Ceramika łazienkowa – porady specjalistów

Pojemna wanna lub praktyczna kabina prysznicowa, elegancka umywalka i kompakt WC – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę.

 

Jak tego typu produktów szukają internauci? Na co zwracają szczególną uwagę podczas poszukiwań? Kierują się marką, ceną a może materiałem, z którego produkt został wykonany?

Raport specjalny, który oddajemy w Państwa ręce, stanowi uzupełnienie poprzedniej publikacji, poświęconej armaturze sanitarnej. Mamy nadzieję, że lektura obu raportów pomoże Wam łatwo i przyjemnie urządzić elegancką i funkcjonalną łazienkę.

Znajdziecie w niej Państwo rankingi najbardziej poszukiwanych artykułów, a także informacje na temat najpopularniejszych producentów, przedziałów cenowych czy typów produktów. Pod lupę wzięliśmy 9 kategorii: umywalki, brodziki, wanny, kabiny prysznicowe, kompakty WC i bidety, a także pisuary, postumenty i półpostumenty oraz spłuczki. W drugiej części, zatytułowanej „Okiem ekspertów”, prezentujemy komentarze specjalistów z omawianej branży – dziennikarzy, blogerów i przedstawicieli najpopularniejszych producentów – na temat wyboru ceramiki łazienkowej.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem i życzymy przyjemnej lektury.

 

Zanim kupisz

– Zwróć uwagę nie tylko na wygląd umywalki, ale też na jej wagę – to ważne, jeśli chcesz, by nie stała na blacie szafki, lecz wisiała na ścianie nie podparta postumentem. Do ciężkiej umywalki być może trzeba będzie dokupić stelaż montażowy.

– Policz koszty kompletnej wanny lub kabiny prysznicowej

– Nie zapomnij o odpływie, stelażu czy obudowie, które znacznie wpłyną na cenę wyposażenia;

– Decydując się na popularny akryl, weź pod uwagę grubość ścianki wanny albo brodzika (im grubsza, tym lepsza) oraz to, czy zastosowano wzmocnienie skorupy (żywicą epoksydową, włóknem szklanym, bądź laminatem);

– Zwróć uwagę na bezpieczeństwo – wanny i brodziki mają opcjonalnie lub standardowo dno antypoślizgowe, mogą też być pokryte powłoką antybakteryjną.

– Jeśli marzysz o domowym spa, ale chcesz uniknąć gruntownego remontu łazienki, zdecyduj się na kabinę prysznicową z systemem hydromasażu – wystarczy wstawić ją do łazienki i podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej, nie trzeba nawet skuwać kafelków.

– Aby system hydromasażu działał bez zarzutu, zainwestuj w sprzęt wyposażony w funkcję samoosuszania i automatycznej dezynfekcji.

– Upewnij się, że producent wanny z hydromasażem lub kabiny z hydromasażem zapewnia pomoc specjalisty przy instalacji sprzętu, sprawdź też warunki gwarancji i korzystania z serwisu.

– Zastanów się, czy wybrać ceramikę z uszlachetnioną powierzchnią. Dzięki specjalnym dodatkom jest ona bardzo gładka, więc łatwiej spływa z niej woda, mniej widoczne są osady z kamienia i kosmetyków. Jednak u większości producentów trzeba za nią dopłacić.

– Najlepiej wybierać sprzęty pochodzące od jednego producenta, bo wówczas nie będą różnić się odcieniem ceramiki. Jeśli nie decydujemy się na serię, sprawdźmy, czy kolor urządzeń nie odbiega zbytnio od siebie (na przykład umywalka nie wygląda na żółtą na tle śnieżnobiałej wanny).

Ceramika – delikatna strona łazienki

ANNA SŁOWIŃSKA-OWCZAREK Product Manager Grupy Ceramika w firmie Deante

 

Łazienka jest pomieszczeniem, które pomimo dokładnych wymogów aranżacyjnych i stosunkowo niewielkiej liczby elementów, wymaga dużej uwagi.

