Niezawodne kwitnące rośliny – wybieramy 8 naszych typów!

Pięknie komponujące się ze sobą i pobudzające naszą ciekawość barwne elementy ogrodu są jednym z najpiękniejszych jego elementów. Wszyscy cenimy rośliny kwitnące zarówno za ich walory dekoracyjne, jak również pobudzające zmysły zapachy. Dlatego każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie piękne kwiaty. Jednak często, z różnych powodów, nie udaje nam się zrealizować tego marzenia. W poniższym artykule prezentujemy Państwu osiem niezawodnych roślin, które z pewnością ucieszą Państwa oczy swoim kwitnącym wyglądem.

 

Funkcje roślin kwitnących w ogrodzie:

 1. zdobią ogród,
 2. wabią owady – takie jak pszczoły, motyle,
 3. wpływają na nasze zmysły ( kuszący zapach, dotyk, wygląd).

 

8 niezawodnie kwitnących roślin:

 • liliowce – Hemerocallis – atrakcyjna bylina, długowieczna, która wygląda malowniczo w okresie kwitnienia, ale jej eleganckie długie liście zdobią ją również poza tym czasem, kwitnie już od czerwca, kwiaty duże, trąbkowa te, wzniesione ponad liście, w zależności od odmiany mamy do wyboru wszystkie kolory tęczy, lubi stanowiska zarówno słoneczne, jak i pól cieniste.
 • pelargonie – ulubione kwiaty, wybierane do aranżacji balkonów, cenione zarówno ze względu na swoją odporność na upały jak również śliczne kwiaty – wzniesione na sztywnych łodyżkach, kolorowe kule. Są to rośliny jednoroczne, dostępne w sprzedaży już od kwietnia. Kwitną aż do jesieni, bardzo obficie, kolory dostępne w sprzedaży to najczęściej odcienie różu, czerwieni i bieli.
 • jeżówki – Echinacea – jest odporną byliną, która rozsiewa się po ogrodzie, kwitnie najczęściej na różowo, a jej nazwa pochodzi od kolczastego środka, który przypomina jeżyka. Kwitnienie jest bardzo obfite, rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, suche kwiatostany są oryginalną ozdoba zimowego ogrodu, ceni miejsca słoneczne, ale zakwitnie także w półcieniu. Do wyboru mamy także inne kolory, w zależności od odmiany.
 • dąbrówka rozłogowa – jest to trwała bylina, płożąca się po ziemi, najczęściej butująca w miejscach zacienionych. Rośnie szybko i zdrowo, charakterystyczny jest bordowy kolor liści i pędów, który w połączeniu z niebiesko-fioletowymi kwitami wygląda bardzo oryginalnie. Malownicza przez cały rok, ale kwitnie latem.
 • wilec purpurowy – Ipomoea purpurea – to jednoroczne pnącze, ale raz posiane w ogrodzie, będzie odrastać z wytworzonych nasion. Szybki wzrost i duże, sercowate liście to doskonały wybór na okrywanie nieatrakcyjnych elementów ogrodu. Kwiaty w barwach fioletu i różu, dzwonkowate, otwierają się tylko rano.
 • rozchodnik okazały – Sedum spectable – to odporna bylina, o wysokości 20-50 cm, skórzaste liście i pędy tworzą atrakcyjną kulę, która od sierpnia jest ozdobiona różowymi baldachimami kwiatów. Jest bardzo odporna na suszę i upały; zasuszone kwiaty są oryginalną ozdobą ogrodu także zimą i jesienią, zwłaszcza, że długo otrzymują kolor.
 • krwawnik – Achillea millefolium- jest mało wymagającą rośliną bylinową, która dobrze czuje się na stanowiskach  suchych i słonecznych. Kwitnie już w czerwcu, a kolor kwiatów zależy od odmiany (czerwone, różowe, białe, żółte). Wysokość od 20 do 50 cm, kwiaty znajdują się na wysokich, prostych łodygach, otoczonych ostrymi liśćmi.
 • clematisy – szybko rosnące, wieloletnie pnącza, osiągające rocznie nawet 5 metrów przyrostu, ale do wzrostu wymagają podpór. Kwiaty występują w każdym kolorze, mają kształt gwieździsty, kwitnienie rozpoczyna się w maju/czerwcu. Rośnie w cieniu i słońcu.

 

garden-1418103 960 720

 

Wszystkie przedstawione powyżej rośliny są od lat cenionymi egzemplarzami, zapewniającymi barwne wrażenia w każdym ogrodzie. Niezależnie od naszych umiejętności ogrodniczych i warunków panujących w ogrodzie będą kwitły pięknie i zdrowo, stanowiąc atrakcyjną dekorację naszego ogrodu!

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2470  razy.