Jak przygotować dach do zimy?

Skończyły się miesiące letnie, jesień rozgościła się na dobre, strasząc już epizodami zimy. Zanim zasiądziemy w ciepłym domu chroniąc się przed chłodem, warto także przygotować nasz dom na mroźne miesiące. Dziś skupimy się na dachu, bowiem to on przede wszystkim będzie musiał poradzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi: śniegiem, mrozem i wiatrem.

 

Rokrocznie zima stanowi niejaki sprawdzian dla materiałów i jakości wykonania naszego domu i jego elementów, w szczególności dachu. Zanim zaskoczy nas pierwszy śnieg warto zrobić przegląd stanu i przygotować na nadciągające zimowe niespodzianki. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – pamiętajmy, że czekają nas jednak prace na pewnej wysokości. Prócz tzw. linowych systemów ochronnych można pomyśleć np. o drabinach aluminiowych montowanych na stałe,  co pozwoli nam na większy komfort pracy i przede wszystkim zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

Prace warto zacząć od sprawdzenia stanu rynien i wyczyszczenia ich (np. myjką ciśnieniową, ale już nie metalowymi narzędziami, które mogą uszkodzić rynnę!) z zalegających liści czy gałęzi utrudniających odpływ. Nie chcemy, by zapchana rynna stała się powodem przelewania się wody ponad jej brzegi, uszkadzając w ten sposób elewację. Zawilgocenie to już tylko krok do przegnicia izolacji i rozwoju grzybów czy pleśni. Nie dopuśćmy do tego, by dopiero zwisające z dachu sople lodu dały nam znać, że nie przygotowaliśmy właściwie naszych rynien do radzenia sobie z wodą i w konsekwencji – lodem.

Najbardziej kluczowym działaniem dla samego już dachu jest przegląd pokrycia. Jeśli nie czujemy się ekspertami w tej dziedzinie, możemy powierzyć tę pracę fachowcom, którzy wykonali pokrycie – kto jak nie dekarze zna się lepiej na specyfice dachu i materiału, na który się zdecydowaliśmy, a także możliwych usterkach? Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, skupmy się na początek na szczelności pokrycia, przyglądając się miejscom łączenia arkuszy blachy czy dachówek ze szczególnym naciskiem położonym na połaci z wystającymi elementami, jak komin czy okna. W tym miejscu mogą tworzyć się szczeliny, do których przenikać będzie woda, co po zamarznięciu może mieć katastrofalne skutki.

Oprócz szczelności równie ważna jest kondycja poszycia i już jesienią warto je zabezpieczyć przed korozją odpowiednimi specyfikami tak, by na wiosnę nie mieć przykrych niespodzianek w postaci korozji. Zważajmy na każde, nawet najmniejsze ubytki, bowiem czas i niesprzyjające warunki atmosferyczne działają na niekorzyść. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co jeszcze możemy zrobić samodzielnie to po prostu… umyć dach. Najlepsze do tego celu są myjki ciśnieniowe. Prócz wody można użyć detergentów , ale tylko odpowiednich do danej powierzchni. W wyborze właściwego preparatu pomoże z pewnością personel w sklepie, można także zasięgnąć opinii ekspertów.

Powyżej wspomniano jedynie o najważniejszych czynnościach, które należy wykonać przed nadejściem zimy. Szczegółowo każdy z tematów można zgłębiać czytając fachową literaturę i zasięgając języka u specjalistów. Nie czekaj i już dziś zadbaj o bezproblemową zimę w ciepłym i szczelnym domu!

Artykuł przygotowany przez firmę Crynoline.pl, zajmującą się sprzedażą drabin aluminiowych montowanych na stałe. 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3232  razy.