Sprzęty należy dobrać tak, aby użytkowanie łazienki było komfortowe, a ich wygląd się nie znudził. Wśród podstawowych składników wystroju znajduje się ceramika łazienkowa, której należy się kilka słów. Dobierając wyposażenie łazienki należy pamiętać, by wzory które wybieramy pasowały do ogólnej koncepcji pomieszczenia. Zarówno płytki, armatura, jak i ceramika powinny mieć spójny charakter.

ROZMIAR MA ZNACZENIE

Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas zakupu ceramiki łazienkowej jest dostępna przestrzeń. Niestety często, ze względu na brak miejsca, musimy zrezygnować z pierwotnej koncepcji na rzecz kompromisów. Jednak szeroka oferta dostępna na rynku pozwala zbliżyć się do naszych pomysłów. Na początku należy ustalić, jakie sprzęty chcemy umieścić w łazience. Czy będzie to tylko umywalka i toaleta? A jeśli pozwala nam na to miejsce, może zdecydujemy się na dwie umywalki i dodatkowo, bidet?

UMYWAM RĘCE…

Na szczęście dzisiaj nie trzeba wybierać pomiędzy rozwiązaniami ciekawymi wzorniczo a funkcjonalnymi. Najbardziej tradycyjnymi umywalkami są te wiszące, do których dobierany jest postument lub półpostument. Jednak zabiera to nieco przestrzeni w łazience, którą moglibyśmy wykorzystać na przechowywanie.

Dlatego też coraz częściej wybieramy umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat, dzięki czemu miejsce pod umywalką nadaje się na zamontowanie szafki. W rodzinie umywalek Deante takie rozwiązania są stosowane między innymi w serii Basic, modelu Oktawia lub Prima. Z kolei model Vanilla przypadnie do gustu tym, którzy szukają produktów wpuszczanych w blat. Dobierając umywalkę, pamiętajmy też o miejscu montażu baterii. Większość dostosowana jest do baterii jednootworowych zakładanych bezpośrednio na umywalce. Jednak jeśli posiadamy baterię ścienną, a nie zamierzamy robić remontu instalacji, kupmy umywalkę dostosowaną do rozwiązania w naszej łazience.

CERAMICZNA PODSTAWA

Mogłoby się wydawać, że miski ustępowe czy bidety nie poddają się modzie. Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj możemy spotkać rozwiązania kompaktowe ze zbiornikiem połączonym bezpośrednio z misą. Warto jednak zastanowić się nad miskami podwieszanymi. Są one nie tylko bardziej estetyczne, ale też higieniczne. Łatwiej jest utrzymać je w czystości, gdyż nie mają bezpośredniego kontaktu z podłogą, nie tworząc przy tym trudno dostępnych przestrzeni. Taki produkt wymaga jednak większej ingerencji w instalację wodno-kanalizacyjną.

Te same kryteria dotyczą misek bidetowych. Dobrze jest też pamiętać, że jeśli już decydujemy się na bidet, powinniśmy wybrać go z tej samej kolekcji co toaletę. Nie zaburzy to wówczas aranżacji łazienki. Takie rozwiązania można znaleźć np. w serii Prima marki Deante.

Dobierając ceramikę do łazienki pamiętajmy, aby umywalka, miska ustępowa i bidet miały zbliżone kształty. Kubistyczne bryły lub obłości – wybór zależy tylko od indywidualnych upodobań.

Co wybrać: wanna, prysznic, a może jacuzzi?

MARCIN GAJEWSKI założyciel serwisu kalkulatorybudowlane.pl

 

Takie pytanie pada zawsze, kiedy naprzeciw nie urządzonej jeszcze łazienki stają nowi lokatorzy. Czy istnieje jakieś idealne rozwiązanie? Jakiś złoty środek? Odpowiedź jest oczywiście jasna: NIE. Przy tym wyborze najważniejsze jest bowiem indywidualne podejście do tematu.

