Rodzaje lodówek dostępnych na rynku

Przymierzasz się do kupna nowej lodówki? Wybierz idealny model dla siebie! Zobacz przekrój rodzajów sprzętu dostępnych na rynku, poznaj ich wady, zalety i różnice.

 

Standardowo przyjęło się uważać, że na lodówkę składa się chłodziarka i zamrażalnik. Niektórzy przyjęli to za pewien standard, zapominając że poszczególne lodówki różnią się od siebie nie tylko wielkością, ilością półek, ale także tym, że posiadają zamrażalnik bądź nie. Nie bez znaczenia jest też umiejscowienie zamrażalnika. O wszystkich rodzajach lodówek, słów kilka, poniżej.

 

Lodówka z zamrażarką

Jednym z kluczowych elementów, determinujących wybór takiej, a niej innej lodówki, stanowi jej rozmiar. Ogólna zasada zakłada, że wyjściowo lodówka powinna mieć 120 litrów pojemności. Wartość ta wzrasta o 30 litrów, za każdego kolejnego użytkownika lodówki. Zatem jeżeli mamy trzyosobową lodówkę, należy wybierać modele o pojemności ok. 200 litrów, jeżeli czteroosobową 220-230 litrów. Do tego należy doliczyć pojemność zamrażarki. Ich pojemność jest bardzo różna, uogólniając jednak, sięga nawet do kilkudziesięciu litrów.

 

Lodówki bez zamrażalnika

Chłodziarki bez zamrażarek to zazwyczaj małe lodówki, szczególnie pożądane i użytkowane przez studentów w akademikach bądź stancjach pracowniczych. Ich wysokość sięga od 50 do 130 cm. Takie modele stanowią szczególnie interesującą alternatywę dla osób posiadających oddzielną zamrażarkę, ewentualnie metraż mieszkania nie pozwala im na posiadanie wyższego sprzętu.

 

Lodówki jednodrzwiowe

Najtańsze modele lodówek z zamrażalnikiem stanowią lodówki jednodrzwiowe. Zatem, by dostać się do mniejszego zamrażalnika, trzeba otworzyć również komorę chłodziarki. Takie modele nie należą do sprzętów dużych. Używa się ich raczej w domkach letniskowych, w kamperach bądź innych wakacyjnych przybytkach, w których jest się tylko „na chwilę”.

 

Lodówki z zamrażalnikiem na dole

Najpopularniejszy na rynku model lodówki. Zamrażalnik znajduje się w dolnej części sprzętu, przez co dostęp do niego jest prosty i bezproblemowy. Lodówka z zamrażalnikiem jest co najmniej dwudrzwiowa, co znacznie ułatwia jej obsługę i korzystanie z poszczególnych funkcji sprzętu. Ten rodzaj lodówek występuje w bardzo wielu odmianach. Wybierając konkretny model warto wziąć pod uwagę wzrost domowników, tak by każdy mógł optymalnie korzystać z zakupionego sprzętu.

 

Lodówki z zamrażalnikiem na górze

Odwrotność konstrukcji opisanej powyżej. Taki model przypadnie do gustu osobom, które szczególnie często korzystają z zamrażalnika. Chowanie rzeczy na najniższy poziom chłodziarki może być problematyczne.

 

Lodówki side by side

Tego typu lodówki to kolosy w swojej kategorii. Ich pojemność sięga ponad 500 litrów. Ciekawa jest także ich konstrukcja. Zazwyczaj takie sprzęty składają się z drzwi otwieranych od środka do zewnątrz. Zamrażalka nie znajduje się na dole bądź na górze, ale po lewej bądź prawej stronie. Drugą część lodówki zajmuje chłodziarka. Takie modele często posiadają dodatkową funkcjonalność w postaci kostkarki do lodu bądź filtra na wodę. Nie są to modele przeznaczone do małej kuchni, zatem ich popularność jest mocno ograniczona.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z Manta S.A.

manta logo

 
 

Katagoria: porady sprzętowe
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3056  razy.