Komu potrzebny jest składzik na narzędzia?

Zalety składziku na narzędzia doceni każdy, niezależnie od tego czy mieszka w domu jednorodzinnym, czy ma mieszkanie w bloku. W zasadzie niekoniecznie trzeba majsterkować, gdyż składzik to nie tylko miejsce na narzędzia, ale także na wszystko co trzeba przechować przez jakiś czas, np. na choinkę, krzesła na balkon lub opony do samochodu, kiedy nie mamy garażu.

 

Każdy wie, że osoba mieszkająca w bloku ma większe trudności z przechowywaniem przedmiotów. W bloku nie ma na to zbyt dużo miejsca. Najczęściej w takim przypadku funkcję składziku przejmuje piwnica. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że piwnica zostanie odpowiednio zabezpieczona. Podstawą jest zamontowanie odpowiednich drzwi, by zabezpieczyć się przed nieproszonymi gośćmi.

Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie piwnicy i zaaranżowanie miejsca, w którym można składować narzędzia. Musi być ono suche i przewiewne. Do piwnicy, która ma pełnić rolę magazynu na narzędzia, ale musi także spełniać swoją podstawową rolę, jaką jest m.in. przechowywanie przetworów, doskonale nadają się regały magazynowe.

Regały magazynowe są bardzo wytrzymałe i można je wygodnie ustawić według naszych potrzeb. Ich wielkość i wysokość można indywidualnie dostosować. Zapewniają one dobrą wentylację i na dodatek można ułożyć na nich naprawdę dużo słoików z przetworami, gdyż można regulować wysokość między poszczególnymi półkami. Można też niemal dowolnie, dodawać kolejne półki.

 

Tymczasem w domu jednorodzinnym

Mieszkając w bloku, musimy iść na wiele ustępstw, gdyż nie dysponujemy odpowiednim miejscem. Inaczej jest, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem. Wtedy mamy znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o stworzenie odpowiedniego miejsca do składowania różnych sprzętów. Ale mamy też znacznie większą ilość sprzętu, który w składziku powinien się znaleźć. Wystarczy wspomnieć o meblach ogrodowych, grabiach, kosiarce itd. Siłą rzeczy potrzeba na to znacznie więcej miejsca.

 

Najlepsze rozwiązanie

Najczęściej nie jest to problem, bo można wygospodarować odpowiednie pomieszczenie lub jego fragment. Rolę takiego składziku może pełnić kotłownia czy garaż. Jednak najczęściej najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego składziku czyli gotowego domku do przechowywania narzędzi. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich składzików, które wykonane są z różnych materiałów i mają różną wielkość.

Składzik na narzędzia

Taki składzik najczęściej wykonany jest z drewna. A jak wybrać najlepszy?  8-10 metrów kwadratowych powinno wystarczyć. Mniejsze składziki nie są ani wygodne, ani funkcjonalne. Oprócz tego taki domek obowiązkowo musi posiadać drzwi, które powinny być zamykane na klucz, a szerokość powinna być taka, aby wygodnie można było do środka wjechać taczkami lub kosiarką. Podłoga w takim domku powinna być łatwa do czyszczenia. Ideałem byłoby, gdyby ściany w takim składziku były izolowane, aby w zimie była tam odrobinę wyższa temperatura.

Dobrze zaprojektowany składzik, umieszczony w odpowiednim miejscu pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór takiego składziku, który uzupełni przestrzeń wokół domu i stanie się integralną częścią krajobrazu.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy e-regaly.pl

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1590  razy.