SKĄPCY POD PRYSZNICE

Osoby ceniące sobie oszczędność bez chwili zastanowienia z powyższych trzech tytułowych możliwości wybiorą prysznic. Dlaczego? Po pierwsze:jest to rozwiązanie teoretycznie bardzo tanie. Cena przeciętnej klasy kabiny prysznicowej waha się od 450 do 900 zł i jest to wydatek jednorazowy na wiele lat. Po drugie: badania wykazują, że podczas prysznicu marnujemy zdecydowanie mniej wody, aniżeli podczas kąpieli w wannie. Średni prysznic to 60 l wody, natomiast przeciętna kąpiel generuje ponad dwukrotnie większe zużycie. Skąpcy szybko przeliczą, ile będą w stanie zaoszczędzić dzięki takiemu rozwiązaniu. Ku prysznicom skierują się również ludzie, którzy nie chcą marnować swojego czasu. Przeciętna kąpiel pod prysznicem trwa około 4-6 min i jest trzykrotnie krótsza aniżeli ta sama czynność wykonywana w wannie.

TRADYCJONALIŚCI I LENIE DO WANIEN!

Ku wannom swój wzrok kierują przede wszystkim osoby lubujące się w gorących i długich kąpielach. Liczy się również cena. Wanna akrylowa o wymiarach 120×70 cm to koszt od 250 do 400 zł. Z tym, że na tanie wanny łapczywie spoglądają nie skąpcy, lecz ludzie naiwnie szukający szybkiej oszczędności. Kto bowiem zgłębił ten temat wie, że prysznic jest tutaj opcją najbardziej ekonomiczną. Wanna generuje koszty nie tylko związane ze zużyciem lecz również nagrzaniem wody do odpowiedniej temperatury. Tak więc możliwość błogiego rozłożenia się w wannie wypełnionej gorącą wodą i pianą to także wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie.

TYLKO DLA VIP-ÓW?

W obiegowej opinii uważa się, że jacuzzi to atrybut łazienek bogaczy i że tylko ich na taki sprzęt stać. Obecnie jednak prostą wannę z hydromasażem o wymiarach 180 x 80 cm możemy kupić już za blisko 2000 zł. Jest to więc koszt porównywalny do stylowej wanny wolnostojącej w klimatach retro, czy też wyższej klasy kabiny prysznicowej.

Już od 3 tysięcy złotych możemy natomiast zakupić profesjonalne jacuzzi dostosowane do konkretnych wymiarów i kształtów łazienki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co sugeruje producent. Często bowiem podkreśla, iż jego produkt nie służy do codziennego użytkowania. Jacuzzi jest bowiem przede wszystkim urządzeniem relaksacyjnym wykorzystującym dysze wodne do hydromasażu. W wielu, szczególnie tanich modelach zakazane jest używanie płynów do kąpieli oraz mydeł i olejków zapachowych. Tak więc decydując się na zakup modelu przeznaczonego tylko i wyłącznie do relaksu i tak należy pomyśleć o dodatkowym prysznicu lub wannie. Przy wannie z hydromasażem problemem może być również jej konserwacja oraz czyszczenie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i nierzadko jest zajęciem czasochłonnym. Nowoczesne jacuzzi posiadające zamknięty obieg wody nie marnują jej zbyt wiele, niemniej jednak są urządzeniami pracującymi na prąd, stąd też koszty ich eksploatacji są nieporównywalnie większe do wanien, czy tym bardziej pryszniców.

METRAŻ ELEMENTEM DECYDUJĄCYM?

Kiedy wybieramy wyposażenie łazienki najczęściej drugim po budżecie czynnikiem jest metraż pomieszczenia. Szczególnie małe mieszkania w blokach predysponują ich właścicieli do montażu kabin prysznicowych, które wraz z kubaturą zajmują niekiedy tylko metr kwadratowy.

