Własne meble do ogrodu – jak je zrobić?

Samodzielne wykonanie mebli do ogrodu może być bardzo dobrym pomysłem, jednak wymaga pracy oraz umiejętności. Jak wykonać meble, które będą ładne, trwałe i wygodne?

Dobre meble to marzenie każdej osoby posiadającej ogród. Dzięki takim fotelom, ławom, czy stolikom można wygodnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zrelaksować się po pracy lub spotkać ze znajomymi w przyjemnym otoczeniu. Jednocześnie odpowiednie meble nie są tanie – na pewno trzeba zainwestować dosyć dużą sumę w ich zakup. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie jak zrobić meble ogrodowe?

 

Wybór dobrego materiału

Przed przystąpieniem do pracy nad meblami, trzeba dobrze przemyśleć wybór najlepszego materiału, który zostanie wykorzystany w takim projekcie. Niestety w przypadku samodzielnego wykonania różnych elementów trzeba brać pod uwagę przede wszystkim własne umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami, a także swoją wiedzę na ten temat. Brak odpowiednich umiejętności może niestety bardzo szybko doprowadzić do zniechęcenia, frustracji i niepowodzenia całego projektu. Oczywiście w przypadku mebli, które znajdą się w ogrodzie, trzeba także wybrać rozwiązania, które będą trwałe i solidne.

 

Meble z drewna

drewnoDrewno to popularny materiał, który wyróżnia się głównie dużą estetyką. Jednocześnie w przypadku robienia mebli ma bardzo dużą zaletę – jest łatwy w obróbce. Wykonanie różnych elementów z drewna nie wymaga używania żadnych specjalnych, drogich narzędzi, jednocześnie jest stosunkowo mało skomplikowane. Dlatego ten materiał będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tego typu pracach. Oczywiście stosowanie drewna wymaga także pewnej wiedzy – należy wybrać właściwy gatunek, nadający się do wykorzystania na zewnątrz. Trzeba także użyć dobrych produktów służących do ochrony drewnianych elementów przed działaniem czynników atmosferycznych.

Meble z metalu

stalMetal to niezwykle praktyczny materiał – mocny, wytrzymały, bardzo odporny na uszkodzenia oraz prosty do czyszczenia i renowacji. W przypadku mebli ogrodowych może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla drewna. Jednocześnie pozwoli na przygotowanie wielu bardziej nowoczesnych projektów i będzie bardzo dobrze wyglądać np. w połączeniu ze szkłem. Niestety trzeba liczyć się z tym, że zrobienie mebli z tego typu materiału wymaga zarówno konkretnych umiejętności, jak i wykorzystania odpowiednich narzędzi, dlatego nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

 

Inne materiały

paletaOczywiście w przypadku robienia mebli do ogrodu da się wykorzystać także inne rozwiązania. Kreatywne osoby mogą sięgnąć po różne mniej typowe materiały. Na przykład do tego celu można wykorzystać drewniane palety. Jest to stosunkowo prosta metoda, która nie wymaga ani dużych umiejętności, ani czasu. Jednocześnie nie każdemu spodoba się tego typu rozwiązanie, które również nie będzie pasować do wszystkich ogrodów.

 

Jak zrobić meble ogrodowe?

W przypadku samodzielnego robienia mebli trzeba pamiętać o tym, że największe znaczenie będzie miała trwałość takiego projektu. To oznacza konieczność zatroszczenia się o solidne wykonanie, ale także wybór odpowiednich preparatów, które ochronią meble przed działaniem niekorzystnych czynników. Należy brać pod uwagę, że elementy z metalu będą narażone na korozję, a drewno jest wrażliwe na działanie wilgoci.

Kolejna bardzo ważna kwestia to także przygotowanie odpowiedniego projektu takich mebli. Na pewno nawet najprostsze elementy będą wymagały dobrego przemyślenia. Osoby, które już wcześniej zajmowały się tego typu pracami, będą miały znacznie łatwiejsze zadanie. Początkujący mogą poszukać różnych gotowych projektów, które pokazują krok po kroku wszystkie czynności, które należy wykonać. To najlepszy sposób na uniknięcie różnych poważnych błędów.

 

Własne meble – oszczędne i oryginalne

Własne, samodzielne wykonane meble ogrodowe mają sporo zalet, na które warto zwrócić uwagę. Oczywiście jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo pieniędzy na zakup ciekawego wyposażenia do ogrodu, jednocześnie nie chcą kupować produktów niskiej jakości. Wystarczy zainwestować czas i energię, a za stosunkowo nieduże pieniądze można zrobić ładne, solidne ławki, krzesła, czy stoły.

meble-z-drewnaNa pewno zrobienie takich mebli jest również dobrym pomysłem dla osób, którym zależy na oryginalności. Większość rozwiązań, które można znaleźć w sklepie, jest dosyć standardowa. Naprawdę wyjątkowe i ciekawe meble są zazwyczaj bardzo drogie. W takiej sytuacji samodzielne zaprojektowanie i wykonanie fotela, czy stołu może okazać się najlepszym sposobem na interesujące wyposażenie. W ten sposób uda się również dopasować wszystkie elementy do samego  ogrodu oraz do elewacji budynku.

Oczywiście dla niektórych osób możliwość majsterkowania i samodzielnego wykonania różnych przedmiotów jest również przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Stworzenie ładnych mebli, które następnie zostaną wykorzystane w ogrodzie, będzie na pewno źródłem dużej satysfakcji.

 

Nie każdy sobie poradzi

Wydaje się, że zrobienie mebli do ogrodu ma bardzo wiele zalet. Niestety trzeba się liczyć z faktem, że nie jest to wcale takie proste zadanie. Oczywiście bardzo wiele zależy od wybranego materiału oraz od tego jak złożony jest przygotowywany projekt, jednak zawsze trzeba dysponować pewną wiedzą oraz odpowiednimi narzędziami.

Przed przystąpieniem do robienia mebli warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim do wykonania takiej pracy potrzeba będzie sporo wolnego czasu. Poza tym należy dysponować właściwymi narzędziami, które umożliwią precyzyjne, dokładne działanie i estetyczny efekt. Na pewno wykonanie ładnych mebli wymaga również co najmniej dobrych zdolności manualnych, poczucia estetyki oraz konkretnych umiejętności. Tylko dzięki temu można zrobić meble, które będą trwałe, ładne i wygodne.

 

Czy naprawdę warto?

W takiej sytuacji można zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście warto jest samodzielnie przygotowywać meble do ogrodu? W końcu w sklepach można znaleźć naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, a od czasu do czasu udaje się także trafić na różne atrakcyjne promocje. Na pewno zrobienie mebli jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które lubią tego typu prace oraz mają odpowiednie narzędzia, którymi będą mogły się posłużyć. Samodzielne wykonanie takiej pracy może stać się źródłem sporej satysfakcji.

W zależności od wykorzystanych rozwiązań można zaoszczędzić dzięki samodzielnemu wykonaniu mebli. Trzeba jednak brać pod uwagę czas oraz wysiłek, które należy włożyć w tą pracę.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2444  razy.