Ceramika łazienkowa – umywalki

Pojemna wanna lub praktyczna kabina prysznicowa, elegancka umywalka i kompakt WC – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę.

Jak tego typu produktów szukają internauci? Na co zwracają szczególną uwagę podczas poszukiwań? Kierują się marką, ceną a może materiałem, z którego produkt został wykonany? Raport specjalny, który oddajemy w Państwa ręce, stanowi uzupełnienie poprzedniej publikacji, poświęconej armaturze sanitarnej. Mamy nadzieję, że lektura raportu pomoże Wam łatwo i przyjemnie urządzić elegancką i funkcjonalną łazienkę.

 

Rodzaj, producent i kształt to trzy parametry, na które użytkownicy Skąpiec.pl zwracali największą uwagę podczas poszukiwań idealnej umywalki –  z filtra „Rodzaj” skorzystało 30,2% internautów.

Marka była istotna dla 22,39 procenta z nich, natomiast kształt – dla 21,14%. Nieco ponad 11 procent potencjalnych kupujących w pierwszej kolejności określało, z jakiego materiału powinna być wykonana umywalka, z kolei 10,65% zawężało poszukiwania do umywalki z otworem lub bez otworu na baterię. Najrzadziej używanymi filtrami były „Obecność otworu przelewowego” i „Cena”, z których korzystało 3,95 i 0,29 procenta użytkowników porównywarki cen.

Statystyki serwisu Skąpiec.pl pokazują, że największą popularnością wśród internautów cieszyły się umywalki nablatowe. Uzyskały one wynik na poziomie 41,21% wszystkich zaznaczeń w filtrze „Rodzaj”. Kolejne miejsca przypadły modelom meblowym (16,58%), małym umywalkom (14,67%), a także umywalkom podwieszanym (13,66%).

Na modele podwójne, stojące, podblatowe i retro stawiało w analizowanym okresie od 2 do 5 procent użytkowników Skąpiec.pl. W przypadku filtra „Producent” najczęściej zaznaczaną opcją był Cersanit (21,07% wszystkich wyborów), a na kolejnych miejscach uplasowały się marki Roca (15,5%), Koło (14,8%) oraz Villeroy&Boch (11,79%). Jeżeli chodzi o kształt to zdecydowanym liderem były umywalki prostokątne, którymi zainteresowanych było 45,19 procenta internautów. Modele owalne wzbudziły zainteresowanie 17,8% potencjalnych kupujących, okrągłe – 13,42%, półokrągłe – 12,14 procenta. Z danych porównywarki wynika również, że aż 58,05% konsumentów szukało umywalek ceramicznych, na kamienne zdecydowało się 16,64%, natomiast szklane chciało nabyć 10,13% z nich.

W najrzadziej używanym filtrze „Cena”, najpopularniejszą opcją był przedział od 100 do 200 złotych.

 

Wybór umywalki

Kupno umywalki do łazienki wbrew pozorom wymaga zastanowienia się i podjęcia paru istotnych decyzji. Wybieramy przede wszystkim pomiędzy umywalką nablatową a podblatową, dopasowania jej rozmiaru do wielkości łazienki, a następnie dobrania do niej odpowiedniej baterii umywalkowej.

Aby wygodnie poruszać się podczas korzystania z umywalki należy zostawić przed nią wolną przestrzeń ok. 70 cm. Jeżeli jest standardowych rozmiarów (60-70 cm szerokości) – po bokach potrzebujemy po ok. 5 cm. Jeśli zaś jej szerokość jest mniejsza, wtedy należy zostawić tej przestrzeni więcej.

Wyróżniamy umywalki nablatowe, podwieszane, wpuszczanew blat; znajdziemy też umywalki bardzo wąskie (40-45 cm średnicy) – część ich funkcji przejmuje blat lub konsola będąca podporą umywalki. Aby korzystanie z niej było wygodne trzeba odnieść się do pewnej reguły: im płytsza umywalka tym szersza powinna być, a im węższa, tym głębsza.

Wybierając umywalkę podblatową rezygnujemy z miejsca pod blatem, gdzie mogłaby znajdować się szafka. Łatwiej za to utrzymać ją w czystości, ponieważ nie ma problemu z trudno dostępnymi miejscami między umywalką a blatem. Warto też dla estetycznego wyglądu kupić syfon dekoracyjny, jeśli zostawiamy puste miejsce pod blatem. Rozwiązaniem może być syfon z silikonową membraną (membranowy), który nie przepuszcza nieprzyjemnych zapachów, ponieważ nie pozwala na cofanie się wody i działa jak zawór napowietrzający.

 

Wybrać umywalkę podwójną czy jedną dużą?

Rozwiązanie z użyciem dwóch małych umywalek zamiast dużej pojedynczej jest ostatnio coraz częściej proponowane i to nie bez powodu. Taki wybór świetnie sprawdza się w łazience, z której korzysta wiele osób.

Przeważnie dochodzi do sytuacji, w której domownicy o podobnej porze muszą korzystać z łazienki. O ile milej byłoby ograniczyć poranne spięcia i mieć umywalkę tylko dla siebie. Podwójna umywalka, z której można wygodnie korzystać we dwoje wynosi ok. 1,5 m, do tego po 5 cm wolnej przestrzeni po bokach. Jest to wybór tylko i wyłącznie związany z komfortem i zupełnie nie ma zastosowania w małych łazienkach.

Źródło
 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 667  razy.