Kilka sposobów na podgrzanie wody w mieszkaniu

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie ciepłej wody w mieszkaniu. Rozważając zakup podgrzewacza wody, do wyboru mamy urządzenia elektryczne lub gazowe. W sklepach spotkamy się z podgrzewaczami przepływowymi oraz pojemnościowymi. Poznaj różne metody ogrzewania wody użytkowej i wybierz najlepszy dla swojego mieszkania.

 

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Jeśli szukasz sposobu na podgrzanie wody użytkowej w mieszkaniu bez przeprowadzania uciążliwych prac związanych z modernizacją komina czy instalacji gazowej, wypróbuj urządzenia zasilane energią elektryczną (przykładowe modele znajdziesz na stronie http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-przeplywowe-elektryczne.html). Do wyboru masz podgrzewacze przepływowe oraz pojemnościowe. Pierwsze z nich ogrzewają wodę przepływającą przez urządzenie. Włączają się wtedy, kiedy odkręcimy kurek z ciepłą wodą – gdy zakręcimy kran, automatycznie się wyłączają. Elektryczne podgrzewacze przepływowe dostępne są w różnych rozmiarach. Małe, o mocy od 3,5 do 6 kW, przeznaczone są do zasilania jednego punktu poboru. W sklepach znajdziemy modele sprzedawane w zestawie z baterią i wylewką lub słuchawką prysznicową. Większe, charakteryzujące się mocą nawet powyżej 20 kW, mogą zasilać kilka punktów poboru jednocześnie. W kwestii regulacji temperatury stosowane są dwa rozwiązania: hydrauliczne i elektroniczne. Pierwsze zakłada, że im więcej pobieramy wody, tym niższa będzie jej temperatura. Drugie ustawia stałą temperaturę niezależnie od ilości pobieranej wody.

 

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe

Drugi typ podgrzewaczy elektrycznych to urządzenia pojemnościowe, zwane bojlerami. Ich działanie polega nie tylko na podgrzewaniu wody, ale także magazynowaniu jej i utrzymywaniu w odpowiedniej temperaturze. Podgrzewacze takie dostępne są w wielu rozmiarach. Od prawidłowego doboru wielkości oraz odpowiedniego zaprogramowania zależy to, czy wystarczy nam ciepłej wody do wszystkich potrzebnych czynności. Podgrzewacze pojemnościowe produkowane są w różnych rozmiarach – od kilku do kilkuset litrów. Mniejsze przystosowane są do zawieszenia na ścianie, większe muszą być ustawione na posadzce. Decydując się na zakup takiego urządzenia, musimy także określić, czy będziemy potrzebować ciepłej wody w jednym miejscu, czy też w kilku punktach jednocześnie. Podgrzewacze jednopunktowe działają bezciśnieniowo, podgrzewacze wielopunktowe mają w zbiorniku takie ciśnienie, jakie panuje w instalacji wodnej.

 

Podgrzewacze na gaz

Kolejną możliwością jest zamontowanie podgrzewacza wody na gaz. Urządzenia te wymagają podłączenia do przewodu kominowego oraz instalacji gazowej. Konieczna jest dobra wentylacja pomieszczenia oraz jego odpowiednia kubatura (co najmniej 8 m3). Podgrzewacze gazowe również występują w dwóch wariantach: przepływowym oraz pojemnościowym. Zasada ich działania przypomina urządzenia elektryczne. Odmienna jest jednak budowa – podgrzewacze gazowe posiadają komorę spalania z paleniskiem oraz przewody spalinowe.

Wybierając sposób podgrzewania wody w mieszkaniu, warto rozważyć bezpieczne, ekologiczne urządzenia elektryczne: przepływowe lub pojemnościowe. Jeśli posiadamy instalację gazową, możemy również zainstalować podgrzewacze gazowe.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2655  razy.