Dzięki takiej oszczędności przestrzeni nawet w niewielkiej łazience spokojnie jest się w stanie zmieścić jeszcze chociażby pralka automatyczna. Gdy posiadamy większe pomieszczenie możemy zdecydować się na wannę. By jednak oszczędzić przestrzeń najlepiej wybrać model narożny, zabudowany. Wanny wolnostojące to obecnie hit, jednakże są one urządzeniami dość niepraktycznymi. O jacuzzi warto pomyśleć w przypadku, gdy mamy pewność, że takie rozwiązanie w praktyce nie utrudni nam codziennego funkcjonowania. Trzeba bowiem pamiętać, iż z hydromasażu nie będziemy korzystać codziennie, a samo urządzenie nie pełni funkcji higienicznej, lecz relaksacyjną!

Każdy osobno tworzy swój algorytm, który później wykorzystuje podczas urządzania łazienki. Dla jednych najistotniejszym elementem jest oszczędność, dla innych priorytetem jest luksus. Najważniejsze jednak by wyborów dokonywać świadomie, aby później ich nie żałować.

Akryl czy stal?

JUSTYNA SKŁADOWSKA, redaktor miesięcznika „Czas na Wnętrze”

 

Wybierając wyposażenie łazienki napotykamy różne dylematy, na przykład: z jakiego materiału wybrać wannę lub brodzik – z akrylu czy ze stali. A jakie inne opcje?

Kupując zarówno brodzik, jak i wannę, trzeba się zastanowić, jaki wybrać materiał. Najpowszechniejszy i najtańszy akryl? A może emaliowaną stal, zdolną wytrzymać nawet najgorsze traktowanie ze strony użytkownika? Do wyboru jest też mniej popularna, choć piękna ceramika, a nawet kompozyty i drewno. Decyzja zazwyczaj zależy od praktycznych zalet konkretnego rozwiązania i zasobności portfela klienta.

WANNY AKRYLOWE SĄ BARDZIEJ POPULARNE

Najbardziej rozpowszechnionym tworzywem, z którego powstają wanny i brodziki, jest akryl. Co to takiego? To metakrylan metylu, który wręcz zrewolucjonizował oblicze łazienki. Daje się swobodnie kształtować, dlatego wykonane z niego przedmioty mogą przybierać najbardziej wymyślne formy.

Akryl jest też gładki i stosunkowo ciepły w dotyku, miękko wyprofilowane krawędzie i zagięcia wpływają korzystnie na komfort korzystania z wanny czy brodzika. Akryl można też dowolnie barwić, w sklepie nie będziemy więc mieć raczej problemu z kupnem kolorowego akrylowego wyposażenia. Akryl jest także lekki – to ważne, gdy urządzamy łazienkę samodzielnie. Akrylowy brodzik bez trudu wniesiemy do domu sami, a wannę – z niewielką pomocą znajomych (taka o przeciętnych wymiarach waży 20-30 kg). Jedyny większy problem z akrylowym brodzikiem, a przede wszystkim wanną, to stabilizacja. Rozsądnie jest więc kupować od razu sprzęt z właściwym stelażem. Jeśli wanna lub głęboki brodzik nie są przeznaczone do wpuszczania w podłogę, należy pamiętać o kupnie odpowiedniej obudowy. Wybierając się więc do sklepu, musimy się liczyć z koniecznością nabycia nie tylko brodzika lub wanny, ale kompletu elementów.

WANNY STALOWE

Wydaje się, że jedynym materiałem, który na polu wyposażenia łazienki może skutecznie konkurować z akrylem, jest stal emaliowana. To materiał wypróbowany, zanim nadeszła era akrylu, był najbardziej popularny. Wanny stalowe mają wiele zalet, jedną z nich jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także odbarwienia i działanie silnych środków czyszczących. Emalia nie matowieje tak szybko jak akryl. Nie musimy się też martwić, że jeśli kapnie nam na emaliowaną wannę czy brodzik czerwony lakier do paznokci, to ślad zostanie (jeden z wytwórców stalowych emaliowanych wanien i brodzików przekonuje klientów do kupna produktów takim właśnie testem).

