Znamy sposoby na przeciekające dachy płaskie!

Świat się stale rozwija, a my z przyjemnością ułatwiamy sobie pracę i skracamy czas jej wykonania. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wiele usterek, które kiedyś wymagały niszczenia ścian, podłóg czy dachów, by się do nich dostać, dzisiaj można naprawić prawie bez żadnych strat.

 

Jeżeli masz problem z przeciekającym dachem, musisz koniecznie poznać sposoby, które pozwolą rozprawić ci się z tym kłopotem szybko i bez dodatkowych strat!

Z technik sprawdzania nieszczelności dachów powinni skorzystać nie tylko ci, którym od pewnego czasu kapie na głowę i muszą podstawiać miski czy wiadra, by połowa domu nie została zalana. Powinny się zdecydować na nią także osoby, które dopiero chcą się wprowadzić do nowo wybudowanego domu, gdyż lokalizacja ewentualnych przecieków jest niezbędnym elementem konserwacji poszycia dachowego.

Nie istnieje jedna, sprawdzona metoda wykrywania przecieków – jej wybór jest uzależniony od wielu czynników, między innymi od techniki, w jakiej dach został wykonany lub od charakteru wycieku.  Doświadczeni eksperci są jednak w stanie dobrać odpowiednią metodę, sprawnie przeprowadzić nieinwazyjne badania, a tym samym szybko usunąć usterkę.

Z jakich więc metod może skorzystać ekspert, by zlokalizować nieszczelność w twoim dachu płaskim?

  • Metoda termowizyjna

„Technika ta polega na wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia, jakim jest kamera termowizyjna. Za jej pomocą sprawdza się rozkład temperatury na badanej powierzchni dachowej; w jej wyniku uzyskuje się tak zwane termogramy. Rozpoznanie przeprowadza się w nocy, powierzchnia musi być sucha, a wiatr stosunkowo niewielki” – informuje specjalista z firmy wyciek.eu. Metodę termowizyjną można przeprowadzać zarówno w cieplejszych miesiącach, jak i chłodniejszych.

  • Metoda gazowa

W niniejszym sposobie wykorzystuje się gaz znacznikowy, czyli specjalną mieszaninę, składającą się w 95% z azotu i 5% z wodoru. Substancja ta jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Ze względu na swoją niewielkość gęstość, a tym samym lekkość, gaz znacznikowy, wtłoczony pod pokrycie dachowe, wydostaje się na powierzchnię, gdy natrafi na ewentualną nieszczelność. Przeciek szczegółowo określa się za pomocą detektora gazu. Metoda ta jest prosta i szybka, jednak nie daje możliwości oszacowania zakresu zawilgocenia dachu.

  • Metoda neutronowa

Za pomocą specjalnej sondy pomiarowej, zawierającej słabe źródło izotopowe (promieniowania neutronów), wykrywa się obszary o podwyższonej koncentracji atomów wodoru, które znajdują się w wodzie. Podczas wykrycia nieszczelności szybkie neutrony zderzają się z atomami wodoru, co powoduje spowolnienie tych pierwszych i odbicie ich z powrotem do licznika, co daje sygnał specjaliście, że powierzchnia jest zawilgocona. Metoda ta jednak nie będzie opłacalna finansowo, jeśli badaniu poddamy dach o powierzchni mniejszej niż 200 m2.

  • Metody elektryczne

Celem metod elektrycznych jest zmierzenie wilgotności poszycia dachowego na podstawie parametrów elektrycznych dachu. Metody te wymagają specjalistycznego sprzętu, na przykład sondy kondensatorowej, generatora impulsów elektrycznych czy też wilgotnościomierzy pojemnościowych.

Wiele firm specjalizujących się w lokalizacji wycieków korzysta z kilku metod podczas szukania przecieków w dachu. To bardzo dobry wybór, gdyż może zdarzyć się, że jedna metoda będzie nie wystarczająca, aby zlokalizować uszkodzenie.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2850  razy.