Mikropale – jak je wywiercić?

Mikropale są systemem fundamentowym w budownictwie charakteryzującym się stosowaniem przy stosunkowo niskim obciążeniu – jak na przykład domy zabudowy jednorodzinnej. Stosowane są ponadto wszędzie tam, gdzie instalacja standardowych pali byłaby bardzo utrudniona lub niemożliwa.

 

Mikropale, pisząc jaśniej, są to metalowe pale, które mają stanowić zbrojone fundamenty budowli, umieszczane w otworach, wywierconych w glebie za pomocą wiertnicy, a następnie osadzane są w owych odwiertach. Długość i średnica pali jest kwestią indywidualną, w zależności od celu jaki mają pełnić. Często długość pali dostosowywana jest do geologii ziemi, tak aby przedostać się do utwardzonej warstwy gleby i na nich oprzeć obciążenie. Mikropale wyróżniają się także stosunkowo małą średnicą, przynajmniej w porównaniu do standardowych pali stosowanych w fundamentach.

mikropale

Mikropale często znajdują zastosowanie gdy stawiamy dom jednorodzinny jedno lub dwu kondygnacyjny. Wówczas mikropale są podstawą fundamentu, gdyż nie ma konieczności budować głębokich fundamentów dla tego rodzaju konstrukcji.

 

W jaki sposób wiercimy mikropale?

Samych mikropali nie wiercimy, wykonujemy odwiert otworu w którym owe mikropale będą się znajdować. Do wykonania odwiertu niezbędna będzie wiertnica do mikropali. Może ona posiadać różne średnice jak i długości – wszystko względem potrzeby. Wiertnice są produkowane między innymi przez polską firmę Staltechnika. Zważywszy, że firma ta jest bezpośrednim producentem – istnieje możliwość zakupu i wykonania dokładnie takich wiertnic jakie będą nam potrzebne, o konkretnej długości, średnicy, gwincie a nawet pokryciu antykorozyjnym. Wszystko zgodnie z zamówieniem Klienta.

Jeśli jednak stawiamy jeden dom, to nie będziemy kupowali specjalnie w tym celu wiertnicy. Skorzystamy tutaj z usług firmy, który specjalizuje się w wykonywaniu odwiertów pod mikropale, a następnie, zwykle za pomocą tej samej maszyny, osadzi w otworach nasze mikropale. Dodatkowo można wprowadzić pręty zbrojeniowe, aby jeszcze mocniej uzbroić nasz fundament.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1483  razy.