Nowoczesna architektura

W budownictwie oraz innych, podobnych rozwiązaniach coraz częściej odstaje się od utartych schematów i klasycznych wzorów. Coraz częściej projektanci puszczają wodze fantazji i decydują się zaskoczyć odbiorcę rozmachem budowli albo bardzo ciekawym rozwiązaniem, które potrafi bardzo ułatwić wszystkim życie, a na które nie wpadł nikt wcześniej.

coal-fired-power-plant-499910 1920

Bardzo dobrym i świeżym przykładem może być przykład okrągłego mostu który otwarto w tym miesiącu w Urugwaju. Most ten ma ponad trzysta dwadzieścia metrów. Jeżeli spojrzeć na niego z góry to przypomina wielkie rondo. Powstał on przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze ma on na celu zwiększyć aktywność turystyczną w tym rejonie. Powstał on nad piękną laguną. Po drugie, budowa tego mostu zmusza kierowców do ściągnięcia nogi z gazu i wolniejszej jazdy. Dzięki temu każdy ma czas na oglądanie i delektowanie się przepięknymi widokami. Most budzi zachwyt u większości ludzi. Zapytacie teraz: okej, ale pewnie był chorobliwie drogi. Wszystko co nowoczesne kojarzy się z dużym wydatkiem. Otóż nie! Budowa tego mostu wyniosła jedynie 12 milionów dolarów. Oczywiście dla zwykłego człowieka to jest fortuna, ale w Polsce za takie kwoty buduje się kładki z przejściem dla pieszych nad ruchliwą drogą… Warto też wspomnieć, że osiemdziesiąt procent kosztów pokrył prywatny inwestor. Żeby wcześniej przebyć lagunę, trzeba było pokonać ją za pomocą prymitywnej tratwy.

Styl nowoczesny w odniesieniu do domów jednorodzinnych kojarzy się także z jakimiś kosmicznymi, topornymi budowlami oraz z zimnym białym kolorem. To także nie jest do końca prawdą. Często styl nowoczesny idzie w parze z kolorowymi, energicznymi i ciepłymi detalami. Zazwyczaj są one tworzone indywidualnie na zamówienie. Warto skorzystać z oferty firmy budowlanej która zna się na rzeczy i potrafi doradzić w tej kwestii. Jest to także styl strasznie otwarty, w którym nie istnieją żadne ograniczenia. Nie stanie się nic złego jeśli jedną ścianę pomalujemy na wściekłą czerwień, jedną na pastelowy błękit, jedną na głęboką czerń a jedną na zieleń. Często meble udekorowane są jakimiś rysunkami. W tym stylu obecne są także figury geometryczne, ale również idzie spotkać szlaczki i mazaki. Geometria odgrywa kluczową rolę podczas projektowania wnętrza w stylu nowoczesnym. W tym stylu do wykończeń używa się drewna, marmuru, lub obu tych materiałów. Drewno, w połączeniu z czernią i bielą tworzy niespotykany, elegancki nastrój. Drewno samo w sobie kojarzy się z czymś ciepłym, czymś przytulnym. Marmur natomiast świadczy o zamożności gospodarza, oraz o jego dobrym guście. Te dwa elementy są przepisem na udane mieszkanie stworzone w stylu nowoczesnym. Jeżeli zrobić to odpowiednio, mieszkanie może nabrać dojrzałego, naprawdę wysmakowanego charakteru. Ten styl kojarzy się także z praktycznymi i minimalistycznymi rozwiązaniami, na przykład w kuchni. Zabudowane szafki i lodówka, a nawet piecyk, wszystko przysłonięte białym blatem. Możemy odnieść wrażenie, że w to pomieszczenie wcale nie jest kuchnią.

Nie ważne w jakim stylu zbudujesz mieszkanie oraz czy komuś innemu będzie odpowiadać dobór kolorów twoich ścian, najważniejsze żeby to Tobie się podobało i żebyś to ty dobrze się w nim czuł. Weź to pod uwagę, drogi czytelniku, kiedy będziesz projektował swoje mieszkanie, odmalowywał pokój czy nawet kupował nowe meble do kuchni.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy z firmą morsbud.pl/ , która specjalizuje się w robotach budowlanych.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1952  razy.