Ogrzewanie – preferencje zakupowe – luty 2014

Szacuje się, że koszty ogrzewania domu stanowią przeciętnie 70, a nawet 80% całorocznych opłat związanych z eksploatacją. Decyzja o wyborze rozwiązania grzewczego będzie więc w przeważającej mierze stanowić o wydatkach na utrzymanie całego domu.

Do zakupu odpowiedniego ogrzewania na­leży podejść z rozwagą nie tylko ze względu na koszty – znacząco wpłynie ono również na późniejszy komfort przebywania w naszych czterech ścianach. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy zorientować się we wszystkich aktu­alnie dostępnych na rynku rozwiązaniach i znaleźć takie, które będzie najbardziej odpowiadać naszym potrzebom.

System grzewczy powinien zapewnić nam maksymalny komfort cieplny przy jednoczesnym zachowaniu najniższych kosztów eksploatacji i instalacji. Należy pamiętać także, aby sprawdzić, czy nabywany przez nas sprzęt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, a jego parametry są zgodne z najnowszymi wskazaniami.

Prawidłowy wybór ogrzewania będzie również zależał od wielu innych czynników, takich jak: rodzaj pomieszczenia  i jego możliwości techniczne; ilości cza­su, jaką spędzają w nim ludzie oraz – przede wszystkim – naszych możliwości finansowych. W najnowszym raporcie postanowiliśmy przedstawić dane dotyczące preferencji zakupowych użytkowników serwisu Skąpiec.pl.

 

Preferencje zakupowe

Kominki i piece wolnostojące

 

Dla większości użytkowników, którzy zdecydowali się dogrzewać swój dom przy użyciu kominka lub pieca wolnostojącego, bardzo ważną kwestią okazał się rodzaj tego urządzenia.

W pierwszej trójce znalazły się piece typu „koza” (21,09%), piece wolnostojące (19,08%) oraz kominki wolnostojące (15.03%). Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostaje również producent. W tej kategorii prym wiodły trzy marki – Kratki, Hajduk oraz Spartherm. Kraj pochodzenia kominka to zagadnienie, które interesowało około 9% internautów. Największa część tej gru­py preferowała kominki polskie (35,76%). Popularnością wśród prawie 30% internautów cieszyły się kominki norweskie oraz, nieco mniejszą – 25-procentową, kominki francuskie.

Popularną opcją wyszukiwania był także kształt urządzenia – tutaj ponad połowa użytkowników wskazywała na kominki proste. Produkty narożne wzbudziły zaintereso­wanie 39% poszukujących kominka. Z kolei do wiodących stylów wykończenia kominków możemy zaliczyć dwa: nowoczesny,  który zdobył prawie 70% wszystkich głosów i rustykalny, z wynikiem 30,91% wyszukiwań.

Materiał, z którego zostało wykonane urządzenie, to  z kolei kluczowa kwestia jedynie dla około 1,5% użytkow­ników. Wszyscy, którzy zdecydowali się użyć tego filtra, jednogłośnie stawiali na materiał żeliwny.

raport_specjalny_ogrzewanie_kominki 

 

 

Kotły grzewcze

 

Podczas poszukiwań odpowiedniego kotła grzewczego, użytkownicy Skąpiec.pl brali pod uwagę wiele czynników.

 

Internauci, których w szczególności interesował sposób zasilania urządzenia, najczęściej decydowali się na kotły pracujące na eko-groszku (30% popularności), drewnie (18,28%) lub węglu (ok. 17%). Kategorią wyszukiwaną przez prawie 1 użytkowników porównywarki był Producent. Największym, bo 15-procentowym uznaniem cieszyła się w tym przypadku marka Defro. Innymi stosunkowo często wybieranymi firmami okazały się Zębiec (10,68%), a także  Vaillant – 8,24%.

Czynnikiem, który także mocno wpływa na wybór i za­kup urządzenia do ogrzewania, jest moc kotła grzewczego. Jakich mocy poszukiwali internauci? Największe, ponad 40% zainteresowanie zdobyły kotły 10-19 kW. Niewiele mniejszą, bo ponad 38-procentową wyszukiwalnością pochwalić się mogą urządzenia z mocą 20-29 kW. 1-9 kW to wartość, którą wyszukiwało ponad 9% in­ternautów, natomiast 30-39kW – około 6 procent grupy. Z kolei jeśli chodzi o rodzaj kotła, preferowaną opcją był kocioł 2-funkcyjny, który wzbudził zaciekawienie 61% poszukujących. Głosy na najpopularniejszy typ urządze­nia podzieliły się zaś równo pomiędzy kotły tradycyjne i kondensacyjne.

raport_specjalny_ogrzewanie_kotly

 

 

Pompy ciepła

 

Sekret funkcjonowania pompy polega na „wypompowywaniu” ciepła z otoczenia o niskiej temperaturze do bardziej nagrzanej przestrzeni.

 

Działanie to zachodzi wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i ma miejsce dzięki dostarczonej ze­wnętrznie energii mechanicznej lub cieplnej.

Pompy ciepła to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i oszczędne. Zdecydowana większość użytkowników serwisu Skąpiec.pl, która rozważała zastosowanie w swo­im domu tego typu ogrzewania, poszukiwała pomp typu powietrznego (65,17%) i gruntowego (27,19%). Nieco mniejszym zainteresowaniem badanej grupy cieszyły się zaś pompy wodne. Wiele osób planujących zakup urządzenia postanowiło także ułatwić sobie poszukiwa­nia poprzez użycie filtra „Producent”. Markami cieszącymi się największym, bo ponad 13-procentowym uzna­niem internautów, okazały się niemieckie firmy Vaillant i Dimplex. Na trzeciej pozycji, z 11% poparciem, znalazł się z kolei polski Hewalex. Chętnie wyszukiwani produ­cenci to również firmy Biawar (10,04%), Galmet (6,62%) i Danfoss (5,7%). Ponad 4% zdobyły trzy firmy: Ariston, De Dietrich i IMMERGAS, a  26% wszystkich wyszukiwań w tej kategorii stanowiła opcja „Pozostałe”.

raport_specjalny_ogrzewanie_pompy 

 

 

 

Pełny raport do pobrania

raport_specjalny_ogrzewanie_sidebar

 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1182  razy.