Jak naprawić pęknięcia elewacji?

Piękny dom, miesiące, które poświęciliśmy na jego budowę oraz wykończenie i nagle pojawiają się na nim rysy, pęknięcia i inne uszkodzenia, które spędzają sen z naszych powiek. Czym są spowodowane i jak je naprawić?

 

Nawet na najlepiej wykonanej elewacji mogą pojawić się uszkodzenia. Kapryśna, deszczowa pogoda, śnieg, grad, uderzenie piłką, inne wgniecenia, a czasem wykryta za późno fuszerka fachowców. Czasami winę ponosi wadliwa konstrukcja, innym razem osiadanie gruntu, szkody górnicze i inne czynniki zewnętrzne.  

Pekniecia elewacji

Uszkodzenia da się naprawić, ale zawsze na początek warto ustalić jaka jest przyczyna powstawania takich uszkodzeń. Wiedza ta pozwoli nam na skuteczne i łatwe przeprowadzenie remontu, pozbycie się szkód na dłużej, albo raz na zawsze.  

 

Taki klimat…

Bardzo często uszkodzenia na tynkach to skutek złego wykonania albo upływającego czasu. Elewacja starzeje się i niszczeje. Sporo szkód powstaje w okresie jesienno-zimowym, a ukazuje się oczom domowników na wiosnę. Niesprzyjające warunki atmosferyczne często doprowadzają do powstania ubytków w elewacji. Zanieczyszczenie powietrza, kurz, błoto, są z kolei sprawcami przebarwień, zabrudzeń lub wysoleń. To uszkodzenia, które na szczęście łatwo usunąć. Wystarczy mycie powierzchni, gruntowanie i malowanie farbami elewacyjnymi odpowiednimi dla danego podłoża.

Gorzej, jeśli mamy do czynienia z rysami i spękaniami. Tym uszkodzeniom należy przyjrzeć się dokładniej.

 

Przyczyny bywają różne

Ustalenie przyczyny szkód, to najważniejszy krok przed rozpoczęciem prac remontowych. Oto główne czynniki wpływające na powstawanie pęknięć i kilka sposobów na ich likwidację:

 

Woda

Pęknięcia czy rysy to również, jak w przypadku pojawienia się przebarwień, bardzo często skutek działania wody i innych czynników zewnętrznych. Woda może przenikać w głąb tynku, jeśli wtedy pojawi się mróz, a woda zamarznie, doprowadzi do powstania pęknięć czy odspojeń tynku.  

Dłuższe zawilgocenie murów, elewacji, zwłaszcza w strefie cokołowej czy poniżej tarasów, również może powodować odspojenia tynku.

 

Błędy planowania prac

Pękanie tynku to niestety bardzo często również wynik wcześniejszych błędów, popełnionych na etapie projektowania i planowania prac. Używanie kiepskiej jakości zaprawy tynkarskiej, złe przygotowanie lub nieodpowiednie dobranie materiałów ocieplających do rodzaju tynków na elewacji również mogą powodować spore uszkodzenia tynku na elewacji.  

Przykład? Zdarza się, że fachowcy ocieplają dom materiałem przepuszczającym parę wodną, a na niego kładą tynk akrylowy o słabej przepuszczalności. Efekt jest taki, że pod tynkiem gromadzi się para wodna, która prowadzi do jego odpadania. Brzmi jak wizja z horroru? Dlatego warto czuwać nad tym jakie materiały są stosowane do systemu ociepleń, jak układane są poszczególne warstwy na budynku.   

 

Kolor elewacji

Kolejna przyczyna pękania tynku to np. źle dobrany kolor elewacji. Zbyt ciemna farba na ścianie, która przez większość dnia jest mocno nasłoneczniona, prowadzi do odkształcania tynku i uszkodzeń. Powstają one wskutek skoków temperatury między dniem a nocą. Lepiej przemalować nasłonecznione ściany na jasny kolor, który odbija światło słoneczne lub przynajmniej nie powoduje mocnego nagrzewania elewacji.

 

Fuszerki „fachowców”

Wilgoć i niskie temperatury nie sprzyjają tynkom, zwłaszcza jeśli prace są wykonywane bez odpowiednich zabezpieczeń. Tynk może słabiej się wiązać, tracić wytrzymałość. Wiedzą o tym fachowcy, powinni wiedzieć wszyscy, którzy planują budowę domu.  

