Wprowadź niepowtarzalność do swojego domu

Chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu? Sprawić, by nie było jak tysiące innych, tylko się czymś wyróżniało? Sądzisz, że białe ściany są dla nudziarzy? Być może idealnym rozwiązaniem dla ciebie będą tynki dekoracyjne. Dowiedz się, czym są i zacznij mieszkać w pięknie udekorowanym domu!

 

Czym są tynki dekoracyjne?

Tynki dekoracyjne są specjalnymi masami, które nakłada się na ściany, tworząc tym samym niepowtarzalne aranżacje wnętrz. W zależności od naszych preferencji możemy sprawić, by nasze ściany przypominały różne struktury: beton, stary tynk, naturalny kamień (m.in. marmur, granit, piaskowiec), grys, a nawet papier lub skórę. Ponadto możemy się zdecydować na cos bardziej abstrakcyjnego – dzięki tynkom dekoracyjnym nasze ściany mogą się marszczyć, połyskiwać lub łączyć ze sobą różne kolory.

Ściana, na która nosimy tynki dekoracyjne musi być równa, ale nie musi być otynkowana, wystarczy nałożyć na nią masę tynkarską. Ponadto ważne jest, by wcześniej zagruntować powierzchnię.

 

Dlaczego warto zdecydować się na tynki dekoracyjne?

Lubimy spędzać czas w starannie wykonanych i nietuzinkowych pomieszczeniach. Przebywając w pokojach, które idealnie wpasowują się w nasz gust, czujemy, że nasze samopoczucie się poprawia. To ważne, ponieważ po kilku godzinach w pracy należy nam się odpoczynek w miłym otoczeniu.

„Tynki dekoracyjne mają wiele zalet. Po pierwsze, są niezwykle wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia. Po drugie, można je zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku (m.in. do wykonywania pilastrów, cokołów czy gzymsów). Po trzecie, materiały te cechują się dobrą przepuszczalnością pary, a po czwarte, chronią przed występowaniem grzybów” – wyjaśnia ekspert z firmy Bolix.

Tynki dekoracyjne wyglądają najlepiej przy wnętrzu urządzonym minimalistycznie i kolorystycznie stonowanym. Zbyt dużo różnych faktur i dekoracji w pomieszczeniu będzie wyglądać tandetnie. Nie musimy ich koniecznie nakładać na wszystkie ściany – mogą stanowić tylko element, który ma przyciągnąć wzrok.

 

Rodzaje dekoracyjnych tynków

  • Tynki zacierane tworzy się za pomocą packi. Według własnego uznania możemy stworzyć niepowtarzalną fakturę.
  • Tynki strukturalne również mogą przybrać nadzwyczajny charakter. Ciekawe wzory żłobi się bądź odciska za pomocą pędzla, packi, szpachelki czy walka na świeżym tynku.
  • Tynki mozaikowe (kamyczkowe) imitują sztuczny lub naturalny grys. Stworzony jest m.in. z akrylowych żywic i barwionego na różne kolory kruszywa kwarcowego. Są dostępne w wielu barwach, a nawet z brokatem. Nadają się idealnie do kuchni, ponieważ nie absorbują wilgoci i idealnie komponują się z płytkami.
  • Tynki akrylowe przypominają na ścianie naturalny kamień. Do wyboru mamy wiele faktur i barw tej zaprawy.
  • Tynk japoński łączy w sobie zalety tapety i murarskiej zaprawy. W jej skład wchodzą m.in. kawałki jedwabiu, bawełny, włókien mineralnych czy celulozowych. Kupuje się go jako suchy proszek, który przed nałożeniem miesza się z wodą, można do niego dodać także koloryzujące pigmenty.
  • Stiuk nazywany jest również tynkiem szlachetnym, ponieważ nałożony na ścianę imituje marmur. Jest mieszaniną wapienia i gipsu z dodatkiem drobnego piasku bądź też pyłu marmurowego. Nałożony na ścianę jest perfekcyjnie gładki i lekko błyszczy.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2953  razy.