Ogrzewanie – porady – luty 2014

Proste sposoby na tańsze ogrzewanie domu

Koszty ogrzewania są zazwyczaj największym wydatkiem związanym z utrzymaniem domu.

 

Obniż temperaturę w domu

Wiele osób ma skłonność do przegrzewania domu, podczas gdy optymalną temperaturą zapewniającą komfort jest 20°C, a w nocy możemy obniżyć temperaturę o kolejne parę stopni. Taka temperatura jest lepsza dla zdrowia: powietrze w domu będzie mniej wysuszone, a Ty będziesz mniej podatny na prze­ziębienie. Jeżeli dotychczas utrzymywałeś wyższą temperaturę, to początkowo może wydawać się zbyt zimno, ale daj sobie trochę czasu na przyzwyczajenie się. Zawsze możesz też trochę cieplej ubierać się w domu. Jeżeli posiadasz programowalny termostat dostosuj temperaturę do swoich nawyków i godzin obecności w domu. Szacuje się, że obniżenie temperatury o 1°C pozwala obniżyć rachunek za ogrzewanie o ok. 5-6%.

 

Nie musisz utrzymywać takiej samej temperatury w całym domu

Zwróć uwagę jak wykorzystujesz przestrzeń w swoim domu i nie grzej niepotrzebnie pustych pomieszczeń. Jeżeli w sypialni przebywasz tylko w nocy, to warto ustawić tam niższą temperaturę, która jest lepsza dla snu. Jeżeli jakieś pomieszczenie jest nieużywane, to przykręć kaloryfer do takiego poziomu, który zapewni temperaturę w okolicach 15°C.

 

Nie zasłaniaj kaloryferów

Unikaj zasłaniania kaloryferów, ponieważ uniemożliwia to ich prawidłowe działanie i zwiększa koszty ogrzewania. Dotyczy to zastawiania meblami albo zbyt długimi zasłonami. Jeżeli suszysz ręczniki na łazienkowym kaloryferze, to pamiętaj aby zdejmować je stamtąd jak tylko będą suche.

 

Używaj zasłon i firanek

Firanki i zasłony poprawiają komfort w domu zapewniając dodatkową izolację okien, które często „ciągną” chłodem. Warto jednak je czasami całkowicie odsłonić: w słoneczny dzień odsłoń wszystkie okna od strony słońca, dzięki czemu nagrzejesz pomieszczenia słońcem.

 

Szczelne okna i drzwi

Sprawdź stan uszczelek w oknach i drzwiach – jeżeli odczu­walny jest strumień zimnego powietrza, powinieneś zadbać o dodatkowe uszczelnienie. Uszczelki są bardzo tanie, dostępne w wielu sklepach, a ich montaż jest banalnie prosty. Szybko także zauważysz poprawę.

 

Ogranicz używanie elektrycznych wentylato­rów i okapu

Działanie okapu kuchennego i wentylatorów łazienkowych opiera się na odciąganiu powietrza z domu, co w praktyce oznacza wyciąganie z domu ciepłego powietrza i zastępowa­nie go zimnym powietrzem z zewnątrz. Ogranicz używanie wentylatorów w zimie do minimum, a jeżeli przejmujesz się wilgocią, to weź pod uwagę, że w sezonie grzewczym proble­mem zazwyczaj jest zbyt suche powietrze, tak więc odrobina wilgoci nie zaszkodzi.

 

Sprawny piec

Piece grzewcze muszą przechodzić regularny serwis, który polega na sprawdzeniu czyszczeniu, sprawdzeniu ich stanu oraz na wymianie elementów eksploatacyjnych. Prawidłowe działa­nie pieca jest niezwykle ważne: nie tylko może spowodować znacznie większe wydatki w związku ze spadkiem wydajności pieca, ale też doprowadzić do tragedii. Niesprawny piec może spowodować zatrucie czadem lub doprowadzić do pożaru. Warto też ustrzec się przed niespodziewaną awarią pieca w środku największych mrozów.

 

 

Pełny raport do pobrania

raport_specjalny_ogrzewanie_sidebar

 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1821  razy.