Kamień naturalny, czyli idealne wykończenie mieszkania

Niejednokrotnie urządzając mieszkanie najwięcej czasu poświęcamy jego wykończeniu. To od tego zależy końcowy wygląd naszego lokum i warto zastanowić się jakich materiałów wykończeniowych powinniśmy użyć. Jednym z najlepszych pod kątem estetycznym oraz jakościowym jest kamień naturalny.

 

Na początku warto zastanowić się w jakich miejscach możemy zastosować kamień. Stanowi on idealny materiał wykończeniowy na posadzkach, okładzinach ścian oraz kabin prysznicowych. Dodatkowo kamień może stanowić bardzo ładny element dekoracyjny w postaci kominków, schodów oraz kamiennych blatów. 

miszkanie-kamien

Aspekty, które dodatkowo przemawiają za wyborem kamienia jako głównego elementu wykończeniowego to jego naturalne pochodzenie. Dzięki temu nie jest on materiałem uczulającym, emitującym toksyczne substancje oraz nie zanieczyszcza środowiska. Ponadto – co najważniejsze z perspektywy praktycznej – nie zmienia swoich właściwości pod wpływem ciepła. Trwałość kamienia i jego odporność na różnego rodzaju uszkodzenia oraz – w przeciwieństwie do innych materiałów – brak oznak starzenia, a nawet podwyższanie walorów estetycznych po pewnym czasie to kolejne zalety.

Jeżeli już zdecydujemy się na wykończenie mieszkania za pomocą kamienia lub częściowe jego użycie musimy dokonać wyboru konkretnego typu. Najbardziej popularnymi są granit i marmur. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu będziemy chcieli użyć danego kamienia. W przypadku wnętrz o dużym obciążeniu jak kuchnia powinniśmy użyć granitu, który jest nienasiąkliwy, twardy, a także bardzo łatwo utrzymać go w czystości.  Marmur natomiast ma  bardzo bogatą paletę barw, dzięki czemu bez problemu powinniśmy dopasować go do każdego wnętrza i skomponować z resztą mebli oraz przedmiotów. Dodatkowo nie jest śliski, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako materiał na podłogi. Warto jednak wiedzieć, że marmur jest kamieniem, który jest bardzo podatny na rysy oraz przetarcia. Oczywiście poza marmurem i granitem istnieją inne rodzaje kamienia jak piaskowiec, kwarcyt, łupek, czy trawertyn. Niektóre z nich mają podobne właściwości i mogą być stosowane zamiennie, ale nie każdy z nich będzie pasował do danego pomieszczenia, więc przed zakupem najlepiej poprosić o poradę specjalistę. 

Poza używaniem kamienia jako materiału wykończeniowego sprawdza się również bardzo dobrze jako element dekoracyjny. Wystarczy spojrzeć na kominki wykonane z kamienia, które wyglądają przepięknie i klimatycznie, a dodatkowo ze względu na swoją specyfikę kamienia nie zmieniają one koloru oraz właściwości.

Wielokrotnie można usłyszeć zarzuty odnośnie tego, że kamień to „zimny” materiał, jednakże ze względu na wcześniej wspomniane bogactwo kolorów i faktur jest to stwierdzenie błędne i bardzo uogólniające. Ważnym jest oczywiście dopasowanie rodzaju kamienia do pomieszczenia, w którym będziemy chcieli go użyć. Może się bowiem okazać, że nawet najpiękniejszy pod względem estetycznym kamień nie będzie pasował do koloru ścian i mebli. Należy również zachować umiar, ponieważ nawet drobne wykończenia potrafią być wystarczające do tego, aby pomieszczenie zmieniło swój charakter oraz klimat.

 

Artykuł powstał we współpracy z Fabryką Kamienia Budowlanego

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2614  razy.