Ogrzewanie podłogowe

W dobie rozwijających się metod grzewczych coraz więcej osób już na etapie projektowym decyduje się na ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu na tym etapie można skorygować wysokość np. stropów oraz dobrać szerokość rur na podstawie strat ciepła w każdym pojedynczym pomieszczeniu.

 

Ogrzewaniem tym można nazwać cały system rury grzejne lub kable grzejne, które są umieszczone pod podłogą. W sposób równomierny dostarczają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie to można podzielić na te, w którym wykorzystuje się wodę, czyli wodne, oraz elektryczne, gdzie wykorzystać można np. maty grzewcze.

Poprawnie wykonana podłoga z przemyślanym ogrzewaniem staje się zamiennikiem dla standardowych grzejników. Aby zapewnić jak największy komfort cieplny podczas użytkowania, należy utrzymywać temperaturę w rurach na poziomie 24 do 29 stopni. Zastosowanie takiej formy ogrzewania niesie ze sobą wiele korzyści, zaczynając od najważniejszej, czyli energooszczędności. Równomierny rozkład temperatury oraz utrzymanie temperatury wody na znacznie niższym poziomie niż w tradycyjnych grzejnikach, znacząco redukuje rachunki za ogrzewanie.

Jako że grzejniki znajdują się pod podłogą, nie występuje element cyrkulacji, co jest powodem unoszenia kurzu w powietrzu oraz nie wysusza powietrza, ponadto całą nawierzchnię bardzo szybko wysusza, dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania grzybów.

Zmniejsza także ryzyko wystąpienia bólów reumatycznych, czy bólu gardła przez brak zimnego powietrza przy podłodze. A brak widocznych nieestetycznych grzejników zawieszonych na ścianie powoduje, że miejsce to można zagospodarować w bardziej estetyczny sposób.

Jeżeli chodzi o negatywne strony zastosowania takiego ogrzewania jest fakt, że występuje dość duża bezwładność cieplna, co oznacza, że wodna instalacja potrzebuje dużo czasu na nagrzanie się oraz stygnięcie. Tym samym bardzo często łączy się dwie metody dostarczania ciepła i w przypadku podłogówki, nie stosuje się jej w pomieszczeniach, z których korzystamy bardzo sporadycznie, gdzie przy braku obecności mogłaby występować znacznie niższa temperatura, ograniczając w ten sposób, bezproduktywne zużywanie energii cieplnej. Powiększony może także zostać nasz rachunek za materiał podłogowym, który do takich zastosowań należy wybrać odpowiedni. Ostatnim elementem utrudniającym może być fakt, że nie powinno się za bardzo zasłaniać powierzchnię podłogi, aby nie utrudniać nagrzewanie pomieszczenia. Tę sytuację warto przemyśleć i odpowiednio rozmieścić meble oraz inne elementy w pomieszczeniach.

Mimo wielu opinii na temat ogromnych kosztów, związanych z instalacją podłogową, nie jest to do końca taka katastrofa. W dzisiejszych czasach można zapłacić około 140 zł za m^2, do tego koszt rozdzielacza około 350 zł. Koszty eksploatacji, które należy doliczyć, są porównywalne do tych podczas używania ogrzewania centralnego. Całą instalację można położyć samemu i nie jest to trudne, nie mniej zalecane jest wynajęcie firmy, aby otrzymać gwarancję.

W internecie jest dostępnych wiele instrukcji, które pokazują cały proces zakładania całej instalacji, nie mniej wykonując tę czynność pierwszy raz można popełnić błąd, który może być trudny do poprawy i finalnie przysporzy jeszcze większych kosztów.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę kotlarstwo.co specjalizującej się w produkcji kołów.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1674  razy.