Na co zwrócić uwagę planując budowę placu zabaw?

Plac zabaw to bardzo dobre miejsce nie tylko dla dzieci. To miejsce, w którym również rodzice mogą wypocząć, widząc jak ich pociechy się bawią zarazem wesoło i całkowicie bezpiecznie. Dowiedz się na co zwrócić uwagę aby uczynić to miejsce naprawdę bezpiecznym.

 

Zanim taki plac zabaw powstanie należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które przy jego konstruowaniu odgrywają wielką rolę. Przede wszystkim, ważna jest jego lokalizacja. Jakie miejsce na plac zabaw wybierzemy, gdzie go usytuujemy? Jakie cechy musi spełniać podłoże, żeby było miejscem odpowiednim do zabawy dla dzieci? To są bardzo ważne pytania, na które trzeba sobie udzielić odpowiedzi zanim w ogóle przystąpimy do budowania, do tworzenia tego miejsca dla swoich dzieci, czy dla dzieci z danej okolicy. Jeżeli odpowiemy sobie gdzie postawić plac zabaw, dobrze to zaplanujemy, to stworzymy miejsce nie tylko wesołe, ale również bezpieczne. A to właśnie jest najważniejsze. Na co więc zwrócić uwagę rozważając wybór odpowiedniej lokalizacji? Jest kilka elementów, które trzeba przeanalizować.

 

Odpowiedni wybór miejsca na plac zabaw

Przede wszystkim należy odpowiednio wybrać miejsce na plac. Powinno być ono odsłonięte, przestronne, oddalone od ulicy i od lasu, ale w pobliżu drzew. Taka lokalizacja zapewnia najlepsze warunki do zabawy dla dzieci. Odsłonięte – pozwala na obserwowanie dziecka i pilnowanie go nawet z pewnej odległości. Daje ogromne pole widzenia i to wpływa na pozytywną ocenę takiego placu pośród rodziców. Przestronne. To powoduje, że dzieci mają dużo miejsca na zabawę, mniejsza jest więc szansa, że się zderzą, uderzą, potrąca.

plac-zabaw

Poza tym, samo ustawienie zabawek zajmuje dużo miejsca, a jeszcze należy uwzględnić przestrzeń na bieganie. Dzieci, na terenie placu zabaw, muszą mieć miejsce na bieganie. Fakt, że miejsce to będzie oddalone od ulicy, zwiększa czystość jego powietrza i zwiększa bezpieczeństwo. Dziecko wychodząc z placu nie wpadnie od razu pod samochód. Drzewa są jak najbardziej wskazane i potrzebne. Stanowią naturalną osłonę. Jednak, jeżeli będzie ich zbyt wiele to ograniczą pole widzenia, które jak wspomniano, jest cenne dla rodziców.

 

Otoczenie placu zabaw

Bardzo ważnym elementem jest też otoczenie placu. Chodzi tu zarówno o to naturalne, jak i o to stworzone. Dobrze, żeby plac zabaw posiadał ogrodzenie, czy to w postaci płotka czy żywopłotu. Dzięki temu zyskać można odpowiednie zabezpieczenie dla placu. Zabezpieczenie, które jest cenne pod wieloma względami. Z jednej strony, ogrodzenie powoduje, że dziecko tak szybko i łatwo nie wydostanie się z teremu placu bez zgody i wiedzy rodzica. To ułatwia pilnowanie dziecka, ułatwia nadzór. Powoduje, że plac jest bezpieczniejszy. Jednocześnie, ogrodzenie powoduje również, że nieproszeni goście też się na plac nie dostaną. Chodzi tu przede wszystkim o zwierzęta, które mogłyby nabrudzić w piaskownicy, czy na terenie samego placu. Zabawa z taką przygodą na bucie jest mało przyjemna. Żywopłot pozwala również na zabezpieczenie przed spalinami, ochrania przed hałasem i zadymieniem. Jednak, ma swoje złe strony. W czasie wiosennym może powodować reakcje alergiczne u dzieci, które cierpią na alergię. W takiej chwili znacznie korzystniejsze jest skorzystanie ze zwykłego ogrodzenia, nienaturalnego.

 

Podłoże placu zabaw

Analizowanie odpowiedniej lokalizacji wiąże się również z wybraniem odpowiedniego podłoża pod plac. Jeżeli ma być on oparty wyłącznie na naturalnym podłożu, trzeba pamiętać, żeby była to trawa lub piasek. W takiej sytuacji, dziecko nawet gdy się przewróci to nie zrobi sobie krzywdy. Zarówno trawa jak i piasek amortyzują upadek i zabezpieczają przed jego skutkami. Na pewno nie może takim podłożem być asfalt, beton czy kostka brukowa. Te podłoża gwarantują porozbijane ręce i nogi i pozdzierana skórę. Czy o to chodzi? Oczywiście, że nie. Jeżeli zaś chodzi o podłoże sztuczne, to najlepsze jest chyba obecnie z tartanu. To bardzo miękkie podłoże, bezpieczne i również amortyzujące dziecięce upadki. Zastosowanie takiej podłogi na placu gwarantuje, że dzieci tak szybko nie zniszczą sobie rąk i nóg, nie nabawią się uszkodzeń i kontuzji. A to jest niezwykle ważne i wpływa na ogólną ocenę danego placu.

hustawka

 

Podsumowując

Wybranie odpowiedniej lokalizacji na plac zabaw powinno być poprzedzone gruntowną refleksją i namysłem. Należy wyznaczyć sobie cechy, jakie lokalizacja musi spełnić i pod tym kątem jej poszukiwać. Jednocześnie, trzeba przede wszystkim wyznaczyć priorytety. Co jest najważniejsze, co przede wszystkim chcemy brać od uwagę, a z czego, ewentualnie można zrezygnować. Tym, czym na pewno należy się kierować, powinno być bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy.

Dzieciństwo to czas beztroski i tę beztroskę trzeba im zapewnić. Nie można oczekiwać, że podczas zabawy dzieci będą się zastanawiały i uważały na siebie. Mają się bawić, bo to jest dla nich czas. To dorośli powinni im zaaranżować takie warunki do zabawy, które będą jednocześnie bezpieczne i przyjemne, takie właśnie mają być place. Kolorowe, wesołe i przyjemne, ale przy tym także bezpieczne.

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród, porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2367  razy.