Suszenie drewna krok po kroku

Suszenie drewna to jeden z podstawowych elementów jego obróbki. Bez niego wyroby drewniane nie nadawałyby się do użytku codziennego i niezwykle szybko by się niszczyły. Czy wiesz jednak, na czym dokładnie polega suszenie drewna w suszarni?

 

O procesie tym opowiedzieli nam fachowcy z firmy PAKO-BUD z Konstantynowa Łódzkiego.

 

Woda w drewnie

Woda to jeden z głównych składników soku, który znajduje się w drewnie pochodzącym od drzewa żywego. Szacuje się, że wilgotność świeżo ściętego drzewa sięga nawet do 35%. Decydują o tym warunki, w jakich rosło drzewo, jego rodzaj oraz zdolność do pochłaniania wody z powietrza (zwana higroskopijnością). Specjaliści zajmujący się drewnem wyróżniają trzy formy, w jakich znajduje się woda w ściętym drewnie:

  • woda wolna,
  • woda związana (higroskopijna),
  • woda konstytucyjna.

Dzięki wodzie drewno zachowuje swoją elastyczność i giętkość, więc całkowicie suche drewno byłoby kruche i łamliwe. Z tak dużą ilością wody drewno nie nadaje się jednak do obróbki i wykorzystania w przemyśle. Z tego powodu wynaleziono proces suszenia drewna, który znany jest już od stuleci. Pozwala on usunąć nadmiar wody z drewna bez szkody dla jego stanu i właściwości.

 

Suszarnia do drewna

Jak mówią fachowcy z firmy PAKO-BUD, suszarnia do drewna jest to komora, w której drewno jest poddawane działaniu wysokiej temperatury. Ogrzewanie powoduje, że zawarta w drewnie woda przechodzi w parę wodną, a tym samym jest niego usuwana. W firmie PAKO-BUD służy do tego komora marki DYNA, która pozwala komputerowo regulować moc i temperaturę w jej wnętrzu. W ten sposób można wytworzyć idealne warunki suszenia dla każdego rodzaju drewna.

 

Proces suszenia

Krischer i Kast podzielili proces suszenia drewna na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na usuwaniu wilgoci wyłącznie z powierzchni drewna. W ten sposób usuwana jest woda wolna. Szybkość tego etapu zależy od rodzaju drewna, jego ilości oraz struktury. Na prędkość wpływa też chropowatość drewna. Woda z chropowatych przekrojów poprzecznych paruje o ¼ szybciej niż z przekrojów podłużnych drewna.

Drugi etap suszenia polega na wykorzystaniu sił kapilarnych, które zasysają wodę z głębi drewna. Jest ona usuwana w postaci pary wodnej. Dużą rolę ogrywa tutaj zjawisko dyfuzji. O szybkości tego etapu decyduje to, jak dużo wody jest w głębi drewna. Im bardziej jest wilgotne w głębokich partiach, tym dłużej będzie trwało suszenie.

Ostatni etap opiera się wyłącznie na parowaniu. Suszarnia działa tak długo, aż temperatura w komorze zrówna się z temperaturą otoczenia. Jest to najdłuższy proces i wymaga wiele cierpliwości. Nie można go przyspieszyć poprzez zwiększenie temperatury, ponieważ zbyt szybkie odparowanie wody mogłoby uszkodzić strukturę drewna. Wysuszone drewno ma wilgotność od 8 do 13%. Wówczas mamy pewność, że na drewnie nie rozwinie się grzyb oraz że nie będzie ono kruche i łamliwe.

 

Osuszanie drewna w suszarni

Drewno wykorzystywane w przemyśle (zarówno meblarskim, jak i opałowym) musi być wcześniej wysuszone. Dla własnych potrzeb można wysuszyć drewno w domu – wystarczy odpowiednia temperatura lub promienie słoneczne. Jest to jednak proces bardzo żmudny i nie zawsze efektywny. Na większą skalę zajmują się tym profesjonalne suszarnie. Jedną z nich posiada firma PAKO-BUD, która suszy drewno na potrzeby klientów. Cena suszenia drewna w PAKO-BUD zależna jest od jego rodzaju i ilości. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://pakobud.com.pl/.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1683  razy.