Najpiękniejsze aranżacje oświetleniowe w ogrodzie

O oświetlenie ogrodu należy zadbać jeszcze na etapie jego projektowania. Prawidłowo rozmieszczone lampy ogrodowe sprawiają, że po zmroku ogród ożywa, a jego właściciele z większą ochotą spędzają w nim ciepłe, letnie wieczory.

 

Oświetlenie w ogrodzie spełnia dwie podstawowe funkcje: użytkową i dekoracyjną. Warto zatem wiedzieć, jak je połączyć oraz jakie lampy wybrać i w jaki sposób je rozmieścić, aby uzyskać piękną aranżację odpowiadającą naszym potrzebom.

 

Funkcja użytkowa i dekoracyjna oświetlenia

Funkcja użytkowa oświetlenia w ogrodzie polega głównie na prawidłowym oświetleniu wszelkich ścieżek, schodów i stopni. Istotne jest także, aby w nocy można było zobaczyć wszelkie nierówności terenu. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie podjazdu oraz ścieżki prowadzącej od furtki do domu. Należy pamiętać, że jeśli w ogrodzie będą instalowane niskie lampy, to ich światło powinno padać w dół, a jeśli wysokie, to powinno być rozproszone. Oczywiście funkcję użytkową oświetlenia w ogrodzie można połączyć z funkcją dekoracyjną. Na rynku jest duży wybór różnych urządzeń oświetleniowych oraz lamp, w różnorodnych kształtach i stylach. Można je nabyć np. od firmy Casting K.S. Poland sp. z o.o. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone stworzą wyjątkową atmosferę i nadadzą ogrodowi niepowtarzalny charakter.

 

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie?

Najlepszym i najbardziej praktycznym sposobem na znalezienie właściwej lokalizacji dla lamp w ogrodzie jest sprawdzenie przy pomocy latarki, jak w danym miejscu będzie rzeczywiście wyglądało światło. Trzeba pamiętać, że rodzaj oświetlenia, jego siła i kolor może za każdym razem tworzyć inny klimat jednego miejsca. Kiedy już będziemy wiedzieć, gdzie ustawić lampy, warto sporządzić plan, który uwzględni wszystkie znajdujące się w ogrodzie elementy oraz ich wielkość. Jest to konieczne, ponieważ większość z nich, np. ławka lub roślina, może pochłaniać lub odbijać światło. Stworzenie takiego szkicu nie tylko pomoże w rozlokowaniu lamp, ale także w określeniu ich ilości i wysokości. Jeśli nasz wybór padnie na modele zasilane prądem, to dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na te przeznaczone do użycia na zewnątrz.

 

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Zanim zaczniemy rozstawiać lampy, warto zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać. Do stworzenia romantycznej atmosfery najlepsze będą lampy o ciepłym, mało intensywnym świetle. Te o większej mocy będą idealne na przyjęcie w ogrodzie. Natomiast do oświetlenia ścieżki najbardziej nadają się te niższe, o wysokości ok. 1 m. Lampy ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Produkowane są z żeliwa, aluminium, miedzi, mosiądzu oraz tworzyw sztucznych. Cały czas największą popularnością cieszą się te w neutralnych kolorach: czarnym, szarym lub ciemnozielonym. W chwili obecnej najchętniej w ogrodach stawia się lampy aluminiowe, np. z firmy Casting K.S. Poland sp. z o.o. Wśród nich znajdziemy zarówno wysokie, pięknie zdobione klasyczne modele, jak i te proste, bardziej nowoczesne.

Illuminated garden path patio

Uzyskany efekt świetlny w dużym stopniu zależy od właściwego rozplanowania wszystkich lamp. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to z umiarem. Proste i funkcjonalne, ale jednocześnie stylowe rozwiązania pozwolą na uzyskanie pięknej aranżacji, która upiększy ogród oraz dom.

 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3346  razy.