Daj się urzec wnętrzom w stylu prowansalskim!

Ciepło, zapierające dech w piersi lawendowe pola, winorośle – to elementy, które kojarzą nam się z Prowansją. Ta malownicza kraina na południowym wschodzie Francji urzeka swoim urokiem i spokojem. Jeżeli chcesz mieć swoją małą Prowansję u siebie w domu, jesteś we właściwym miejscu. W niniejszym artykule omówimy, czym charakteryzuje się styl prowansalski.

 

Domy w Prowansji – charakterystyka

Styl prowansalski jest odmianą stylu rustykalnego, który nawiązuje do motywów ludowych, wiejskich, zachowując przy tym dworską gustowność. Domy w Prowansji są budowane z wapienia, a następnie tynkowane i malowane na ciepłe barwy – dominuje kolor jasnożółty oraz oranż. Domy są często otoczone lawendowymi polami. Wewnętrzne ściany często są poprzecierane wapnem, zabieg ten tworzy interesującą fakturę. Niekiedy można spotkać się z panelami na ścianach, kamieniem bądź ceramiką. Z kolei na podłogach znajduje się kamień bądź terakota. W niektórych mieszkaniach sufit podtrzymują belki sufitowe.

 

Bogactwo kolorów i wzorów

Mieszkanie urządzone w stylu prowansalskim musi być kolorowe. Oczywiście możemy zdecydować się na minimalizm barwowy i urządzić mieszkanie tylko w trzech czy czterech kolorach, jednak gdy lubimy mnogość barw, możemy wykorzystać ich o wiele więcej. Wykorzystywane w tym stylu barwy są subtelne, pastelowe. Do kolorów idealnie odzwierciedlających styl prowansalski należą:

  • biały, kość słoniowa, ecruu, kremowy, beżowy,
  • lawendowy, fiołkowy, fioletowy, błękitny, niebieski,
  • żółty i wszystkie jego odcienie,
  • szary, „kamienny”,
  • różowy,
  • oliwkowy.

Urządzając mieszkanie w stylu prowansalskim, korzystaj z gładkich materiałów w powyższych barwach lub postaw na wzory kwiatowe, naśladujące kamień bądź też na desenie geometryczne.

 

Meble w stylu prowansalskim

„Charakterystyczną cechą mebli prowansalskich są kabriolowe nóżki – przypominają one kształtem literę S. Najczęściej wykonywane są z litego drewna. Aby wyglądały na starsze i by tchnąć w nie więcej charakteru, nierzadko się je dodatkowo przeciera” – informuje pracownica Indigo Decor. Meble w stylu prowansalskim nawiązują do klasyki, zwłaszcza do tak zwanych mebli ludwikowskich. Nierzadko są delikatnie zdobione, posiadają na przykład motywy kłosów, kwiatów czy owoców. Styl prowansalski wyróżniają jasne barwy, jednak miłośnicy ciemnych kolorów z powodzeniem znajdą również ciemne meble.

Decydując się na styl prowansalski, koniecznie musisz zakupić konsolę, czyli przyścienny stolik. Jest ona jednym z bardziej charakterystycznych rodzajów mebli w tej aranżacji, a jej początek sięga czasów francuskiego króla Ludwika XV. Bliską kuzynką konsoli jest toaletka.

 

Dekoracje prowansalskie

Wnętrza w stylu prowansalskim uwielbiają dodatki. Obowiązkowym punktem jest lawenda w doniczce. Wybierając dekoracje, szukaj takich z motywami wspomnianej już lawendy (ewentualnie wrzosu), a także oliwek czy cykad. Wnętrze będzie się też pięknie prezentować, gdy udekorujemy je ceramiką. Nie zapominajmy również o tkaninach (żakardowej czy kretonie), które możemy powiesić w formie zasłon lub też nałożyć na poduszki jako poszewki. Zdobione lustra to również element charakterystyczny dla tej aranżacji.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2616  razy.