Klimatyzator do domu – czy to dobry pomysł?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat systemy klimatyzacyjne przestały być jedynie domeną dużych biurowców, galerii handlowych i innych budynków użyteczności publicznej ze względu na dostępność urządzeń i przystępną cenę. W coraz większej liczbie mieszkań i domów jednorodzinnych można zauważyć klimatyzatory mobilne lub typu split.

 

Czy inwestycja w tego rodzaju wyposażenie własnych czterech kątów ma sens? Naturalnie, że tak. Można się o tym przekonać zwłaszcza latem, kiedy pomimo panujących na zewnątrz upałów, pomieszczenia w mieszkaniu pozostają przyjemnie chłodne.

 

Klimatyzatory coraz bardziej popularne

Za rosnącym zainteresowaniem prywatnych inwestorów stoją w dużej mierze zmiany zaszłe w ciągu kilku ostatnich lat w budownictwie. Dawniej wyjątkowo grube mury z cegły nagrzewały się bardzo powoli i nawet w trakcie trwania najwyższych temperatur na zewnątrz, w pomieszczeniach panował przyjemny chłód. Dzisiaj bloki mieszkalne stawia się szybko i łatwo, na bazie z konstrukcji szkieletowej, a dodatkowo pomieszczenia wyposaża się w duże okna. Przez to już po pierwszym gorącym dniu skok temperatury w mieszkaniu jest odczuwalny, natomiast po kilku dniach staje się nie do zniesienia. Upał przeszkadza w odpoczywaniu, a co dopiero w wykonywaniu codziennych domowych obowiązków. Klimatyzator okazuje się idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

Poniżej temperatury 18 stopni Celsjusza cykl chłodzenia można odwrócić na cykl nagrzewania. A zatem w praktyce klimatyzator może służyć do dogrzewania pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie, zarówno w chłodne letnie wieczory, jak i jesienią oraz zimą, zwłaszcza że urządzenie zużywa trzy razy mniej energii niż np. piecyk elektryczny.

Wartą uwagi korzyścią jest utrzymywanie optymalnej i stałej wilgotności w pomieszczeniu. To wyjątkowo ważne nie tylko ze względu na komfort korzystania z mieszkania w wyjątkowo upalne dni. Ta funkcja klimatyzatora czyni go również pozytywnym dla zdrowia. Te dwa czynniki, czyli regulacja temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu, to dwa najważniejsze zadania klimatyzacji.

 

Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Producenci oferują dzisiaj całą gamę typów i modeli klimatyzatorów, droższych i tańszych, w pełni zautomatyzowanych i nowoczesnych, lub prostych, stałych albo mobilnych. Czym się kierować, dobierając urządzenie najlepsze dla domu? Wybór to tak naprawdę indywidualna kwestia, zależna od oczekiwań względem działania urządzenia oraz kwoty przeznaczonej na zakup. Najprostsze klimatyzatory jedynie chłodzą powietrze i obniżają jego wilgotność, czyli spełniają dwa podstawowe zadania. Te droższe dodatkowo, jak wspomniano wyżej, mogą ogrzewać pomieszczenie. Najdroższe modele chłodzą, ogrzewają i są wyposażone w nawilżacz powietrza, a więc nie tylko obniżają, ale też regulują poziom wilgotności. Zbyt słabe nie będzie w stanie ochłodzić pomieszczenia, natomiast zbyt mocne to tylko niepotrzebny wydatek.

– Wysokie temperatury są dokuczliwe nie tylko w dzień, ale i w nocy. Skutecznie przeszkadzają zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Dlatego klimatyzatory cieszą się coraz większym zainteresowaniem prywatnych osób, pragnących mieć je w swoich mieszkaniach. Dobrze dobrane urządzenie pozwoli cieszyć się komfortem cieplnym bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz oraz obniży wilgotność powietrza. Bogatą ofertę tych urządzeń można znaleźć na stronie internetowej www.hts.com.pl – podsumowuje specjalista warszawskiej hurtowni.

Air conditioner

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1483  razy.