Emalia pokrywająca stal może być w najróżniejszych kolorach – jeśli nie znajdziemy w sklepach np. amarantowej wanny, to tylko dlatego, że nie opłaca się produkować wyposażenia do łazienki w takich niezwykłych barwach.

Najczęściej jednak renomowani producenci przyjmują niestandardowe zamówienia dotyczące koloru. Na pierwszy rzut oka stalowa wanna lub brodzik nie różnią się od akrylowego – gładka lekko połyskująca powierzchnia, antypoślizgowe dno (zwykle z wypukłym wzorem), wybór akcesoriów łazienkowych w postaci zagłówków i podłokietników z pianki czy chromowanych uchwytów.

O tym, że wanna lub brodzik wykonane są ze stali, przekonuje nas zwykle dopiero dotyk – stal jest chłodniejsza od akrylu, przez co wiele osób uważa ją za mniej komfortową. Niektórym nie odpowiada też to, że stalowe wanny są głośne, jednak łatwo można zadbać o dobre wygłuszenie jej skorupy – wystarczy obłożenie styropianem, który dodatkowo sprawi, że woda w stalowej wannie będzie długo zachowywała temperaturę (doskonale trzyma ciepło żeliwo, jednak żeliwne wanny proponuje dziś niewielu producentów).

WANNY I BRODZIKI KOMPOZYTOWE

Materiałem nie tak popularnym jak akryl i stal, ale robiącym wielką karierę, jest kompozyt. Piękny, naturalnie wyglądający, dostępny w wielu kolorach. Odporny na zarysowania, choć nie do końca na odbarwienia. Kompozytowe brodziki i (rzadziej) wanny są dostępne na polskim rynku, jednak ich oferta nie jest szczególnie urozmaicona ze względu na wysokie ceny.

Mniejsza powszechność kompozytu wiąże się też z kłopotliwym i kosztownym transportem – wyposażenie z tego materiału jest naprawdę ciężkie, wanna o przeciętnych wymiarach waży ok. 200 kg (dla porównania, podobnej wielkości wanna żeliwna jest prawie o połowę lżejsza).

Łazienka w komplecie

 ANNA RADUCHAROMANOWICZ Magazyn „Łazienka”

 

Kwestia dobrego – nie tylko funkcjonalnego, ale też estetycznego – doboru elementów wyposażenia jest w projektowaniu łazienkowej przestrzeni niezmiernie istotna.

Ale osiągnięcie wrażenia harmonii i spójności przy wykorzystaniu różnych, dostępnych na rynku produktów wielu marek może okazać się trudnym zadaniem. Szczególnie w przypadku inwestora, który zdecydował się zaprojektować łazienkę i dobrać jej wyposażenie nie korzystając z porady architekta.Odpowiedzią na ten problem może być oferta wybranych firm branży łazienkowej, takich jak np. Sanitec Koło, Roca, Cersanit, Kludi, Ravak, Duravit, Villeroy&Boch czy Keuco. W portfolio wszystkich tych marek znajdują się serie produktów, w których – pod jedną nazwą – zgrupowane są różnorodne elementy łazienkowego wyposażenia. Produkty te zebrane w ramach jednej serii tworzą kompleksową, spójną stylistycznie, jednolitą wzorniczo koncepcję wyposażenia łazienki.

