Zalety i wady ogrodów zimowych

Moda na ogrody zimowe jest coraz większa. Nic dziwnego w końcu jest to miejsce, w którym wypoczynek może okazać się bardzo przyjemny, kiedy za szklaną ścianą pada deszcz lub śnieg. Oranżerie to miejsca, w których znaleźć się mogą zarówno rośliny egzotyczne, nieodporne na mrozy, jak i te ulubione przez właściciela.

 

Coraz częściej wnętrza ogrodów zimowych urządzane są z wielką dokładnością i starannością. Umieszcza się w nich sofy, ławy, a niekiedy oranżeria służy za gabinet. Fascynaci ogrodów zimowych nie wyobrażają sobie jednak oranżerii, w której znajdują się same meble. Faktem jest, że oranżeria, która spełnia funkcje salonu, nie wymaga ciągłej opieki i doglądania, co oranżeria, która jest niczym tropikalny las, pełna zielonych i kolorowych, egzotycznych roślinności, ale cóż to byłby za ogród zimowy, w którym nie ma miejsca na roślinność? Poniżej znajdują się wady i zalety takiego ogrodu. Przeczytaj i oceń czy taki ogród jest dla Ciebie!

 

Jakie są zalety ogrodu zimowego?

Oranżeria posiada wiele zalet. Jest to miejsce, w którym można się zrelaksować wśród wszelakiej roślinności. Wypicie kawy w ciepłej oranżerii razem z przyjaciółmi lub rodzina pośród pięknych egzotycznych roślin w pochmurne, zimne listopadowe popołudnie jest wspaniałym doznaniem. Odpoczynek pośród roślin ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

W ogrodzie zimowym można hodować słodkie pomarańcze, cytryn czy drzewka oliwne. Tutaj ograniczeniem może być tylko wielkość i wysokość ogrodu zimowego.

Niemniej jednak ogrody zimowe o wielkości do 25 m2 można budować bez pozwolenia, co jest bardzo dobrą nowina dla tych, którzy od dawna marzą o stworzeniu przydomowej oranżerii. Dodatkowe pomieszczenie powiększa powierzchnię użytkową, dzięki czemu mieszkańcy małych domów zyskują dodatkową przestrzeń, z której mogą korzystać niezależnie od pory roku.

Oranżeria wyposażona dodatkowo w meble może posłużyć również jako gabinet, zimowy salon lub poczekalnia.

Oranżeria uatrakcyjnia również wygląd budynku, dodaje mu charakteru i niecodzienną bryłę. Podczas budowy ogrodu zimowego warto skorzystać z usług architekta, który stworzy projekt odpowiedni do kształtu i wizerunku budynku. Harmonijnie dobrana oranżeria upiększa budynek również od zewnątrz.

 

Wady ogrodów zimowych

Oprócz tych wszystkich wspaniałych zalet wymienionych wyżej oranżerie mają niestety wady. Dla niektórych osób ciągłe dbanie o rośliny może okazać się bardzo uciążliwe. Zakładając bowiem ogród zimowy, należy pamiętać, iż rośliny wymagają ciągłej pielęgnacji przez cały rok.

Wyjazd domowników na wczasy może okazać się zgubny dla roślin.

W takim przypadku należy nająć osobę, która mogłaby się troszczyć o rośliny, inaczej po powrocie można ujrzeć katastrofalny widok uschniętych roślin. Ogród zimowy jest wspaniałą atrakcją dla osób, które kochają rośliny i troszczenie się o nie daje im wiele satysfakcji. Kolejną wadą może okazać się koszt założenia oranżerii, który może wynieść nawet kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Drogie są materiały, które zachowują odpowiednie parametry termoizolacyjne, w tym szkło, które musi być zarówno bezpieczne, jak i musi posiadać odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych, zachowując jednocześnie odpowiednią izolację. Oranżerię należy również wyposażyć w rośliny i meble, co niesie za sobą nie lada wydatek. Do tego dochodzą środki pielęgnacyjne roślin, ziemia, odżywki itp.

Podsumowując: przed założeniem ogrodu zimowego warto się zastanowić czy nas na to stać i czy będziemy mieli odpowiednia ilość czasu na pielęgnację roślin? Jeżeli na oba pytania odpowiemy twierdząco, zostaje tylko plany przekuć w rzeczywistość.

Informacje zaczerpnięte ze strony www.wintergarten.pl

 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1660  razy.