Ceramika łazienkowa – kabiny prysznicowe

Pojemna wanna lub praktyczna kabina prysznicowa, elegancka umywalka i kompakt WC – bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę.

Jak tego typu produktów szukają internauci? Na co zwracają szczególną uwagę podczas poszukiwań? Kierują się marką, ceną a może materiałem, z którego produkt został wykonany? Raport specjalny, który oddajemy w Państwa ręce, stanowi uzupełnienie poprzedniej publikacji, poświęconej armaturze sanitarnej. Mamy nadzieję, że lektura raportu pomoże Wam łatwo i przyjemnie urządzić elegancką i funkcjonalną łazienkę.

 

Kategoria „Kabiny prysznicowe” nie do końca wpisuje się w segment ceramiki łazienkowej, jednak została dodana do tego grona nie bez przyczyny. Stanowi ona bowiem naturalne uzupełnienie działu brodziki. Jakie zatem parametry miały największe znaczenie dla osób zainteresowanych nabyciem kabiny prysznicowej?

Były to głównie jej wymiary (z tego korzystało filtra 27,81% internautów), kształt (21,43%) i nazwa producenta (19,49%). Istotnymi dla użytkowników Skąpiec.pl kwestiami okazał się być również: rodzaj produktu (18,25%) i typ drzwi (12,71%). Na skorzystanie z filtra „Cena” zdecydowało się jedynie 0,3 procenta potencjalnych kupujących.

Statystyki zaznaczeń w filtrze „Wymiary” w kategorii kabiny prysznicowe pokrywają się z tymi, dotyczącymi brodzików. W obu przypadkach najpopularniejszą opcją okazało się być 90×90 cm (30,93%), a na kolejnych pozycjach uplasowały się wymiary 80×80 (24,33%) oraz 100×80 centymetrów (12,15%). Jeżeli chodzi o kształt kabiny to ponad 50% użytkowników Skąpiec.pl szukało modeli półokrągłych, około 20% zainteresowanych było formą kwadratową, a 15,5 procenta stawiało na wariant prostokątny.

Wśród producentów największym uznaniem cieszyła się marka Sanplast (16,19%), drugie miejsce przypadło firmie Koło (14,19%), trzecie natomiast zajął Cersanit(12,64%). W filtrze „Rodzaj” użytkownicy mieli do wyboru trzy warianty: cała kabina, same drzwi lub hydrosauna Nie powinno być zaskoczeniem, że najbardziej poszukiwana była pierwsza opcja – zaznaczało ją prawie ¾ internautów. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z filtra „Typ drzwi”, zainteresowane były przede wszystkim drzwiami suwanymi (52,31% zaznaczeń), jednak sporą popularnością cieszyły się również modele skrzydłowe (21,91%).

 

Kabina na miarę potrzeb

 

ANNA USAKIEWICZ, dziennikarka magazynu „Świat łazienek i kuchni”

 

Nie warto rezygnować z nawet najbardziej wyszukanych pomysłów i wymagań odnośnie wyposażenia strefy kąpielowej. Najnowsza oferta producentów kabin prysznicowych jest na tyle elastyczna, że pozwala bez trudu dopasować wielkość, kształt i wygląd kabiny do wymagań pomieszczenia oraz wygody i gustu użytkownika, w zgodzie z najnowszymi trendami.

Po pierwsze – wymiary. Poszczególne modele kabin, a także drzwi oraz ścianek bocznych oferowane są w różnych szerokościach, umożliwiających dopasowanie wymiarów zarówno do małych i dużych łazienek, jak i wnęk prysznicowych. Dodatkową możliwością jest łączenie drzwi wnękowych ze ścianką przedłużającą; w ten sposób możemy zamknąć wnękę prysznicową o znacznej szerokości (nawet 170 cm).

