Jak wybrać podgrzewacz do wody

Może się zdarzyć tak, że zdecydujemy się na pozyskiwanie ciepłej wody w domu za pomocą podgrzewacza. Jeżeli zdecydujemy się na takie urządzenie, to trzeba wybrać jego odpowiedni rodzaj. Istnieją bowiem różne rodzaje podgrzewaczy, każdy z nich ma swoje wady, każdy ma swoje zalety.

 

Do dyspozycji mamy różne podgrzewacze, które wyróżniane są pod względem funkcjonowania jak i zasilania. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie, to do dyspozycji mamy podgrzewacz wody przepływowy i pojemnościowy. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj zasilania, to w naszej dyspozycji znajduje się podgrzewacz do wody gazowy i podgrzewacz elektryczny. Przyjrzyjmy się tym rodzajom, żeby możliwe było dopiero dokonanie właściwego wyboru, podyktowanego rzeczywistymi potrzebami, oczekiwaniami i rzeczywistymi zaletami czy cechami urządzenia.

 

Podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe

Podgrzewacze, które można wyróżnić pod względem ich funkcjonowania, działania różnią się zasadniczo sposobem podgrzewania wody. Czy podgrzewają ją na bieżąco podczas pobierania czy też magazynują podgrzaną wodę i przechowują ją.

Podgrzewacze przepływowe to urządzenia, które montowane są na ścianie. Składają się z blaszanej obudowy, w której znajdują się dwa zasadnicze elementy. Pierwszym z nich jest palnik, drugim wymiennik ciepła. Zasadniczo, te dwa elementy działają na rzecz podgrzania wody i te dwa elementy stanowią centrum urządzenia. Podgrzewacze przepływowe sprawdzają się jedynie w małych domach, gdzie punkt poboru wody znajduje się w niedużej odległości od źródła ciepła. To ma swoje plusy i minusy oczywiście.

Niewątpliwą zaletą tego typu urządzenia jest jego oszczędność. Mają one małą moc i małą moc zużywają do podgrzania wody. To powoduje, że są wyjątkowo ekonomiczne w użyciu. Podgrzewacze uruchamiają się tylko w momencie poboru wody, a do podgrzania dochodzi w ciągu trzech sekund. I tylko wówczas pobierana jest energia.

Co ważne, zastosowanie takiego podgrzewacza pozwala na stałe posiadanie ciepłej wody. W momencie odkręcania kurka jest ciepła. To jego przewaga nad zbiornikiem. Tu nie ma zbiornika, nie korzystamy więc z żadnych zasobów. Jednakże jego wydajność jest mała. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczyna korzystać więcej osób. Wtedy podgrzewacz może sobie nie poradzić.

Podgrzewacze pojemnościowe są nieco inne. Ich głównym elementem jest zbiornik. Jeżeli zbiornik ma pojemność poniżej osiemdziesięciu litrów, wówczas może być montowany na ścianie. Jeżeli jest większy, to przystosowany jest wówczas do postawienia go na podłodze. Podgrzewacz wykonany jest ze specjalnego materiału, który nie ulega korozji, albo jest w specjalny sposób zabezpieczany antykorozyjnie. Zbiornik magazynuje wodę, która jest już podgrzana, jest ciepła. Temperatura wody jest ustawiana przez użytkownika i może mieścić się w przedziale pomiędzy 40 stopni a 75 stopni. Temperatura jest stała i niezmienna. Jeżeli zaczyna spadać, to zamieszczony w zbiorniku palnik uruchamia się i znów podgrzewa ją do ustalonego poziomu.

Takie podgrzewacze doskonale nadają się zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny. Pojemność zbiornika jest na tyle duża, że spokojnie wystarczy na całą rodzinę.

 

Podgrzewacze gazowe czy elektryczne

Drugą kwestią o jakiej należy zdecydować jest rodzaj zasilania. Czy będzie to podgrzewanie gazowe czy elektryczne. Gazowe jest znacznie tańsze niż elektryczne, warto więc z niego skorzystać, jeżeli jest tylko taka możliwość. Podgrzewanie takie jest znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś były. Nie ma się więc co obawiać.

Z drugiej strony, podgrzewacze elektryczne są bardzo energooszczędne, dlatego też można i z nich korzystać. Energia pobierana jest praktycznie tylko w momencie poboru wody, tylko w momencie podgrzewania, a trwa to jedynie kilka sekund. Dlatego też nie zużywa się jej też tak znowu dużo.

Najważniejsze jest, żeby wybrać zgodnie z sobą. Żeby wybrać zgodnie ze swoimi potrzebami, oczekiwaniami, wymaganiami. Urządzenie ma być przede wszystkim praktyczne i skuteczne. To jego najważniejsze cechy.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował hydraulik Andrzej Orłowski z Krakowa.
Właściciel firmy Hydromax: krakow-hydraulik.pl

 

 
 

Katagoria: porady sprzętowe
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2095  razy.