Wypożyczamy sprzęt do budowy – czy to się opłaca?

Wynajem sprzętu budowlanego to usługa ciesząca się coraz większą popularnością. Niemal w każdym większym mieście prosperują już profesjonalne wypożyczalnie i parki maszyn oferujące najlepszej jakości urządzenia i narzędzia ułatwiające pracę na każdej budowie.

 

Faktycznie, korzystanie z ich usług okazuje się być dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeszcze inne korzyści płyną z tytułu lepszej logistyki, a więc łatwiejszej organizacji pracy w trakcie trwania budowy. Jakie są inne zalety wypożyczenia sprzętu? Czy to tak samo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia prywatnego inwestora, jak i firmy budowlanej?

 

Wypożyczanie się opłaca

Jedną z najważniejszych zalet wynajmu maszyn jest natychmiastowy czas realizacji. Sprzęt można wypożyczyć niemal od ręki, co stanowi duże ułatwienie w momencie, kiedy szybki czas realizacji zlecenia jest wyjątkowo ważny. Inny atut stanowi fakt, że nie trzeba dysponować dużym wkładem własnym. Za pożyczenie sprzętu na okres kilku dni płaci się ledwie odsetek od kwoty, jaką należałoby wyłożyć na zakup nowego. Nabycie kilku dźwigów może stanowić duże obciążenie dla budżetu niejednej firmy budowlanej.

Wypożyczając sprzęt minimalizuje się ryzyko jego awarii. Większe parki maszyn cyklicznie wymieniają swoje wyposażenie i dbają o jego stan techniczny. Niemal każda wypożyczalnia prowadzi również serwis maszyn i ubezpiecza je, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla inwestora – podkreśla specjalista firmy Ramirent.

Wynajem maszyn ułatwia kwestie logistyczne w czasie wykonywania zlecenia. Niektóre firmy budowlane działają na terenie całego kraju. Nawet dysponując bogatym zapleczem maszynowym, transport dużych urządzeń na drugi koniec Polski to generacja ogromnych kosztów. Ich wypożyczenie na miejscu jest o wiele tańsze.

To rozwiązanie, które, jak każde inne, ma swoje wady. Jedna z nich to konieczność ustawicznych opłat za wypożyczony sprzęt. Jeżeli w grę wchodzi wynajem mniej kosztownej maszyny na długi okres czasu, jej zakup może okazać się znacznie bardziej opłacalny.

 

Kto ponosi największe korzyści?

Tak naprawdę opłacalność wynajmu sprzętu w przypadku osób prywatnych zależy od kilku rzeczy. Najważniejsze to czas oraz rodzaj przeprowadzanej budowy. To korzystne rozwiązanie dla osób, które planują jednorazowe wykonanie jakiegoś zadania. W wielu przypadkach wypożyczenie urządzeń i maszyn to oszczędność pieniędzy i późniejszych kłopotów związanych np. z przechowywaniem i dbaniem o sprzęt, który i tak nie jest już potrzebny.

Opłacalność wynajmu maszyn przez firmy zależy natomiast od kosztów zakupu sprzętu, lokalizacji prac oraz częstotliwości korzystania z konkretnego urządzenia. Na pewno nie opłaca się wypożyczanie tanich, podstawowych narzędzi – te są zazwyczaj potrzebne w trakcie niemal każdej budowy, a przy tym wyjątkowo dostępne i niedrogie w zakupie. Inna sprawa, jeżeli w grę wchodzi wynajem specjalistycznego, drogiego sprzętu. Nie każda firma może sobie pozwolić na taką inwestycję. Wynajem jest wtedy jedynym możliwym rozwiązaniem, dzięki któremu można się podjąć realizacji intratnego, ale wymagającego zlecenia. Wykonując prace budowlane poza miejscem zamieszkania, wiele ekip decyduje się na wynajem sprzętu, bo jest to krok bardziej opłacalny niż kosztowny transport urządzeń.

Ostatecznie w większości sytuacji wypożyczenie sprzętu budowlanego stanowi nieocenioną pomoc w realizacji budowy. To przede wszystkim wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Skorzystanie z profesjonalnej wypożyczalni lub parku maszyn gwarantuje natomiast bezproblemową i bezpieczną pracę urządzenia – podsumowuje specjalista Ramirent.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2851  razy.