Często mówi się, że tynk odpada, bo nie ma odpowiedniej przyczepności. Jeśli podłoże pod tynkiem będzie nieodpowiednio zagruntowane, materiały zostaną źle dobrane, albo fachowcy „oszczędzą” na jakości, wtedy tynk może zacząć po jakimś czasie odpadać.   

Czasami tynk osypuje się lub „piaszczy”. Tu też winowajcami bardzo często są tzw. fachowcy. Źle zrobiony tynk, z małą ilością spoiwa albo ze zwietrzałym spoiwem, powoduje, że po ułożeniu może się osypywać. Taki tynk wystarczy umyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym wcierając go w ścianę bardzo dokładnie. Dopiero potem ścianę można pomalować farbą podkładową i elewacyjną

 

Naprawianie szkód małych…

Z większością szkód, takich jak nieduże szczeliny, powierzchowne rysy można sobie poradzić z pomocą uniwersalnej zaprawy budowlanej. Tego typu uszkodzenia poszerzamy do ok. min. 5 mm, odkurzamy, myjemy, suszymy i wreszcie wypełniamy zaprawą.

Jeśli zaś wilgoć czy inne czynniki doprowadziły do odspojenia tynku, trzeba go wtedy skuć do tzw. surowego muru i postępować jak wyżej, dodatkowo gruntując odpowiednią emulsją, a następnie wypełniając miejsce zaprawą.   

 

… oraz szkód większych

Jeśli uszkodzeniu uległo ocieplenie budynku czy siatka zbrojąca, czeka nas nieco więcej pracy. Musimy wyciąć uszkodzony fragment, oczyścić siatkę zbrojącą wokół, a następnie przy użyciu odpowiedniej zaprawy, musimy dokleić odpowiednio dopasowany nowy fragment materiału. Kolejny krok to położenie w tym miejscu zaprawy klejącej, w której „zatapiamy” siatkę. Ważne by nowy fragment siatki zachodził na tę istniejącą powierzchnią co najmniej 5-10 cm z każdej strony. Dzięki temu nie powstanie nowe pęknięcie w miejscu wstawionej „łaty”.  

 

… i tych dużo większych

Gdy uszkodzenia są poważne, warto zastanowić się nad położeniem nowego tynku. Na nieocieplonym domu często najlepiej usunąć starą warstwę tynku i położyć nowy, odpowiednio dobrany. Najlepiej sprawdzają się tu tynki, które dobrze przepuszczają parę wodną.

Jeśli dom jest ocieplony i tynk jest kolejną warstwą na systemie ocieplenia, wtedy usunięcie całości tynku może spowodować więcej szkód niż pożytku. Lepiej wtedy położyć nowy tynk na stary. W tym przypadku powierzchnię trzeba wyrównać zaprawą klejącą, położyć na niej siatkę, a dopiero potem położyć nowy tynk. Oczywiście lepiej, by tak poważne prace wykonali sprawdzeni fachowcy.  

 

Pęknięcie prawdę ci „powie”

Często miejsce w którym pojawia się uszkodzenie na elewacji budynku, może nam sporo powiedzieć o jego przyczynach.  

Gdy wadliwa jest konstrukcja budynku, wtedy często pęknięcia pojawiają się w rogach otworów okiennych lub drzwiowych. Tego typu szkody pojawiają się również w trakcie osiadania domu, gdy za wcześnie położymy tynk. Pośpiech w budowie, nie jest wskazany.  

Zdarza się, że dom „pęka” w miejscu stykania się różnych materiałów. Różne materiały, różnie pracują, jeśli brak w miejscu styku dylatacji lub zbrojenia. Można to naprawić wykonując w tym miejscu odpowiednie zbrojenie lub dylatację.  

Gdy zaś dom pęka w pobliżu dachu, powodem może być napieranie płyty stropodachu na ściany budynku. Docieplenie stropodachu powinno załatwić sprawę.  

 

Fachowa pomoc

Odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną uszkodzeń w elewacji budynku, nie zawsze jest prosta. Jakiekolwiek nie byłyby przyczyny pęknięć, rys na elewacji budynku, przebarwień czy odpryskiwania tynku, warto zasięgnąć porady sprawdzonego specjalisty. On pomoże nam ustalić przyczynę powstania szkód i podpowie, jak najlepiej zabrać się do remontu. Po naszej strony powinna być regularna „inspekcja” elewacji na budynku. Wczesne wykrycie uszkodzeń, to szybsza naprawa i mniej stresu w przyszłości.

 

Artykuł przygotowany przez firmę Crynoline, specjalizującą się w sprzedaży drabin aluminiowych zewnętrznych montowanych na stałe.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3570  razy.