Skąd biorą się głuche odgłosy w przyklejonej podłodze

Większość drewnianych podłóg jest przyklejona do podłoża przy pomocy odpowiedniego kleju. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że podłoga będzie wydawać charakterystyczne odgłosy.

 

Odgłosy z podłogi drewnianej czasem budzą niepokój. Sprawiają na przykład, że pojawia się podejrzenie o to, że doszło do odklejenia się części desek od podłoża. Warto jednak pamiętać, że głuche stukanie w czasie chodzenia po podłodze jest zazwyczaj normalnym zjawiskiem, które wynika z tego, że w niektórych miejscach między deskami podłogi, a wylewką występują wolne przestrzenie. Takiego zjawiska dosyć często trudno jest uniknąć, jeśli podłoga drewniana jest klejona do podłoża.

 

Skąd bierze się wolna przestrzeń pod podłogą?

Aby zrozumieć jak powstają odgłosy z podłogi drewnianej, trzeba wiedzieć jak wygląda proces klejenia desek do podłoża. Często podłoga jest klejona bezpośrednio do wylewki. Tymczasem przygotowanie wylewki, która będzie idealnie gładka i pozbawiona nierówności nie jest wcale proste. Takie nierówności są trudne do wyrównania w czasie przyklejania podłogi i zostają pod deskami w formie pustych przestrzeni.

Fakt, że między deskami podłogi, podłożem znajduje się pusta przestrzeń nie musi wcale oznaczać, że podłoga jest wykonana nieprawidłowo lub może ulec odklejeniu. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w parkieciarstwie dopuszcza się istnienie dosyć dużej ilości takich przestrzeni. Przyjmuje się, że podłoga musi być przyklejona do wylewki w co najmniej 60 procentach powierzchni.

 

Likwidowanie nierówności w czasie klejenia podłogi

Czasem możliwe jest zniwelowanie nierówności wylewki w trakcie klejenia desek podłogowych. Taki efekt można jednak osiągnąć jedynie w przypadku stosowania kleju o niskiej elastyczności, który sprawia, że deski bardzo ściśle przylegają do podłoża. Podłoga drewniana może zostać przyklejona klejem dwuskładnikowym o niskiej elastyczności. W takiej sytuacji nakłada się klej tak, żeby dokładnie wypełnił wszystkie nierówności i zagłębienia. W czasie wysychania preparat przyciąga deskę do podłoża i sprawia, że nie ma żadnych wolnych przestrzeni.

Trzeba jednak pamiętać, że takie kleje mają swoje ograniczenia. Niestety nie da się przy ich pomocy usunąć każdej nierówności. Możliwe jest zniwelowanie zagłębień o wielkości najwyżej 2 do 3 milimetrów. Dlatego tak duże znaczenie ma sprawdzenie wykonania wylewki.

Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że kleje o niskiej elastyczności zazwyczaj są stosowane jedynie w przypadku podłóg z wąskich desek. Klejenie szerokich desek sztywnym klejem może doprowadzić do odklejania się podłogi. Dzieje się tak dlatego, że szersze elementy są bardzie narażone na zmiany kształtu.

 

Klejenie szerokich desek

Szerokie deski podłogowe klei się zazwyczaj przy pomocy klejów o wysokiej elastyczności. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne zapobieganie odklejaniu się podłogi, kiedy deski będą narażone na działanie różnych sił. Niestety w przypadku takiego rozwiązania istnieje również dużo większa szansa, że pojawią się głuche odgłosy z podłogi drewnianej. W takiej sytuacji w dokładne wypełnienia pustych przestrzeni i jednocześnie zapewnienie właściwej elastyczności łączenia jest bardzo trudne. Elastyczny klej nie będzie przywierał całą powierzchnią do deski podłogowej, a w pustej przestrzeni powstaną włosy klejowe. Siłą rzeczy w tego typu przypadku nie da się całkowicie wyeliminować nierówności, a co za tym idzie podłoga drewniana będzie wydawać charakterystyczne dźwięki w postaci głuchego stukania.

podloga-2

 

Nie ma powodu do niepokoju

Zazwyczaj odgłosy z podłogi drewnianej nie stanowią poważnego powodu do niepokoju. Jeśli podłoże, do którego została przyklejona podłoga nie było równe, należy liczyć się z pojawieniem się takiego efektu. Nie oznacza to, że podłoga została przyklejona w nieprawidłowy sposób, ani że uległa odklejeniu. Niepokój natomiast powinna budzić sytuacja, w której deski podłogi zaczynają się poruszać. W takiej sytuacji wskazuje to na oderwanie od podłoża i podłoga będzie wymagała naprawy.

Aby zmniejszyć problemy z klejeniem podłogi, trzeba zatroszczyć się przede wszystkim od odpowiednie przygotowanie wylewki. Najlepiej sprawdzić ją od razu po wykonaniu, przed oficjalnym odebraniem lokalu lub budynku. Wystarczy przyłożyć poziomicę do powierzchni wylewki i sprawdzić, czy występują prześwity. Jeśli są zbyt duże, firma odpowiedzialna za budowę powinna usunąć ten problem na własny koszt. Jeśli budowa zostanie oficjalnie odebrana, wyegzekwowanie takich naprawy będzie dużo trudniejsze.

Oczywiście warto także zatrudnić odpowiednią firmę, która zajmie się wykonaniem podłogi. Dobrze przyklejona podłoga drewniana będzie bardzo trwałym rozwiązaniem. Jeśli jest to możliwe można w takiej sytuacji postarać się o wykorzystanie rozwiązań, które pozwolą na częściowe zniwelowanie pozostałych nierówności podłoża. Warto brać pod uwagę także w czasie kupowania konkretnych desek podłogowych – ich szerokość będzie miała wpływ na możliwość zredukowania pustych przestrzeni znajdujących się pod podłogą.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2633  razy.