Pozbądź się wilgoci z domu

Wiele osób boryka się z problemem wilgoci w domu czy mieszkaniu. Jak sobie z tym poradzić i uniknąć przykrych następstw, takich jak złe samopoczucie, alergia czy poważne choroby? Jeśli masz dość powietrza pachnącego pleśnią, najwyższy czas zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jedno urządzenie może rozwiązać wiele problemów.

 

60% to górna granica wilgotności powietrza, która nie powinna być przekraczana. Zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Mieszkanie w takich pomieszczeniach może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych – może prowadzić do astmy, problemów z zatokami, uszkodzenia nerek, a nawet chorób nowotworowych. Z tych względów nie można bagatelizować problemu wilgoci w mieszkaniu.

Wilgoci może skutecznie przeciwdziałać osuszacz. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia to że jest to rozwiązanie najprostsze, niewymagające przeprowadzania prac remontowych czy wysokich nakładów finansowych. Urządzenie to skrapla parę wodną i odprowadza ją do specjalnego pojemnika. W ten sposób pozbywamy się z domu wilgoci, która powstaje gdy gotujemy czy suszymy parnie. Dzięki osuszaczowi jesteśmy w stanie pozbyć się wilgoci z pomieszczeń, których nie można przewietrzyć, jak piwnice czy spiżarnia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że pochłania on zapachy.

laundry-706621_1280

Możemy wyróżnić następujące rodzaje osuszaczy. Osuszacz kondensacyjny jest urządzeniem skutecznym, jednak jego wydajność zmienia się od temperatury i wilgotności pomieszczenia (im wyższa temperatura i wilgotność tym lepiej pracują). Są to urządzenia dość duże i ciężkie, z uwagi na wbudowany mechanizm. Innym rodzajem są osuszacze absorpcyjne, które co prawda są mniej wydajne, ale cechują się stałą wydajnością. Ponieważ są poręczne i lekkie nadają się do małych pomieszczeń o niezbyt dużym zawilgoceniu. Są także osuszacze z granulatem, które wystarczy zostawić w danym pomieszczeniu. Jest to najtańsze z dostępnych rozwiązań.

Wybierając osuszacz warto wybrać ten, o najlepszych parametrach. Najważniejsza jest wydajność, czyli liczba litrów powietrza osuszana w podanym czasie, którą podaje się w litrach na godzinę lub dobę. W zależności od pomieszczenia, które chcemy osuszyć, będziemy wybierać inną wydajność. Do zawilgoconej łazienki potrzebny jest model o wydajności 8l/24h, a do małego mieszkania – 9-10l/24h. Dla porównania, do osuszenia dużego mieszkania bądź domu konieczny jest osuszacz o wydajności 15-20l/24h.

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest przepływ powietrza – objętość powietrza, jaką urządzenie może osuszyć w danym czasie, podawany w m³/h. Nie wolno mylić przepływu powietrza z wydajnością osuszacza. Urządzenia dostępne na rynku mają przepływy od 100 do 850 m³/h. Jeśli po podzieleniu przepływu powietrza przez kubaturę pomieszczenia, jakie ma osuszać urządzenie, otrzymasz wynik mniejszy niż 2 to znaczy, że urządzenie jest odpowiednie do utrzymania wilgotności na odpowiednim poziomie w pomieszczeniu. Wynik większy niż dwa oznacza, że ten osuszacz nadaje się do szczególnie zawilgoconych pomieszczeń, jak łazienka czy piwnica.

bathtub-54587_1280

Inne warte uwzględnienia parametry to zakres pracy (zakres temperatur lub wilgotności powietrza, w których urządzenie jest w stanie pracować), pobór mocy, poziom hałasu czy wielkość zbiornika na wodę. Zwróć uwagę także na funkcje i akcesoria danego osuszacza, ponieważ mogą mieć one duży wpływ na łatwość obsługi urządzenia i jakość jego pracy (np. sterowanie elektroniczne, wbudowany higrometr, możliwość odprowadzania wody, filtr oczyszczający powietrze albo różne tryby osuszania).

Osuszacz może okazać się bardzo przydatnym urządzeniem, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia. Dzięki funkcjonalności współczesnych osuszaczy do twojego domu lub mieszkania na stałe może wrócić świeże powietrze bez nadmiaru wilgoci.

 

Artykuł przygotowano we współpracy z chigo.pl

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2449  razy.