Wykończenie pod klucz – czy to się opłaca?

Deweloperzy oferują różne alternatywy standardu wykończenia mieszkań. O ile standard deweloperski gwarantuje w praktyce czyste ściany, o tyle wykończenie pod klucz pozwala na zaaranżowanie wnętrza od podstaw, aż po moment w którym możemy się wprowadzić do naszego wymarzonego mieszkania.

 

Stan deweloperski a wykończenie pod klucz

Stan deweloperski jest podstawowym etapem wykończenia. Początkowa cena mieszkania przedstawianego w ofertach deweloperów dotyczy właśnie tego standardu. Co zatem zastaniemy w mieszkaniu, gdy wybierzemy tę opcję?

  • Okna i parapety
  • Drzwi wejściowe
  • Tynk na ścianach
  • Instalację gazową, kanalizacyjną, elektryczną
  • Wylewkę cementową lub betonową

Jak widać, powyższy stopień wykończenia nie pozwala na wprowadzenie się do mieszkania tuż po odbiorze lokalu. Czekać nas jeszcze będzie cały proces aranżacji i wykończenia wnętrza. I tutaj warto sprawdzić, co dokładnie dany deweloper kryje pod nazwą „stan deweloperski” byśmy byli przygotowani na koszty związane z dalszy przygotowaniem mieszkania do użytku.

 

Wykończenie pod klucz

Opcja wykończenia pod klucz w ostatnim czasie stała się bardzo popularna wśród deweloperów. Przeglądając strony internetowe firm deweloperskich możemy trafić na interesujące propozycje. Przedstawiciel biura sprzedaży Marvipol Development informuje: „Na rynku oferowane są rozwiązania projektowania wnętrz, wykończenia mieszkań pod klucz oraz kompleksowe ich urządzenie. Przy współpracy wyjątkowych architektów możliwa jest realizacja wnętrza w prosty, funkcjonalny i przyjemny sposób. Zainspirujemy Cię pomysłami na aranżacje z Twoich marzeń i doradzimy w wyborze materiałów wykończeniowych. Stworzony przez Marvipol program realizacji wnętrz pozwala na wybór spośród trzech pakietów wykończeń, w różnych wariantach cenowych”.

 

Czy wykończenie pod klucz się opłaca?

Wszystko zależy od tego jakimi funduszami dysponujemy i jakie plany mamy w związku z naszym nowym mieszkaniem. Najtańsze opcje prezentowane przez deweloperów oscylują pomiędzy całkowicie darmowym wykończeniem wnętrza w ofertach promocyjnych (warto zwrócić uwagę, co w tym pakiecie się zawiera, które mieszkania obejmuje promocja lub od jakiego metrażu takie rozwiązanie jest możliwe) do ok. 2000 zł/m2. Oczywiście można skorzystać z o wiele droższych opcji gdy mamy duży zasób gotówki i potrzeb. Jednak podstawowe wykończenie waha się w granicy 500-1200 zł/m2. Wydaje się dużo, jednak jak przeprowadzimy własne obliczenia interesującego nas wystroju, może okazać się, że ta cena jest bardzo korzystna. Dodatkowo należy pamiętać, że w momencie odbioru mieszkania jesteśmy w stanie praktycznie od razu w nim zamieszkać. Zaoszczędzamy dzięki temu czas, nerwy, energię na poszukiwania interesujących nas mebli, ekipy wykończeniowej…

Oczywiście, zawsze da się to taniej zorganizować – znaleźć alternatywne płytki, farby, meble. Można również samemu wykonać część prac wykończeniowych. Ale jak wiadomo, nie każdy jest złotą rączką, nie każdy też ma zmysł artystyczny i nie każdy ma cierpliwość do długotrwałego bałaganu. Wszystko zależy od tego co jest dla nas ważniejsze – a to już tylko sami możemy ocenić i dobrać do tego odpowiedni stan wykończenia mieszkania.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1317  razy.