Klimatyzacja ma moc – czyli jak określić moc klimatyzatora?

Klimatyzacja potrafi uczynić życie wygodniejszym, przyjemniejszym, zdrowszym, a nawet oszczędniejszym – pod jednym warunkiem: musi być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb.

 

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania tej idealnej dla siebie i swoich bliskich na pewno wiesz już, że określenie wymaganej mocy klimatyzatora jest jednym z najważniejszych aspektów przy jej wyborze.

Mamy tutaj do czynienia z dwiema podstawowymi zasadami:

  1. Moc chłodnicza klimatyzatora nie może być za mała.
  2. Moc chłodnicza klimatyzatora nie może być za duża.

W pierwszym przypadku zwyczajnie wybrane przez nas urządzenie nie odpowie w pełni na nasze oczekiwania, natomiast w drugim – nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać możliwości zakupionego przez nas klimatyzatora, co oczywiście do ekonomicznych rozwiązań nie należy.

Mamy ułatwione zadanie w przypadku zakupu klimatyzatora typu split, gdyż ten jest dopasowany dokładnie pod wielkość pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Sprawa komplikuje się nieco bardziej w przypadku klimatyzatorów przenośnych, jako że są to z założenia urządzenia mobilne nie dobiera się ich parametrów pod konkretne miejsce przeznaczenia.

 

Metody dobierania mocy klimatyzatora

Odpowiednio dobrana klimatyzacja bielsko opiera się o skorzystanie jednej z dwóch metod, pokrótce omówionych poniżej.

a) metoda orientacyjna wskaźnikowa

W tej metodzie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m.kw. powierzchni pomieszczenia. Niestety nie daje ona nam naprawdę precyzyjnej odpowiedzi na to jakiego dokładnie klimatyzatora potrzebujemy, bowiem wiążą się z nią bardzo duże rozbieżności.

b) metoda wykorzystania specjalistycznego programu komputerowego

Dzięki tej metodzie określenie mocy potrzebnej klimatyzacji jest bardzo dokładne, dlatego korzystają z niej na dzień dzisiejszy solidne firmy sprzedające klimatyzatory.

 

Cechy warunkujące wielkość mocy chłodniczej

Poniżej wymieniamy kilka przykładowych cech pomieszczenia wpływających na określenie wielkości mocy klimatyzatora, jaka jest nam indywidualnie potrzebna.

  • Typ zamontowanych żaluzji (wewn/zewn)
  • Lokalizacja pomieszczenia (parter/piętro/poddasze)
  • Zyski ciepła od urządzeń (np. komputer/lodówka/telewizor)
  • Sąsiedztwo pomieszczeń klimatyzowanych (obok/pod/nad)
  • Długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych

 

 Podsumowując:

Aby obliczyć moc potrzebną do schłodzenia pomieszczenia najlepiej polegać na specjalnych programach komputerowych, którymi dysponują profesjonalne firmy oferujące klimatyzację. To właśnie dzięki nim będziemy mieć pewność, że wybrana klimatyzacja jest urządzeniem szytym na miarę potrzeb, naszych potrzeb.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą: INT-CLIMA

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1289  razy.