Porządnie wykonana piwnica to połowa sukcesu!

Choć dziś w wielu nowych domach projektanci nie proponują piwnicy, to jednak mając w planach budowę, warto rozważyć tę opcję. Dotyczy to sytuacji, kiedy piwnica ma być czymś więcej niż graciarnią. W przeciwnej sytuacji wystarczy zewnętrzna szopa lub stryszek.

 

Coraz większą popularnością cieszą się domowe wyroby. O ile czasach niedoboru, zwanych realnym socjalizmem, domowe przetwory bywały koniecznością, to dziś częściej jest to hobby. Popularność ostatnimi czasy przeżywa domowy wyrób piwa. Sprzęt potrzebny do regularnej produkcji 40-50 butelek wybornego trunku można nabyć za kilkaset złotych, zaś szeroko dostępne surowce pozwalają na wiele smakowych eksperymentów. Wrogiem domowego piwowara jest zbyt wysoka i zmienna temperatura. Dlatego właśnie porządnie wykonana piwnica to miejsce, gdzie piwo może w spokoju dojrzewać przez wiele miesięcy. Dojrzewać, nabierając wybornego smaku. Warto dodać, że prekursorzy dzisiejszych piwowarów przechowywali trunek w klasztornych piwnicach czy jaskiniach.

Stałą temperaturę i stałą wilgotność doceniają także miłośnicy wina. O ile wciąż trudno w Polsce w domowych warunkach stworzyć wyborny trunek gronowy, to własna piwnica pozwala na przechowywanie bardziej szlachetnych odmian kupionych w sklepie, które w kontrolowanej atmosferze nabierają jakości, zyskując także na cenie.

Choć żywność coraz rzadziej przechowuje się w piwnicy, to jednak będąc miłośnikiem przetworów, warto rozważyć budowę. Rozważyć, pamiętając o sztuce budowlanej, czyli o tym, że w szczególnych przypadkach nie wystarczy zwykły beton.

 

Z izolacją czy bez?

Piwnica bez izolacji w korzystnych warunkach gruntowo-wodnych sprawuje się całkiem nieźle. Jednak chcąc mieć pewność, że po każdym solidnym deszczu nie pojawi się wilgoć, należy zadbać o warstwę izolacyjną. Dlatego fachowcy budowlani zalecają, żeby nowoczesna piwnica była wykonana metodą szczelnej wanny. Tylko taka konstrukcja całkowicie ochrania przed wodą gruntową oraz wilgocią.

 

Biała wanna

Najlepszym sposobem budowy piwnicy jest tzw. biała wanna, gdzie nie wystarczy zwykły beton, lecz potrzebny jest beton wodoszczelny pełniący zarówno funkcję konstrukcyjną jak i izolacyjną. Przy tym rozwiązaniu nie trzeba wykonywać przeciwwodnej izolacji bitumicznej. Stąd też i nazwa – konstrukcja z izolacją bitumiczną nosi nazwę czarnej wanny.

 

Przerwy w pracy

Piwnica to pomieszczenie o szczególnym znaczeniu. Dlatego dobierając ekipę budowlaną, warto zapoznać się z harmonogramem prac. Miejsca przerw w pracach muszą być odpowiednio dobrane, zaś cała budowa podzielona na kilka niezależnych etapów. Warto o tym pamiętać, mając w planach wykorzystywanie piwnicy do przechowywania przetworów, w tym wybornego piwa warzonego wedle własnej receptury.

 

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 5076  razy.