Inspiracje stylem renesansowym we wnętrzach

Do łask dziś w dziedzinie aranżacji wnętrz dochodzą style klasyczne. W tym – renesansowy. Nie jest wcale łatwo urządzić mieszkanie tak, by było funkcjonalne, piękne i do tego zaaranżowane konsekwentnie. Historyczny renesans stylem nawiązywał do wzorców antycznych, jest więc pełen elegancji i harmonii. Wszystkie, meble, wyposażenie i dodatki powinny znamionować komfort.

 

Renesansowe wnętrza charakteryzuje prostota, ale także klasa. Ważna jest harmonia kolorystyki i poszczególnych elementów wnętrza od mebli po dodatki. Styl renesansowy lepiej sprawdzi się zapewne w większych przestrzeniach, ale można też zdecydować się na aranżację w stylu renesansowym w niewielkim mieszkaniu, o ile zrobi się to umiejętnie. Jeśli chodzi o meble to idealne były by antyki, choć tu oczywiście pewną barierą będzie zapewne ich cena.

Renesansowe meble są nieosiągalne, ale można zdobyć na rynku kopie antyków pochodzące z XIX i z początku XX wieku lub chociaż solidne meble wykonane w stylu renesansowym.

Można poszukać w antykwariatach, by chociaż część mebli (stoliki, krzesła) odpowiadały temu stylowi. Doskonale sprawdzą się komody z szufladami, duże szafy w klasycznym stylu. Obowiązkowo drewniane. Doskonale wkomponują się we wnętrze fotele i kanapy, podnóżki, taborety.

Obicia mogą być wzorzyste, obowiązkowo całość zdobić powinny różnej wielkości poduchy i poduszki. Pasować do wnętrza renesansowego będą również dywany w klasycznym stylu. Nie muszą być w dużych rozmiarach, mogą zdobić tylko część podłogi. Sama podłoga zaś powinna być drewniana, nie malowana, a jedynie lakierowana, najlepiej w ciemnym odcieniu drewna. Okna koniecznie w drewnianych ramach (podobnie jak podłoga w kolorze naturalnego drewna).

Do tego długie, ozdobne zasłony. Podłogi i drzwi powinny być wykończone ozdobnymi listwami. Natomiast na suficie mile wdziane będą gzymsy. W przestronnym salonie obowiązkowo powinien znaleźć się zdobiony w stylu renesansowym kominek. Liczy się zachowanie proporcji i symetria. W sypialni, poza dużym zdobionym łóżkiem, doskonale sprawdzi się toaletka oraz duże lustro. Urządzając mieszkanie w stylu klasycznym nie należy bać się kolorów, ale całość powinna być stonowana.

Mile widziane są akcenty czarne, białe, złote, srebrne. Wnętrze powinno sprawiać wrażenie zarówno eleganckiego, jak i przytulnego.

Na ścianach wnętrz renesansowych nie powinno zabraknąć dzieł malarskich i ozdobnych tkanin. Ważną funkcję stanowią również lustra: obowiązkowo w zdobionej ramie (najczęściej wybierane kolory to złoty, srebrny lub biały, jednak wybierając należy przede wszystkim kierować się dopasowaniem do całego wnętrza).

Doskonale sprawdzą się także ozdobne żyrandole i kinkiety.

Na przykład kryształowe żyrandole, nie tylko będą spełniały swoją praktyczną funkcję, ale także będą stanowiły same w sobie ozdobę (gzymsy na suficie, ozdobne kinkiety na ścianach i wiszące żyrandole doskonale sprawdzą się szczególnie w wysokich wnętrzach). Wśród dodatków powinny pojawić się też duże, wiszące lub stojące zegary. Oczywiście w renesansowym stylu.

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja DekoracjaWnętrz.pl
 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2596  razy.