Ekologiczny dach z trzciny

Symboliczny dach nad głową to potrzeba każdego człowieka. Nie mniej ważny jet jednak ten prawdziwy dach, który pokrywa nasz dom. Dachy ze strzechy ewidentnie kojarzą się nam jednak z odległymi czasami, kiedy to ludzie wykorzystywali naturalne materiały, które były im dostępne z braku współczesnych, nowoczesnych produktów, którymi są pokrywane dzisiejsze dachy.

 

Nie tylko słoma

Na początku do pokrycia dachów używano słomy, jednakże szybko przekonano się, że nie jest ona odporna na czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć. Szybko gniła i dach trzeba było często zastępować nowym. Wtedy o odkryto, że o wiele lepszym surowcem będzie inny dar natury, mianowicie trzcina.

Dziś, kiedy to ważnym pojęciem stała się dla wielu z nas ekologia i dbałość o dobry stan naszej planety, nastąpił zwrot do tych dawnych czasów. Z powodzeniem powstają dachy ze strzechy z wykorzystaniem trzciny. Co prawda nie jest to jeszcze rozwiązanie, które jest bardziej popularne w naszym kraju, niemniej coraz bardziej się ono rozpowszechnia i bez problemu można znaleźć firmę, która wykona nam profesjonalny dach ze strzechy.

 

Pozyskiwanie surowca

Co ciekawe, trzcina pozyskiwana do wykonywania pokryć dachowych ma najczęściej polskie pochodzenie. Nasz surowiec uważa się za bardzo dobry jakościowo. Zbiera się go na terenach podmokłych, gdzie rośnie praktycznie w całym kraju, lecz najlepsze warunki jeżeli chodzi o glebę, ma w północnej jego części. Profesjonaliści do wykonania dachy ze strzechy używają jedynie najlepiej się do tego nadającej trzciny pełnej krzemionki, nadającej jej twardość. Wybiera się gatunki jednoroczne z długimi i cienkimi łodygami.

Roślinę zbiera się w sezonie jesienno-zimowym, a następnie przebiera, pozbywając się zniszczonych czy nienadających się do wykorzystania gałązek. Ważna zasada głosi, że dachy ze strzechy powinny być wykonane z trzciny zebranej tego samego roku.

 

Zalety rozwiązania

Dlaczego tak chętnie wracamy do czasów, kiedy to trzcina była podstawowym materiałem do produkcji dachów? Ponieważ takie pokrycie cechuje się licznymi walorami. Po pierwsze, można mówić w tym przypadku o praktycznie idealnej termoizolacji uzyskanej naturalną metodą. Dach z trzciny świetnie zatrzymuje ciepło w zimie, a latem nie pozwala mu się dostać do wnętrza domu.

Po drugie, warto zastosować trzcinę ze względu na akustykę. Każdy chyba zna dźwięk deszczu czy gradu spadający nocą na metalowe pokrycie dachu, zwłaszcza jeżeli przebywa na poddaszu użytkowym. W przypadku zastosowania naturalnego materiału, nie ma takiego problemu. Wbrew pozorom trzcina jest także odporna na ogień. Wystarczy tylko zastosować na dach same łodygi, bez liści. Ogromne znaczenie ma także używanie tworzywa ognioodpornego do łączenia poszczególnych gałązek.

Co więcej, dach ze strzechy trzcinowej będzie także odporny na wilgoć. Materiał ten nie jest podatny na gnicie, a woda nie wnika wgłąb dachu. Jest tak dlatego, że trzcina rośnie na terenach mokrych, więc cechuje się doskonałym przystosowaniem do takich warunków.

 

Piękny, przyjazny naturze dach

Trzeba przyznać, że dach trzcinowy w połączeniu z domkiem w typowym wiejskim stylu wygląda niezwykle klimatycznie i estetycznie. Nie można zapomnieć także o jeszcze jednym, ogromnie ważnym atucie trzciny. Jest ona zasobem całkowicie odnawialnym, więc wykorzystywanie jej jest ukłonem w stronę natury i naszej ziemi. Przy produkcji dachów tego typu nie dochodzi też do emisji szkodliwych substancji. Po prostu wykorzystujemy to, co zostało stworzone do użytku dla człowieka.

dach-z-trzciny

Piękny, przyjazny naturze dach

 

Artykuł powstał dzięki firmie Eko-Strzecha Pytko specjalizującej się w kładzeniu dachów z trzciny.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2102  razy.