Rodzaje zszywek tapicerskich

Mamy kilka rodzajów zszywek tapicerskich. Zrobione z różnego typu drutów, formowane na różnej wielkości i szerokości akcesoria tapicerskie, stanowią istotny element każdego, solidnie wykonanego mebla tapicerowanego. Aby w pełni poznać ich możliwości i odpowiednio zastosować wybrane typy, warto poznać rodzaje zszywek, oferowanych na rynku.

 

Zszywki tapicerskie, obok nóg meblowych, rolek i kółek, listew ozdobnych, guzików a nawet niezwykle mocnych nici, są istotnym elementem do produkcji wysokiej jakości mebli tapicerowanych. To one, w głównej mierze scalają większość elementów, z nastawieniem na montowanie tkanin obiciowych, wyściółek, wymoszczeń czy płyt. Muszą być zatem odpowiednio dobrane i wykonane z najlepszych materiałów, warunkujących ich sztywność, odpowiednią plastyczność, która nie spowoduje ich pękania czy nadmiernego wyginania.

 

Na rynku tapicerskim mamy zszywki:

 • Z cienkiego drutu do mocowania miękkich tkanin i skór.
 • Z drutu płaskiego, które stosuje się głównie do wykańczania, również prac remontowo-budowlanych.
 • Z zaokrąglonym grzbietem, do mocowania elementów okrągłych.
 • Ze zmniejszoną szerokością, polecane głównie do głębokiego wbijania, pikowania czy materiałów wymagających mocnego zatuszowania zszywek.

Rozróżniając poszczególne szerokości zszywek, najczęściej stosowane są zszywki, tzw. „dziesiątki”. Przypinają one większość tkanin tapicerskich, dobrze mocują materiały do miękkich i średniej twardości stelaży drewnianych oraz odpowiednio wykańczają ostatecznie tapicerkę meblową.

 

Ponadto oferowane są również zszywki o szerokości:

 • 6 i 8 mm, które są idealne do tapicerowanie niewielkich powierzchni np. siedzisk krzeseł.
 • 12 mm, polecane do niezbyt głębokich pikować oraz mocowania elementów większości mebli tapicerowanych.
 • 14 i 16 mm, z włączeniem zszywek cienkich oraz z lakierowanym grzbietem. Te zszywki polecane są do mocowania do szkieletów, do mocowania pasów, żakardów i skór, również przy meblach wysoce komfortowych.
 • 18 i 21 mm, służące do mocowania formatek w meblach sprężynowych.
 • 24 – 50 mm, które idealnie mocują szkielety meblowe oraz druty formatek.
 • 40 i 50 mm, które, podobnie jak wcześniej wymienione zszywki, mocują stelaże meblowe, głównie wykonane z twardego drewna.

 


 

Czym mocować zszywki tapicerskie?

Dobre zszywki nie wpłyną na jakość mebla, jeśli nie będą wbijane odpowiednim sprzętem. Dlatego warto zadbać, aby były dobrane do posiadanych zszywaczy tapicerskich. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zazwyczaj firmy produkujące zszywacze wypuszczają na rynek własne linie zszywek, które są najbardziej dostosowane do urządzenia i dają największą jakość i wydajność pracy.

Mamy trzy rodzaje zszywaczy tapicerskich:

 • Ręczne.
 • Elektryczne.
 • Pneumatyczne.

Do pracy w profesjonalnej pracowni zalecane są szybkie, łatwe w obsłudze, choć droższe i o skomplikowanej budowie, zszywacze pneumatyczne. Zazwyczaj można ładować w nich dwie długości magazynków zszywaczy, co pozwala na nieprzerwaną pracę przez dłuższy czas. Nieco mniej wydajne ale znacznie tańsze są zszywacze elektryczne. Zazwyczaj stosowane są w średniej wielkości pracowniach lub do mniej skomplikowanych prac, np. naprawczych. Podobnie jak zszywacze ręczne. One głównie służą do szybkich prac naprawczych. Ponadto można nimi tapicerować niewielkie powierzchnie np. przy siedziskach krzeseł. Ich szybkość uzależniona jest od szybkości pracy tapicera. Są tanie i mało skomplikowane w budowie i obsłudze, ale wymagają siły i precyzji wbijającego.

Warto, zatem wiedzieć, jakie jest zalecane wykorzystanie zszywek oraz jakie rodzaje zszywek oferuje bogaty rynek akcesoriów tapicerskich.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. zszywki tapicerskie: hurtownia-akces.pl/26-zszywki-tapicerskie
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2088  razy.