Jak dbać o meble kolonialne i indyjskie?

Do produkcji mebli kolonialnych oraz indyjskich wykorzystuje się przede wszystkim naturalne drewno egzotyczne. Samo w sobie jest bardzo trwałym materiałem, ale aby wyglądało efektownie na długie lata, trzeba również pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji.

 

Palisander, drewno tekowe, mahoń, akacja indyjska, mangowiec – to jedne z najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna w produkcji mebli kolonialnych oraz indyjskich. Ze względu na wysoką zawartość naturalnych olejów, te egzotyczne drewna są bardzo trwałe i doskonale radzą sobie w pomieszczeniach wilgotnych, w których dochodzi do zmian temperatury. Pomimo tego warto pamiętać o ich właściwej pielęgnacji, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Podpowiadamy, w co warto się wyposażyć i jak dbać o meble kolonialne i indyjskie.

 

Pielęgnacja na co dzień

Aby meble te wyglądały efektownie na co dzień, warto przecierać je suchą lub lekko wilgotną szmatką, która może być nasączona roztworem z łagodnego mydła. Należy z kolei unikać pozostawiania rozlanej wody lub innych substancji na drewnie, ponieważ mogą one wywoływać plamy – koniecznie trzeba usunąć je od razu, delikatnie zbierając je w ściereczkę albo ręcznik kuchenny, nie wcierając przy tym zabrudzenia w drewno.

 

Pasty i oleje do drewna egzotycznego

Aby drewno było zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, warto również po myciu na mokro konserwować je z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu środków – może być to naturalny wosk pszczeli oraz specjalne emulsje na bazie wosków i olejków. Gdy stosuje się nowy środek, najlepiej przetestować jego działanie na niewidocznym elemencie drewna.

 

Uwaga na promienie słoneczne

Warto też wskazać, że meble indyjskie i kolonialne wykonane z drewna egzotycznego są bardziej narażone na zmianę kolorów pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, czyli promieni słońca. Mebel może wobec tego stać się ciemniejszy lub jaśniejszy zależnie od gatunku drewna. Także wtedy, gdy będzie on wystawiony przez długi czas na promienie słońca, mogą pojawić się na nim pęknięcia w wyniku jego kurczenia się pod wpływem temperatury.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1629  razy.