Jak wybrać dobry pistolet tapicerski?

Pistolety tapicerskie ręczne, elektryczne, pneumatyczne to bogaty wybór urządzeń, które wykorzystywane są nie tylko w tapicerni czy stolarni, ale również w budowlance, przez dekarzy, czy przy pracach remontowych i wykończeniowych. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze najlepszego modelu. Na artykuł podpowie, na co zwracać uwagę kupując taker.

 

Niezależnie czy używamy gwoździ tapicerskich czy zszywaczy, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej, jakości pistolet tapicerski, aby praca byłą szybka, wydajna i dokładna. Od tego zależy, jakość końcowa mebla, co z kolei przekłada się na zyski samej firmy. Należy, zatem dobrze skalkulować zakup pistoletu tapicerskiego, biorąc również pod uwagę ilość i zakres prac nim wykonywanych. Nie zawsze, bowiem trzeba posiadać wysokiej jakości, profesjonalny zszywacz pneumatyczny, jeśli prace nim wykonywane są sporadyczne czy jedynie naprawcze. Do tego celu z powodzeniem wystarczą zszywacze: elektryczny czy ręczny, które są tańsze, równie dobrze działają a przy tym są szczególnie przygotowane do serii krótkich, mało wymagających wysiłku.

 

Rodzaje zszywaczy, pistoletów tapicerskich

Na rynku znajdują się trzy główne rodzaje pistoletów tapicerskich:

  • Ręczne (ręczne i młotkowe)

  • Elektryczne

  • Pneumatyczne

Pistolety ręczne polecane są do prac amatorskich i profesjonalnych sporadycznych, przy naprawach gwarancyjnych, pogwarancyjnych i innych pracach dodatkowych. Mocują praktycznie każde typy materiałów, choć polecane są do przytwierdzania tkanin do drewna – najlepiej miękkiego, folii, kabli czy listew. Innym typem takerów ręcznych są pistolety młotkowe o wysokiej skuteczności działania i precyzji pracy również poza stolarnią.

Pistolety elektryczne często używane są przez profesjonalistów. Są lubiane ze względu na łatwą obsługę, małą ilość siły potrzebnej do obsługi urządzenia, nieskomplikowaną budową i niezawodność. Mają ergonomiczny kształt, niewielką wagę i dużą siłę uderzenia, gwarantującą szybkość i precyzję pracy. To urządzenie w średniej cenie rynkowej, które z powodzeniem mogą używać również amatorzy. Jego zaletą jest fakt, że można pracować nim również w dużych tapicerniach czy stolarniach.

Pistolety pneumatyczne są wybitnie profesjonalne. Są najdroższe, najcięższe i mają najbardziej skomplikowaną budowę. Przeznaczone są do długich serii, intensywnej i precyzyjnej pracy oraz są najbardziej ekonomiczne w dużych stolarniach, tapicerniach itd. Mają ergonomiczny i dobrze wyważony kształt, dużą siłę uderzenia i nierzadko można wbijać nimi zarówno zszywki, jak i gwoździe. Są ciche w działaniu, niezawodne również przy pracy w miejscach słabo dostępnych i nie wymagają praktycznie żadnego nacisku siły przy ich obsłudze.

 

Wady pistoletów tapicerskich

O zaletach poszczególnych rodzajów pistoletów tapicerskich wspomnieliśmy powyżej. Niestety, jak każde narzędzia, mają również swoje wary.

Wadami zszywaczy ręcznych jest szybkość ich pracy uzależniona od umiejętności tapicera. Przy nagromadzeniu zleceń może to znacznie utrudniać ich terminowe wykonanie. Ponadto zszywacze ręczne nie zawsze mogą być używane. Grube tkaniny mogą być dla nich wyzwaniem nie do pokonania.

Wadą zszywaczy elektrycznych zdaje się być jedynie ich cena. Niestety kabel zasilający, o ile zszywacz nie ma zamontowanego akumulatora, może być znaczą przeszkodą w sprawnej pracy tapicerskiej.

Pistolet pneumatyczny jest ma na tyle skomplikowaną budowę, że okazuje się to być jego wadą. Dodatkowo nie każdego stać na zakup dodatkowego, niezbędnego osprzętu, bo już sam zakup zszywacza pneumatycznego jest dużym obciążeniem finansowym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu tapicerskiego?

Wybierając najlepsze urządzenie do tapicerni trzeba zwrócić uwagę na ilość i rodzaj pracy, jaką będziemy musieli wykonać, preferowaną długość pracy bez przystanku na chociażby ładowanie magazynka oraz tryb pracy jedno lub wielostrzałowy. Zwracając uwagę na te trzy główne wyznaczniki jesteśmy w stanie dokonać najlepszego wyboru i zakupić pistolet tapicerski pasujący do trybu naszej pracy.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Hurtownię Tapicerską Akces oferującą min. pistolety i zszywacze tapicerskie: hurtownia-akces.pl/pistolety-zszywacze-tapicerskie
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1612  razy.