Jak zadbać o nasze meble w ogrodzie?

Nie da się ukryć, że meble w naszym ogródku są cały czas narażone na zabrudzenia oraz zniszczenia. Co możemy jednak uczynić, aby jak najdłużej zachowały one swój piękny wygląd?

Przede wszystkim należy zwrócić na początku uwagę z jakiego materiału są wykonane. Na rynku możemy spotkać meble ze zwykłego drewna, technorattanu, rattanu, plastiku, aluminium oraz innego metalu. Materiały te znacząco różnią się w swoich właściwościach, a także tym jak dbać o meble ogrodowe, które z nich stworzono.

 

Dbamy o drewno

Najpowszechniejsze jest oczywiście drewno. Do produkcji takich mebli producenci wykorzystują np. sosnę czy też bardziej egzotyczne gatunki jak rattan czy eukaliptus. Meble wykonane z rattanu bywają naprawdę przepiękne, o dość orientalnym wyglądzie, dzięki skomplikowanym technikom wyplatania. Z drugiej jednak strony ten delikatny materiał bardzo źle znosi kontakt z wodą oraz słońcem przez dłuższy czas. Kiedy szukamy materiału bardziej odpornego na warunki atmosferyczne dobrym wyborem jest za to technorattan. Jeszcze większą trwałością szczycą się meble wykonane z różnego rodzaju metali albo żeliwa i plastiku. Takie wyposażenie np. ze stali musi być jedynie dobrze zabezpieczone przed wodą i żrącymi płynami.

meble-na-tarasie

Jedynie odpowiednia i regularna pielęgnacja mebli ogrodowych może sprawić, że mogą one nam naprawdę doskonale służyć bardzo długi czas. Najtrudniejsze jest niewątpliwie zachowanie w dobrym stanie mebli drewnianych. Sposób w jaki o nie należy dbać jest uzależniony od gatunku drewna. Większość z gatunków takich jak choćby sosna, wymaga solidnej impregnacji olejem albo lakierem, dzięki któremu uodporniają się one na wilgoć. Natomiast warto zapamiętać, że gatunki jak np. teak, w ogóle nie potrzebują takich zabiegów ze względu na swoje właściwości. Za to meble powstałe z drewna surowego powinno malować się co jakiś czas olejami do mebli ogrodowych. Jeśli chodzi o meble ogrodowe z metalu to wymagają one zwracania uwagi co pewien czas, czy na powłoce zewnętrznej nie pojawia się korozja. Wymagają one, w przypadku zauważenia przez nas jakichś uszkodzeń, zabezpieczenia odpowiednią farbą przed dalszym procesem niszczenia struktury powłoki.

 

Dbamy o plastik

Na pewno bardzo proste i niewymagające są dla nas, jeśli chodzi o pielęgnację mebli ogrodowych, te wykonane z plastiku. Dbanie o nie w zasadzie polega jedynie na przemyciu ich co pewien czas wodą. Naturalnie w przypadku poważniejszych zabrudzeń należy użyć mocniejszych środków czyszczących.

 

Po sezonie

Co robić z meblami po sezonie? Pod koniec września lub października należy znieść nasze meble z ogrodu do suchej kantyny czy innego schowka. Zwróćmy jednak uwagę by nie było ono ogrzewane. Opada więc raczej garaż, wilgotna piwnica. W przypadku, gdy nie mamy za bardzo miejsca, postarajmy się przykryć meble jakaś szczelnym, wodoodpornym materiałem.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2938  razy.