Po drugie – kształty. Skos dachowy, wnęki, zabudowa stelaży podtynkowych czy obudowa wanny w bezpośrednim sąsiedztwie strefy prysznica nie musi kojarzyć się z problemami. Specjalne wykonania, które oferują niektórzy producenci kabin, to m.in. możliwość wykonania wycięcia (w efekcie fragment kabiny możemy np. „oprzeć” na obudowie wanny) albo skosów odpowiadających skosom dachowym w łazienkach na poddaszu.

Po trzecie – wzory szkła. Od transparentnego poprzez satynowe lub kolorowe po najbardziej fantazyjne i dekoracyjne wzory. Szkło bezpieczne hartowane o grubości 6-8 mm, z których wykonuje się kabiny prysznicowe to już standard. Teraz dodatkowo mamy możliwość wyboru wzoru (piaskowania) na szkle. Proste lub faliste linie, wzory geometryczne, krople, motywy florystyczne – wybór zaspokoi najbardziej wyszukane gusta.

Minimalistom przypadnie do gustu wersja z satynowanym pasem w części środkowej (zapewni dyskrecję w łazience dla dwojga), a zwolennicy mocnych kolorów i dekoracji mogą zamówić kabinę ze szkła fusingowego, zdobionego fantazyjnym, kolorowym wzorem.

 

Kabiny prysznicowe – jaki kształt i drzwi kabiny wybrać?

Do wyboru kabiny prysznicowe narożne, przyścienne, wolno stojące, wnękowe. Które rozwiązanie wybrać?

Narożne – prostokątne lub półokrągłe, ustawiane są w rogu łazienki, której ściany stanowią dwa ich boki. Na ścianach najczęściej przykleja się płytki ceramiczne, gres lub coraz bardziej popularną mozaikę. Można również ściany kabiny zbudować z pustaków szklanych. Drzwi w kabinach półokrągłych są odpowiednio wyprofilowane, najczęściej przesuwają się po prowadnicach. Mogą jednak też być wahadłowe, harmonijkowe lub uchylne.Przyścienne – ustawiane są przy dowolnej ścianie, na której montuje się baterię lub panel prysznicowy. Dzięki trzem przeszklonym ściankom w takiej kabinie jest jaśniej, sprawia więc wrażenie przestronniejszej niż jest w rzeczywistości. Do wyboru mamy brodziki prostokątne i półokrągłe, drzwi zaś rozsuwane, harmonijkowe, przesuwne lub wahadłowe.

Wolno stojące – można je zamontować w dowolnym miejscu łazienki, mają bowiem ścianki ze wszystkich stron brodzika. Zwykle sprzedawane są w postaci kompletnych modułów prysznicowych z brodzikiem i baterią lub panelem prysznicowym. Rozwiązanie bardzo efektowne, ale najdroższe.Wnękowe – są to właściwie jedynie drzwi do kabiny, które mocuje się do ścian wnęki. Mogą być otwierane wahadłowo, składane w harmonijkę lub przesuwane.

Są też dostępne kabiny nietypowe, np. przeznaczone do montażu na poddaszu ze skośnym dachem.

 

Aby kabina prysznicowa spełniała nasze oczekiwania mamy do wyboru drzwi przesuwne, składane harmonijkowe oraz wahadłowe.

Drzwi przesuwne – montowane są na łożyskach, suwakach lub jako podwieszane od góry na rolkach. To najpopularniejszy rodzaj drzwi. Składają się z jednej lub kilku części zachodzących na siebie. Mogą rozsuwać się na obie strony, zapewniając wygodne, szerokie wejście do kabiny.Składane harmonijkowe – są szczególnie polecane do małych łazienek. Mimo że składają się do wewnątrz, nie zajmują dużo miejsca, umożliwiając maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kabinie.

Wahadłowe (skrzydłowe) – z zawiasami o specjalnej konstrukcji, otwierające się podobnie, jak drzwi tradycyjne. Najczęściej montowane są w kabinach wnękowych lub narożnych. By kąpiel pod prysznicem nie wiązała się z zalaniem wodą całej łazienki, kabina prysznicowa musi być szczelna. Szczelność drzwi gwarantują gumowe uszczelki magnetyczne, które domykają skrzydła.

 

Źródło
 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 573  razy.