Ceramika łazienkowa – wanny

Pojemna wanna lub praktyczna kabina prysznicowa, elegancka umywalka i kompakt WC – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę.

Jak tego typu produktów szukają internauci? Na co zwracają szczególną uwagę podczas poszukiwań? Kierują się marką, ceną a może materiałem, z którego produkt został wykonany? Raport specjalny, który oddajemy w Państwa ręce, stanowi uzupełnienie poprzedniej publikacji, poświęconej armaturze sanitarnej. Mamy nadzieję, że lektura raportu pomoże Wam łatwo i przyjemnie urządzić elegancką i funkcjonalną łazienkę.

 

Analiza preferencji zakupowych użytkowników Skąpiec.pl wykazała, że dla osób poszukujących wanny najbardziej istotną kwestią jest jej długość.

W analizowanym okresie ponad 1/5 internautów w pierwszej kolejności używała tego właśnie filtra. Duży odsetek (20,59%) konsumentów zwracał uwagę również na kształt oraz szerokość wanny (17,14%). Filtr „Producent” uplasował się dopiero na czwartym miejscu – korzystało z niego 15,43 procenta użytkowników. Kolejnymi parametrami, którymi kierowali się internauci podczas poszukiwań były: materiał (11,06%) oraz rodzaj (8,92%), a także pojemność (3,77%) i głębokość wanny (1,22%). Cena była ważna tylko dla 0,16 procenta osób zainteresowanym znalezieniem produktu z omawianej kategorii.

Niemal ¼ internautów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z filtra „Długość” stawiało na wanny 140-centymetrowe. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również modele o długości 150 cm (17,98%), 160 cm (14,77%) oraz 170 centymetrów (14,5%).

W kwestii kształtu zdania były podzielone – 34,45% użytkowników Skąpiec.pl szukało wanien prostokątnych, 31,63% wolało modele narożne, natomiast 23,73% stawiało na te asymetryczne. Najbardziej pożądaną szerokością wanny było 70 centymetrów (35,13% zaznaczeń w tym filtrze), materiałem – akryl (71,66%) i stal emaliowana (20%), a pojemnością przedział od 100 do 199 litrów (49,43%). W rankingu na ulubionego producenta wygrała firma Cersanit, której produkty chciało nabyć 20,3% konsumentów.

Dalsze miejsca w zestawieniu przypadły markom Koło (18,11%), Sanplast (13,1%) i Roca (11%). Pozostali producenci z grona najpopularniejszych, czyli Kaldewei, PoolSpa, Ravak, Jacuzzi i Excellent nie przekroczyli pięcioprocentowego progu wyszukiwań. Jeżeli chodzi o filtr „Rodzaj” to aż 46,07% internautów zaznaczało opcję „wanna wolnostojąca”, a 29,61% stawiało na wanny z hydromasażem.

 

Wybór wanny

 

IZABELA BŁASZCZYK, redaktor Poradopedia.pl

 

Wanna powinna doskonale pasować do wystroju całej łazienki. Jej wybór zależy m.in.: od wielkości pomieszczenia.

Do małych łazienek pasują modele prostokątne lub asymetryczne. Dysponując większą przestrzenią można ustawić wannę na środku pomieszczenia – tutaj idealnie sprawdzają się modele owalne.

 

WYBÓR WANNY ŁAZIENKOWEJ

Najczęściej spotykane w naszych mieszkaniach są wanny prostokątne, które idealnie komponują się nawet z niewielkimi łazienkami. W małym pomieszczeniu sprawdzi się również wanna narożna, którą ze względu na konstrukcję można umieścić bezpośrednio przy dwóch ściankach. W przypadku dużych łazienek, przed potencjalnym nabywcą otwiera się mnogość akcesoriów do wyboru – wielkość pozwala swobodnie planować i aranżować wnętrza. Bardzo popularne są ostatnio wanny wieloosobowe, w których wspólnie z partnerem bądź przyjaciółmi można zażyć relaksującej kąpieli. Obudowując wannę z hydromasażem należy pamiętać, że powietrze musi się swobodnie dostawać pod jej dno – znajdują się tam urządzenia, które je zasysają.Aby wanna była stabilna, warto zamontować ją na nóżkach połączonych metalowymi szynami. Wielu producentów oferuje w standardowym wyposażeniu stelaże metalowe lub aluminiowe, dopasowane do kształtu wanny – czasami z możliwością regulacji wysokości. W wannie przydatna jest również półka do siedzenia.

 

RODZAJE WANIEN ŁAZIENKOWYCH

1. Akrylowe – charakteryzują się bogatą kolorystyką i różnorodnymi kształtami. Są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich transport i montaż. Ponadto, posiadają ciepłą i gładką w dotyku powierzchnię; są odporne na przebarwienia i dlatego łatwo utrzymać je w czystości. Jedyną wadą wanien akrylowych jest podatność na zarysowania i uderzenia – można je usuwać za pomocą pasty polerskiej ale trzeba pamiętać, że to powodujeścieranie powierzchni akrylu, która na dnie wanny jest bardzo cienka.

2. Stalowe (metalowe) – są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są w miarę lekkie, a pokrywająca je emalia gwarantuje wysoką odporność na zarysowania. Poza tym, wanny metalowe są odporne na działanie silnych środków czyszczących. Ich wadą jest szybsze stygnięcie wody w porównaniu z wannami akrylowymi. Aby tego uniknąć, należy montować wannę w specjalnej obudowie styropianowej.

3. Żeliwne – są solidne i bardzo trwałe. Niektóre modele posiadają ozdobne nóżki, dzięki czemu ładnie prezentują się w stylowych łazienkach. Do wad żeliwnych wanien należą: duży ciężar, niewielka dostępność kolorów i kształtów oraz zimna w dotyku powierzchnia.

W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy architekta bądź projektanta, który doradzi jaki model wanny będzie pasował do danego wnętrza. Pomocne są również katalogi i ekspozycje łazienek w salonach firmowych.

 

Źródło
 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1979  razy.