Ogródkowe zasady – czyli jak siać

Zawitała do nas wiosna, a razem z nią rozpoczął się sezon siewny, co jest nie lada wyzwaniem dla osób doświadczonych, a tym bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodem. Ktoś, kto nie miał nigdy z tym do czynienia, powie, że to żadna filozofia, natomiast reszta ma co do tego inne zdanie. Jak więc zacząć planowanie ogrodu?

 

To zadanie męczy każdego, kto chce latem i jesienią cieszyć się własnymi zbiorami. Świeże warzywa i owoce z własnego ogrodu smakują co najmniej jeszcze raz tak dobrze, jak te kupione. Warto więc włożyć odrobinę wysiłku, aby mieć powód do dumy w postaci pięknego ogrodu.

Aby nie popaść w szaleństwo idąc po nasiona do sklepu, najpierw zrób sobie listę zakupów. Obowiązkowo musisz ją dostosować do warunków, czyli na przykład wielkości ogródka. Wiadome jest, że właściciel niewielkiej działki, nie będzie kupował ogromnej liczby opakowań, których nawet nie jest w stanie wysiać. Dlatego też warto zacząć od zaplanowania tego, co jest nam najbardziej potrzebne. Dzięki temu wykluczymy kupno zbędnych nasion, przez co zaoszczędzimy pieniądze, jak również sprawniej zrobimy zakupy, bez zbędnego zastanawiania się, co będzie nam potrzebne.

Zakupy zrobione, nasiona czekają w siatce, ogród przygotowany do wysiewu. To jednak nie oznacza, że bierzemy grabie i siejemy wszystko gdzie popadnie. Na to też trzeba mieć plan. A dlaczego? Tłumaczy to współrzędna uprawa warzyw. Jest to sposób sadzenia i siania warzyw tak, aby pozytywnie oddziaływały na siebie i w naturalny sposób chroniły się przed chorobami i szkodnikami. Dla jednych może wydawać się to skomplikowane, jednak po kilku latach siania nabierzemy wprawy i będzie nam to szło o wiele sprawniej. Przy uprawie współrzędnej jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę:

  • wymagania pokarmowe,

  • ciepłolubność,

  • zapotrzebowanie na wodę,

  • głębokość korzenienia się,

  • wzajemne oddziaływanie poprzez wydzieliny roślinne.

ogrodkowe-zasady-jak-siac-2

Podstawowe zasady uprawy współrzędnej mówią nam, że:

  • Powinno się sadzić rośliny motylkowate – zwiększają zawartość azotu w glebie, a to wszystko dzięki temu, że ich korzenie nie wchodzą w symbiozę z bakteriami.

  • Niekorzystne jest sadzenie roślin tej samej grupy i rodziny – przykładowo warzyw psiankowatych takich jak pomidor i ziemniak.

  • Korzystne jest sadzenie warzyw o różnym zasięgu systemu korzeniowego – dzięki czemu będą one pobierały składniki pokarmowe z różnych warstw gleby.

  • Niewskazane jest sadzenie w sąsiedztwie warzyw, które mają wysokie zapotrzebowanie na wodę i pokarm.

  • Dużą zaletą jest sadzenie w ogrodzie roślin odstraszających szkodniki – takich jak aksamitka (odstrasza mszyce), czosnek (nie toleruje go większość szkodników).

Podajemy więc przykładowe kombinacje warzywne, które możesz zastosować w swoim ogrodzie, natomiast wystrzegaj się sąsiedztwa warzyw oznaczonych czerwonym minusem, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na jakość i ilość zbiorów jesiennych:

Kapusta

+ buraki – cebula – ogórki – seler – ziemniaki – sałata

– zielony groszek

Rzodkiewka

+ ogórki – sałata – cebula – buraki – zielony groszek

Marchew (dobrze wysiać ją po ogórkach i pomidorach)

+ fasola – ogórki – sałata – szczypiorek – cebula – groszek

– koper

Fasola

+ kukurydza – ziemniaki – cukinia – kapusta

– buraki – cebula

Pietruszka (dobre, jeśli jest siana po kapuście i fasoli)

+ pomidory

Por

+ marchew – buraki – fasola – sałata

Cebula

+ buraki – marchew – kapusta – sałata – ziemniaki

– groch – fasola

Groch (dobrze rośnie na grządkach po marchwi i burakach)

+ marchew – ogórki – seler- truskawki

– cebula

Sałata

+ ogórek – por – cebula – rzodkiewka – fasola szparagowa

Papryka

+ marchew – cebula

– pomidory – bakłażany

Szpinak

+ bakłażan – kapusta – fasola – groch – cebula

– ziemniaki

Pomidory (niewskazane sadzić po papryce i ziemniakach)

+ seler – pietruszka – wczesna kapusta – sałata – marchew

– kukurydza – ziemniaki

Ogórki

+ sałata – koper – kukurydza – seler – słonecznik – cebula

– ziemniaki

Buraki

+ kapusta – sałata – cebula

– fasola

Koper

+ cebula – sałata – ogórki – buraki

Seler

+ kalafior – pomidory

Cukinia

+ fasola – kukurydza

– ziemniaki – brokuły – kapusta

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 6219  razy.