Rodzaje podłóg

Świat roślinny przepełniony jest różnorakimi gatunkami, od małych i delikatnych paproci, po wielkie i długowieczne sekwoje. Skoro mamy tak szerokie spektrum gatunków, to nie ma się co dziwić, że podłoga drewniana, podłodze drewnianej nie jest równa, choć w dobrym tego słowa znaczeniu.

 

Podobnie jak przy aranżacji wnętrza musimy od początku mieć świadomość jaką rolę będzie spełniał pokój, tyle samo uwagi należy poświęcić podłodze, aby wiedzieć, który rodzaj jest dobry do jakiego zastosowania.

Najczęściej stosuje się podłogi drewniane do pokoi dziennych, salonów, sypialni i korytarzy, jednak czasami przy zastosowaniu odpowiedniego wodoodpornego gatunku drewna można również zastosować je w łazienkach i kuchni.

Dużą popularnością wśród podłóg drewnianych cieszą się parkiety. Składają się z tzw. deszczułek standaryzowane wymiary takich elementów to od 25 do 50 cm długości, szerokość od 4 do 8 cm, a grubość w granicach 2 cm. Przyzwyczajenie do tradycji sprawia, że taki rodzaj podłóg jest wciąż często spotykany, a możliwość układania na wielu rodzajach podłoża sprawia, że jest bardzo funkcjonalny.

Mozaika przypomina parkiet, z tą różnicą, że składa się z wielu małych deszczułek i mogą być układane z różnego gatunku drewna tworząc wzór na podłodze. Deski podłogowe to największy przedstawiciel tego rodzaju podłoża ponieważ pojedynczy element może mieć wymiary nawet do 10 metrów. Pozwala to na dobraniu odpowiedniej długości przy niewielkich pomieszczeniach, co minimalizuje potrzebę sztukowania kolejnych elementów. Najczęściej są gładkie, ale zdarzają się również porowate, które umożliwiają cyrkulacje powietrza, która spowalnia proces wypaczania i zniekształcania drewna. Montuje się je za pomocą gwoździ do legarów, które koniecznie trzeba odpowiednio wypoziomować. Ponieważ to właśnie legary montujemy na posadce i to na tym etapie powinniśmy ustalić dokładny poziom całej podłogi. Kładąc deski należy pamiętać, aby nie łączyły się w jednej linii. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza i wytrzymalsza. Najczęściej deski wykonywane są z litego drewna.

Panele podłogowe składają się ze sklejki trzech rodzajów drewna, na samej górze mamy warstwę o najwyższej jakości, później zamieszczona jest listwa, a na samym spodzie drewno o niższej jakości. Panele występują w różnych rozmiarach i są już fabrycznie cyklinowane i lakierowane. Wiele osób lubi je z powodu łatwego systemu montażu. Obecnie jest na rynku wiele paneli, które można ułożyć stosując się do prostej instrukcji. Przy konserwacji należy pamiętać, że cyklinować można jedynie panele, których górna warstwa ma ponad 4 mm.

Bruk drewniany przypomina odrobinę mozaikę, ale składa się z elementów twardego drewna o grubości od 2,4 do 8 cm. Na sam koniec mamy parkiet przemysłowy wyjątkowo twardy i trwały. Składa się z drobnych deszczułek, które są wyższe niż szersze. Zaletą takiej podłogi jest duża wytrzymałość, odporność na ścieranie i niska cena. Jednak stosowanie ich na dużej powierzchni może skutkować uwidocznieniem miejsc łączenia. Dlatego stosując parkiet przemysłowy ma się bardziej na uwadze, wytrzymałość i praktyczności niż aspekty wizualne.

Projektując swoje wnętrze powinniście zwrócić uwagę jaki rodzaj podłogi może być zastosowany w danym pomieszczeniu, oraz jaka będzie rola tego pokoju. Drewno potrafi ładnie się komponować z niektórymi elementami wystroju i podnosić aspekty wizualne waszych domów.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z prodexpol.pl

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3490  razy.