Rzetelny hydraulik poszukiwany

Bardzo często nasze pierwsze skojarzenie z hydraulikiem to pojawiający się w głowie obraz starszego, nieco może nieporadnego pana trzymającego mocno już zniszczoną skrzynkę lub torbę z narzędziami. Czy aby na pewno taki obraz jest jeszcze aktualny?

Hydraulik, czyli ktoś, kto wymieni uszczelkę

Jeśli mówimy o zawodzie hydraulika, nadal pokutuje tu wiele błędnych i przestarzałych przekonań. Kilka lat temu prawdziwą furorę wywołał tak zwany polski hydraulik we Francji, jednak ten jego obraz też był mocno przerysowany. Jak można by scharakteryzować pracę hydraulika? Jakie wymagania trzeba spełnić, by wykonywać ten zawód? Gdzie można być zatrudnionym? I przede wszystkim: czy jest to zawód perspektywiczny, czy może raczej odchodzi do lamusa?

Zawód montera instalacji sanitarnych, jak bardzo często bywa nazywany hydraulik, polega przede wszystkim na montażu oraz naprawianiu instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania.

Jego zadaniem jest dbanie o to, by sieć rur doprowadzających do budynku zimną i ciepłą wodę,gaz, odprowadzających ścieki funkcjonowała prawidłowo. Może zajmować się on drobnymi naprawami, takimi jak np. uszczelnienie kranu, ale też bierze udział w planowanych i zdecydowanie większych przedsięwzięciach, jakimi jest np. modernizacja sieci instalacji i urządzeń. Przewiduje się, że dla tej grupy zawodowej w najbliższym czasie nie zabraknie pracy. Kwestia zarobków nie jest jednak tak bardzo jednoznaczna i zależy między innymi od tego czy hydraulik sam prowadzi firmę, czy może jest w jakiejś firmie zatrudniony.

 

Jakie wymagania stawiane są przyszłemu hydraulikowi?

Osoba, która w przyszłości chciałaby wykonywać usługi hydrauliczne powinna posiadać nie tylko zdolności techniczne, które pozwolą jej na szybkie przyswojenie wiedzy związanej ze sposobem używania danego narzędzia oraz instalowania i uruchamiania urządzeń technicznych. Co więcej, dobry monter instalacji sanitarnych powinien mieć dobrze rozwinięty zmysł równowagi, powinien być spostrzegawczy, zręczny, powinien mieć dobry refleks.

 

Kilka słów o tym, jak kształci się hydraulików

Aby zostać monterem instalacji sanitarnych przed 2001 rokiem wystarczyło skończyć zasadniczą szkołę zawodową oraz zdać egzamin wewnętrzny organizowany w szkole. Po 2001 roku proces kształcenia zaczął przebiegać zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim zmienił się egzamin – egzamin wewnątrzszkolny został zastąpiony egzaminem państwowym organizowanym przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Egzamin z części teoretycznej, do tej pory ustny, został zamieniony na test wielokrotnego wyboru a egzamin praktyczny, zamiast w szkołach zawodowych, jest przeprowadzany w specjalnych Ośrodkach Egzaminacyjnych. I choć zmiany te bez wątpienia wpłynęły na poprawienie jakości świadczonych usług, to trzeba uczciwie przyznać, że w tym zawodzie niezwykle ważną rzeczą jest praktyka. A solidna dawka praktyki powinna zostać przekazana już na etapie szkoły zawodowej, gdzie tak naprawdę zdobywa się podstawy zawodu. Bardzo często najlepszymi fachowcami zostają właśnie te osoby, które już na poziomie szkoły zawodowej solidnie przykładały się do ćwiczeń praktycznych i dzięki temu wyrobiły w sobie odpowiednie nawyki.

 

Poszukiwanie dobrego hydraulika

Dobry hydraulik to fachowiec na wagę złota. Jak rozpoznać, że właśnie z takim specjalistą masz do czynienia? Oczywiście musisz polegać nieco na swojej intuicji, ale bardzo prawdopodobne jest to, że dobrze przygotowany do pracy hydraulik nie tylko będzie potrafił w krótkim czasie odnaleźć przyczynę usterki, ale też będzie potrafił wytłumaczyć Ci dlaczego wymienia właśnie taką a taką część, ile mniej więcej kosztuje ona w sklepie, jak długo powinien działać właśnie wymieniany element.

Skąd zaczerpnąć informacje o tym, czy dany fachowiec jest rzetelny? Możesz skorzystać z wyszukiwarki internetowej i sprawdzić czy praca, którą wykonywał była komentowana przez innych klientów – jeśli przeważają opinie negatywne, prawdopodobne jest to, że fachowiec się sprawdzi. Jeżeli zaś boisz się tego, że opinie wydawane w internecie mogą być opiniami wydanymi nieco na wyrost, zawsze możesz podpytać swoich znajomych – być może im udało się trafić na dobrego hydraulika i mogliby dać Ci na niego namiar. To właśnie dzięki szybkiemu rozprzestrzenianiu się zarówno pochlebnych, jak i niepochlebnych informacji drogą pantoflową możesz z dużym prawdopodobieństwem wskazać, który hydraulik rzetelnie wykonuje swoją pracę, a od współpracy z którym lepiej jest trzymać się z daleka.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował hydraulik Andrzej Orłowski z Krakowa. Właściciel firmy Hydromax: krakow-hydraulik.pl
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1662  razy.