podwieszane (aż 91,69% zaznaczeń w filtrze).  

 

Słuchawki i węże prysznicowe

Kategorię „Słuchawki i węże prysznicowe” zaliczyć można do najbardziej rozbudowanych w sekcji armatury łazienkowej. Znaleźć w niej można bowiem dużą liczbę artykułów, zebranych w kilkadziesiąt grup produktowych. Z uwagi na ten fakt nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że w analizowanym okresie aż 56,41% internautów w pierwszej kolejności korzystało z filtra „Rodzaj”. Pozostała grupa konsumentów zwracała uwagę przede wszystkim na markę produktu. Najbardziej poszukiwanym typem produktu w omawianej kategorii były słuchawki prysznicowe. Wzbudziły one zainteresowanie 36,49 procenta użytkowników porównywarki. Drugie miejsce, z wynikiem na poziomie 17,41%, zajęły węże prysznicowe, trzecie natomiast przypadło zestawom prysznicowym (11,99% zaznaczeń w filtrze). Kolejne pozycje w zestawieniu przypadły prelatorom (5,75%), głowicom prysznicowym (2,04%), prysznicom (1,08%), uchwytom prysznicowym (1,02%) oraz wężom do wyciąganej wylewki (0,94%). Grohe, Tes i Hansgrohe to firmy, które zajęły trzy najwyższe lokaty w rankingu popularności producentów. Na zwycięzcę stawiało 26,35 procenta użytkowników Skąpiec.pl, dwie pozostałe marki uzyskały zbliżone wyniki – 11,6 i 11,05%. Pięcioprocentowy próg zaznaczeń w filtrze „Producent” przekroczyło jeszcze Kludi i Deante.  

 

Wylewki i deszczownice

Internauci, którzy w analizowanym okresie szukali wylewki lub deszczownicy za pośrednictwem porównywarki cen Skąpiec.pl, w pierwszej kolejności określali typ interesującego ich produktu. Z filtra „Rodzaj” korzystała prawie połowa (49,77%) osób zainteresowanych tego typu elementami armatury. Niecałe 40 procent użytkowników serwisu zwracało uwagę przede wszystkim na producenta, natomiast dla 11,58% najważniejszym kryterium był sposób montażu. Statystyki Skąpiec.pl pokazują, że zdecydowanie największą popularnością w omawianej kategorii cieszyły się w ostatnich miesiącach deszczownice. Uzyskały one wynik na poziomie 61,27% wszystkich zaznaczeń w filtrze „Rodzaj”. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęły: głowice prysznicowe, na które stawiało 16,07% potencjalnych kupujących, ramiona prysznicowe (7,79%) oraz proste wylewki (7,48%). Listę TOP5 zamykają dysze prysznicowe, na które stawiało 7,39 procenta użytkowników porównywarki. Najczęściej zaznaczaną opcją w filtrze „Producent” była marka Hansgrohe i uzyskała ona wynik na poziomie 16,61% wszystkich wyborów. Drugie miejsce, z niewielką stratą do lidera, zajęło Grohe (16,28%), podium zamyka natomiast firma Deante (10,84%). Jeżeli chodzi o filtr „Montaż” to aż 61,84% internautów zaznaczało w nim wariant „Ścienny”, 27,84% stawiało na montaż sufitowy, a 10,67% konsumentów chciało znaleźć produkty do zamontowania na armaturze.

 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 482  razy.