Hydraulik odpowiada – ogrzewanie podłogowe

Odpowiednia temperatura pomieszczenia jest czymś, czego oczekujemy od ogrzewania. Czy ogrzewanie podłogowe może zapewnić wystarczająco dużo ciepła?

ogrzewanie-podlogowe-lazienka

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Taki typ ogrzewania często jest kojarzony z czymś luksusowym. Nie każdy może pozwolić sobie na zamontowanie ogrzewania podłogowego, ponieważ jest to dość poważna inwestycja. Jest to jedna z kilku wad takiego rozwiązania. Mówiąc o tym, co nie jest najlepsze w takim ogrzewaniu, należy również nadmienić, iż dokonanie zmian w instalacji po ułożeniu posadzki jest prawie niemożliwe. Jedyną opcją jest skucie istniejącej posadzki i korekta instalacji. Ponadto, kolejną wadą jest niezbędna aranżacja wnętrza pokoju, jeszcze przed ułożeniem wszystkich przewodów w podłodze. Należy pamiętać, że przewody nie mogą znajdować się pod meblami, gdyż może dojść do ograniczenia rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniu. Ostatnią wadą jest to, że musi minąć trochę czasu, zanim podłoga zostanie ogrzana. Rury grzewcze są pod często dość grubą warstwą, która musi zostać ogrzana w odpowiedni sposób, aby użytkownik mógł poczuć ciepło.

Mówiąc o zaletach takiego rozwiązania, należy przede wszystkim nadmienić, iż ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury ze względu na ułożenie rur podłogowych. W pokoju będzie dostatecznie ciepło nawet, jeżeli temperatura w pokoju będzie kilka stopni niższa niż w przypadku normalnych kaloryferów.  W związku z tym, iż temperatura czynnika zasilającego może być niższa, zostaje zaoszczędzona energia. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest trwałe oraz komfortowe. Należy jednak zadbać, aby hydraulik, który będzie wykonywał instalację, posiadał odpowiednie umiejętności. Do zalet można również zaliczyć to, iż instalacja jest całkowicie ukryta, dlatego pokój można aranżować w dowolny sposób. Ponadto, ciepło przekazywane jest przez promieniowanie, dlatego nie ma miejsca zjawisko unoszenia kurzu ku górze.

 

Kiedy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia. Podłogówka jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, jednak nie nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Przede wszystkim, nie warto instalować jej w pomieszczeniach, które są wykorzystywane rzadko, ponieważ ogrzewanie podłogowe dość wolno osiąga odpowiednią temperaturę. Ponadto, warto zastanowić się nad sensem instalowania podłogówki w sypialni, ponieważ występują trudności z szybkim obniżeniem temperatury przed snem. Jak zostało wspomniane powyżej, ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do pomieszczeń, w których znajduje się dużo mebli. Jeżeli zostaną one ustawione na rurach grzewczych, zdolności grzewcze całej podłogówki zostaną mocno obniżone.

Położenie podłogówki należy również rozpatrywać pod względem materiału, którym zostanie wykończona podłoga. Jeżeli będzie to solidne grube drewno bądź parkiet, nie jest to najlepszy pomysł i lepiej zdecydować się na grzejniki na ścianach. Jest to związane z tym, iż grube drewno jest bardzo dobrym izolatorem.

 

Osprzęt ogrzewania podłogowego

Cały system ogrzewania podłogowego składa się z wielu elementów. Pierwszym z nich jest rozdzielacz ogrzewania podłogowego. Jest to urządzenie, które służy do rozdzielania czynnika grzewczego równomiernie. Kolejny podstawowym elementem są oczywiście rury grzewcze. Służą one do przekazywania ciepła z czynnika grzewczego do kolejnych pomieszczeń. Ponadto, rury warto okryć płytami styropianowymi, które będą zapobiegały dostawaniu się wilgoci oraz pozwalają w łatwy i szybki sposób ułożyć rury. Kolejnym niezbędnym elementem jest taśma brzegowa, której celem jest oddzielenie wylewki od ścian. Dzięki temu, można zabezpieczyć wylewkę przed pękaniem, na skutek zmian objętości. Tworząc instalację podłogową należy mieć również listwy dylatacyjne, które są używane do podzielenia powierzchni grzejników podłogowych. Dzięki temu, można również chronić grzejnik przed pękaniem. Należy mieć również złączki do łączenia rur oraz zestaw regulacyjno-mieszający, który odpowiada za ustalanie temperatury czynnika grzewczego. Następnie należy zaopatrzyć się w termostaty pokoje, dzięki który możliwe będzie regulowanie ciepła płynącego z ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem, jednak nie we wszystkich pomieszczeniach. Przede wszystkim należy pierw stworzyć dobry projekt, który będzie uwzględniał również aranżacje pokoi. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o tego typu ogrzewaniu, należy skorzystać z usług doświadczonego hydraulika.

 

Autor artykułu:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą DM KANWOD Dawid Małek z Wrocławia – hydraulik.wroclaw.pl

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1794  razy.