WIĘCEJ NIŻ SERIA

Grupy produktów zebranych pod tą samą nazwą oferowane są najczęściej jako serie lub kolekcje. Jednak nie sposób nie zauważyć nowego zjawiska, które polega na wprowadzeniu do łazienkowej marketingowej nomenklatury językowej pojęcia „koncepcji” czy „konceptu” łazienki. Niejednokrotnie wyraz ten figuruje już w samej nazwie danej serii czy kolekcji. Tak dzieje się np. w przypadku Esprit home bath concept” – proponowanej przez Kludi. W sumie 10 koncepcji łazienek i toalet figuruje w ofercie Keuco. Także Ravak w ramach swojej oferty produktowej wyodrębnił pięć różnych Konceptów Ravak.Ale również te kolekcje, których nazwa nie nawiązuje dosłownie do pojęcia koncepcji – takie jak np. „Axor Bouroullec” – mogą być przez łazienkowy rynek i konsumentów jako takie postrzegane. Decyduje o tym bogactwo i komplementarność różnorodnych elementów kolekcji, a także możliwość ich dowolnego zestawiania.

ZESTAW DO ROZBUDOWANIA

Spektrum produktów, które zawierają się w takiej komplementarnej serii może być różne. Podstawowe zestawy składają się po prostu z mebli łazienkowych i umywalki. Ale ww. kolekcje to zestawy bardziej różnorodne. Znaleźć w nich można przede wszystkim umywalki różnego typu, miski w.c. – stojące i podwieszane, bidety, meble łazienkowe, ale też np. wanny, armaturę, akcesoria, lustra lub też stelaże podtynkowe. Kolekcje potrafią zawierać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt różnorodnych elementów. Ich liczba może sięgać nawet ok. 60 czy ponad 70 produktów (tak jak to jest w przypadku „Axor Bouroullec” lub „Esprit home bath concept”). Wśród poszczególnych elementów kolekcji łazienkowych największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się zestawy składające się z umywalki i szafki podumywalkowej. Jednak coraz częściej nabywane są również inne niż te podstawowe elementy kolekcji.

CERAMIKA W ASYŚCIE MEBLI

Jak twierdzi niemałe grono reprezentantów salonów łazienkowych, ankietowanych na potrzeby rankingów Dobry Produkt przeprowadzanych przez nasz magazyn, to ceramika łazienkowa jest w pierwszej kolejności wybierana przez inwestorów urządzających łazienkę. Do niej dopasowuje się zazwyczaj resztę wyposażenia – nierzadko pochodzącą właśnie z tej samej kolekcji. Czasem jednak inwestorzy nie decydują się na taki kompleksowy zakup. W naszych rozmowach z reprezentantami salonów łazienkowych pojawiają się opinie, że wśród klientów salonów coraz bardziej widoczna jest tendencja powierzania wykonawstwa mebli łazienkowych małym, lokalnym firmom produkcyjno- -usługowym wykonującym meble na wymiar. Trend wykonywania mebli łazienkowych na wymiar, której poddają się inwestorzy wyposażający łazienkę, jest bez wątpienia zauważalny.

Ale nie zmienia to faktu, że kompletne kolekcje wyposażenia łazienkowego – takie, w których znaleźć można zarówno ceramikę, jak i meble łazienkowe – cieszą się zainteresowaniem konsumentów. Świadczyć mogą o tym m.in. wyniki rankingu Dobry Produkt obejmującego kolekcje mebli łazienkowych, który nasz magazyn przeprowadził w maju 2011 r. W pierwszej piątce tego rankingu znalazły się aż trzy serie mebli, które uzupełnione ceramiką tworzą większą kolekcję oferowaną pod tą samą nazwą. Były to meble z kolekcji „Twins” oraz „Varius” firmy Sanitec Koło, a także „Iryda” Cersanitu. Anna Raducha-RomanowiczPodpisy„Esprit home bath concept” firmy Kludi. Wanna i meble łazienkowe serii „Evolution” firmy Ravak są dziełem studia Nosal Design. W kolekcji tej znajduje się również konglomeratowa umywalka i lustro, a także akcesoria do wanny.Delikatne formy i lite drewno kasztanowca to wspólny mianownik elementów kolekcji „My Nature” Villeroy&Boch. W serii znajduje się ceramika łazienkowa, meble, wanny, a także akcesoria…

 

 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1234  razy.