Wanna czy prysznic – co jest lepsze?

Remontując i urządzając łazienkę coraz częściej trzeba się zastanowić, co wybrać: wannę czy prysznic? Najlepiej byłoby mieć dwie łazienki lub na tyle duże pomieszczenie, aby zmieściło się w nim i jedno, i drugie. Niestety, mało kto może sobie pozwolić na taki luksus.

 

W tej sytuacji warto rozstrzygnąć wszystkie plusy i minusy każdego rozwiązania i ostatecznie zdecydować, co jest bardziej istotne: komfort i możliwość relaksu czy oszczędność przestrzeni.

 

Zalety kabiny prysznicowej

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować coraz częstsze zastępowanie tradycyjnej wanny kabiną prysznicową. Nic dziwnego, to rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza dla mieszkańców bloków, w których łazienki przybierają często, delikatnie mówiąc, kompaktowe rozmiary. Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Dodatkowe oszczędności w przestrzeni łazienki można zyskać, wybierając kabinę narożną. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie ekonomiczne. Kąpiele należą wprawdzie do wyjątkowo przyjemnych pielęgnacyjnych rytuałów, ale na dłuższą metę mogą generować ogromne koszty. Samo napełnienie wanny zużywa kilka razy więcej wody niż szybki prysznic. Umycie się pod prysznicem zajmuje też mniej czasu niż kąpiel. To szczególnie istotne w domach i mieszkaniach, w których rano, w kolejce do łazienki czeka kilku współmieszkańców.

Sama kabina prysznicowa stanowi świetne i wyjątkowo komfortowe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych lub starszych, którym wejście do wanny może przysparzać trudności.

Nie można również odmówić nowoczesnym kabinom piękna. Designerskie rozwiązania i efektowne wzornictwo urządzeń dodaje charakteru każdemu wnętrzu. – Dzisiaj można kupić kabiny o dowolnej wielkości i kształcie, dobrać głębokość brodzika lub całkowicie z niego zrezygnować. Dzięki ofercie producentów kabiny stają się również miejscem umożliwiającym regenerację i relaks; popularne są np. wielofunkcyjne urządzenia łączące w sobie kabinę prysznicową, saunę i hydromasaż – przekonuje specjalista studia łazienek SANITAR z Płocka.

 

Zalety wanny

Chociaż wanny zajmują więcej cennej przestrzeni, z pewnością nie znikną z oferty producentów. Wiele osób wciąż ceni sobie długie, relaksujące kąpiele będące np. cotygodniową chwilą dla siebie. Zwłaszcza że dzisiejsze nowoczesne urządzenia są doposażone w nowe funkcje, takie jak hydromasaż czy jacuzzi. Co tu dużo mówić, nic nie zastąpi gorącej kąpieli w wodzie z odrobiną olejków eterycznych, odbywającej się w towarzystwie świec. 

Wanna jest też szczególnie przydatna, jeżeli w domu znajdują się małe dzieci. Nic nie sprawia takiej frajdy i nie zachęca do higieny, jak pachnąca kąpiel z mnóstwem piany. 

Pod obudowaną wanną można też zaprojektować przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy, np. szczotek, misek, chemii i środków czystości. To pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni. Ponadto wanna jest dużo prostsza w czyszczeniu niż kabina. Poza tym nowoczesne wanny wyróżniają się estetyką wykonania. Ten efekt można dodatkowo spotęgować, wybierając model wykonany z oryginalnego materiału, np. miedzi czy kamienia. 

 

A może jedno i drugie?

Osoby, które nie mogą się zdecydować i tak naprawdę chciałyby mieć jedno i drugie, mogą skorzystać ze sprytnych rozwiązań typu 2 w 1. W większości dobrych sklepów i hurtowni można dzisiaj spotkać modele wanien wyposażone w specjalne parawany. Można je też dokupić oddzielnie. Mogą być uchylne albo składane. Ich zakup pozwoli na stworzenie przestrzeni umożliwiającej zarówno szybkie wzięcie prysznica, jak i regenerującej kąpieli po wyjątkowo ciężkim dniu.

Z ofertą tego typu produktów, brodzików, wanien oraz kabin można zapoznać się na stronie internetowej sanitarplock.pl.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2598  razy.