Urządzamy kuchnię w stylu rustykalnym

Styl rustykalny charakteryzuje się prostotą, przytulnością i powrotem do natury. Jest to niemal sielankowy wystrój, kojarzący się z kuchniami naszych babć. Często mylony jest ze stylem retro czy vintage.

 

Kolory dominujące to błękit, zieleń, odcienie żółtego, brązy i oczywiście biel. Są to zawsze kolory delikatne, pastelowe, naturalne. Następnym charakterystycznym elementem są kraty, paski i elementy roślinne. We wnętrzach spotykane są kamienie, wiklina i drewno. Często widoczne są np. belki stropowe, oczywiście drewniane, zabezpieczone jedynie lakierem. Na podłogach drewno lub kamień. Na ścianach proste kafle stylizowane na stare, często z charakterystycznymi zdobieniami z dawnych lat. Można również pokusić się o panele dające wrażenie ściany z cegieł lub kamienia. Ozdoby te nie zajmują jednak całej powierzchnia, stanowią jedynie dodatek. Duża powierzchnia ścian jest malowana na jasny kolor. Obowiązkowe w tego typu wnętrzach jest pokaźna ława i krzesła, wszystko drewniane i proste w swej formie.

 

Meble

Wykonane są z drewna, bez specjalnych, wyrafinowanych zdobień. Często są one bejcowane, ługowane czy przecierane. Jeśli są lakierowane to matowo.Spotykane są również elementy kwiatowe jako elementy zdobnicze. W każdej kuchni rustykalnej obowiązkowo musi być dużo szuflad i małych szufladek. Uchwyty często są zdobione elementami z porcelany, mogą być mosiężne ale koniecznie patynowane, postarzane. Występują również specjalne szuflady z wiklinowymi koszami lub szuflady na wino.

Charakterystyczny jest także okap kuchenny, który ma nawiązywać do dawnych okapów. Są to typowe okapy do takich wnętrz z charakterystyczną drewnianą ramą i półeczką na których można kłaść bibeloty lub proste w formie okapy kominowe z blachy. Urządzenia również powinny być stylizowane na stare (są specjalne linie urządzeń rustykalnych) podobnie jak armatura. Meble czasem można kupić na giełdach staroci lub na aukcjach internetowych.

Należy jednak pamiętać że musimy stworzyć jakąś całość. Czasem warto postawić na meble zrobione na zamówienie w których jeden element np, kredens będzie antykiem stanowiącym prawdziwą perełką. Musi oczywiście zostać najczęściej odnowiony i zabezpieczony.

 

Oświetlenie

lampa-falbanka-bialo-zielona-listki
Często bardzo trudno dobrać odpowiednie oświetlenie do tego rodzaju kuchni. Przede wszystkim nie może to być oświetlenie „sztuczne”. Nie będą pasować tu nowoczesne lampy ani światło białe. Wnętrze ma sprawiać wrażenie sielskiego, rozświetlonego słońcem pomieszczenia. Główne oświetlenie często stanowi lampa stylizowana na naftową (może być mosiężna, patynowana) a pomieszczenie jest doświetlane przez małe lampki schowane pod meblami a obecnie coraz częściej za pomocą ledowych listw. Warto pamiętać o dodatkowym oświetleniu nad stołem, które musi współgrać z głównym oświetleniem. Lampy dość często można kupić na giełdach staroci lub aukcjach. Należy jedna pamiętać o ich renowacji. Jak zauważa Mariusz Sondej z internetowego Antyczka, nad blatem roboczym lub stołem kuchennym pięknie prezentują się wiszące lampy tzw. falbanki, na mosiężnych zwisach. Stonowana kolorystyka kloszy i ich delikatność doskonale wkomponowuje się w urok rustykalnego pomieszczenia.

 

Dodatki

stylowy-stol-zastawa
W stylu rustykalnym obowiązkowe są różnego rodzaju dodatki, które tworzą „klimat” tego miejsca. Na pewno muszą to być rzeczy będące stare lub na takie stylizowane np. duże ręczne młynki, różne pojemniki porcelanowe lub metalowe, skrzynki na warzywa, wiklinowe koszyki, firaneczki w oknach (zazdrostki), prosty w formie obrus z lamówką (może być w kwiaty), poduszka na krzesło a nawet stara waga kuchenna itd. Dodatki mają podkreślać barwę drewna z którego zostały wykonane meble. Najczęściej są w bardzo jasnych kolorach: ecru czy brązach, bywają też w pastelowych błękitach, zieleniach czy żółciach.

Warto również zadbać o świeże kwiaty na stole lub zioła w doniczkach. Jeśli uda nam się zdobyć rękodzieło lub autentyczne stare przedmioty wykorzystywane w kuchniach będzie to trafionym dodatkiem. Jak podpowiada nam Agata, redaktor portalu kochamantyki.pl : Żeby znaleźć wspaniałe dodatki do kuchni w stylu rustykalnym wystarczy przejść się na giełdę staroci. Ceny nie będą tam zbyt duże i możemy zobaczyć jak przedmiot wygląda „na własne oczy”. Nie muszą to być nawet rzeczy nadające się do użytku. Mogą nam posłużyć jedynie do ozdoby.

Ważne aby były w ogólnie dobrym stanie, bez rdzy czy ubytków. Zatem pozostaje nam życzyć udanych łowów i wytrwałości w komponowaniu wymarzonej kuchni.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 4358  razy.