Czy są i jak działają rekuperatory?

Rekuperatory są to urządzenia, które są sercem nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznych. Główną rolą rekuperatorów jest przede wszystkim nadmuchiwanie świeżego powietrza (przy pomocy specjalnych wentylatorów) do mieszkania. Drugą zasadniczą rolą rekuperatorów jest oczywiście wyciąganie z domu zużytego powietrza na zewnątrz.

 

Urządzenia te pozwalają nam odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego oraz co najistotniejsze dodatkowo ogrzać nim powietrze nawiewane. Odzysk ciepła może być realizowane za pomocą specjalnego wymiennika ciepła. Według najnowszych danych statystycznych nowoczesne rekuperator, które są prawidłowo zainstalowane pozwalają nam odzyskać od około 50% do 90% utraconego ciepła.

 

Główne zasady działania rekuperatora

Nowoczesne rekuperatory składają się zazwyczaj z dwóch wentylatorów. Pierwszy z nich to wentylator wywiewny, a drugi jak łatwo się domyśleć to wentylator nawiewny. Opisując mechanizm działania współczesnych rekuperatorów warto wspomnieć również o wymienniku ciepła, w którym to powietrze dopływające do wnętrza naszego mieszkania ogrzewa się od powietrza wywiewanego. W wymiennikach ciepła bardzo często montowane są specjalne filtry zatrzymujące groźne i niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Dzięki takim filtrom w domu będziemy mieć zawsze czyste i zdrowe powietrze.

 

Instalacja rekuperatora

Rekuperatory są to dość proste systemy, które zdecydowanie łatwiej montuje się jednak z mieszkaniach, które są dopiero budowane. W wykończonych mieszkaniach zainstalowanie rekuperatorów może sprawić naprawdę wiele problemów i niepotrzebnych wydatków. Największy problem podczas instalacji sprawia oczywiście konieczność doprowadzenia wszystkich przewodów do konkretnych pomieszczeń, w których chcielibyśmy transportować nawiewne i wywiewne powietrze. Przewody bardzo często posiadają sporą średnicę przez co bardzo ciężko jest je ukryć w zakamarkach zwłaszcza jak chce się jeszcze zastosować porządną izolację. Systemy rekuperacji najlepiej montować w nowych mieszkaniach oraz w domach w których planujemy generalny remont.

 

Co dają rekuperatory i czy opłaca się je montować

Montaż rekuperatorów to wspaniała inwestycja, która może nam obniżyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 20-30%. Ceny nowoczesnych systemów rekuperacyjnych oraz ich montaż z roku na rok staje się również coraz bardziej atrakcyjniejszy, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

Poprawnie zaprojektowane oraz fachowo wykonane systemy rekuperacji zapewnią nam między innymi ciągłą obecność w naszym mieszkaniu świeżego powietrza bez potrzebny ciągłego otwierania i zamykania okien. Jest to wygodne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które poprawi nam znacząco komfort naszego codziennego życia. Wspomnieć należy również i o tym, że mieszkania z rekuperacją mogą pochwalić się również zdecydowanie niższymi zapotrzebowaniami energetycznymi. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla alergików ponieważ wspomniane powyżej filtry powietrza zatrzymywać będą wszelkie pyłki, kurze oraz owady.

Jeżeli chcą mieć Państwo nowoczesne i energooszczędne mieszkanie to inwestycja w wysokiej jakości rekuperację wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jest to znakomita propozycja przede wszystkim dla domów w których nie ma kominka, a system grzewczy opiera się wyłącznie na pompach ciepła. Jeżeli przerażają Państwa rachunki za ogrzewanie mieszkania i chcecie mieć w swoim domu zawsze czyste i zdrowe powietrze to jeszcze dziś powinnyście zastanowić się nad skorzystanie z dobrodziejstwa jakie dają systemy rekuperacyjne.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie firmy Tywent, która produkuje wysokiej klasy rekuperatory i wentylatory przemysłowe.

 

 
 

Katagoria: porady dla dbających o udany remont
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1755  razy.