Najlepsza huśtawka

Bez huśtawki plac zabaw nie może istnieć, ponieważ każde dziecko kocha huśtawki, nieważne czy pojedyncze, podwójne, modułowe, zrobione z metalu, drewna. Nasz rynek oferuje nam mnóstwo nowych rozwiązań, co do bujawek, więc gdy już zdecydowaliśmy się na kupno warto wybrać tą, która zaspokoi nasze zapotrzebowania.

 

Mimo wielkiego wyboru urządzeń, huśtawka jest najbardziej wychwytywanym elementem na placu zabaw. Na taki miejscu dzieci dorastają, rozwijają się i kształtują. Dlatego warto jest zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Sprzęt powinien spełniać warunki nie tylko bezpieczeństwa, ale też warunki postawione przez nas lub pociechy, czyli powinien być komfortowy, idealny do zabaw, relaksu.

 

Rozwój poprzez zabawę

Rozwój i zabawa, to dobre połączenie, które ułatwi nam wiele rzeczy np., jako nam rodzicom pomoże w kształtowaniu, a dzieci będą się wyśmienicie bawić. Huśtawka zapewnia prawidłowy rozwój psychiczny lub fizyczny. Pomaga skoordynować ruch, rozwija wyobraźnie, polepsza zmysły i cieszy, co jest chyba najważniejsze.

 

Idealna huśtawka

Wszystkie sprzęty powinny być zgodne z Normą 1176 określającą wymagania, które powinny spełniać takie urządzenia.

Powinny na przykład:

 • Być zrobione z profili aluminiowych, ewentualnie ze stali nierdzewnej
 • Siedziska: miękkie, wyprofilowane, gumowe, dla najmłodszych kubełkowe
 • Farba naniesiona natryskowo, wodoodporna
 • Linki z rdzeni stalowych
 • Śruby ocynkowane a gniazda odpowiednio zakryte
 • Przy huśtawkach sprężynowych znajdować się musi zabezpieczenie przeciw zakleszczeniu
 • Prosta konstrukcja
 • Stać na odpowiedniej nawierzchni: piasek, żwir – 30cm, jeśli wysokość upadku wynosi do 2m i piasek, żwir – 40cm przy wysokości upadku do 3m
 • Mieć strefę bezpieczeństwa

Bujawka musi być bezpieczna! Przy wyborze odpowiedniego modelu musimy kierować się nie ceną, lecz wytrzymałość, stabilność, mobilność i co jest dość ważne – materiał.

 

Materiał na huśtawkę

Gdy, ustaliliśmy już miejsce gdzie stanąć ma nasza huśtawka lub uwzględniliśmy wyżej podane warunki możemy nareszcie wybrać materiał. Wiadomo każdy materiał ma plusy i minusy, więc warto wybrać najbardziej nam odpowiadający:

DREWNIANY jest ładny i ekologiczny, dobrze wpływa na dzieci i komponuje się z otoczeniem, nie grozi im nagrzanie czy wywołanie alergii. Mają różne odmiany zaczynając od różnorodności kolorów do faktur i form. Niestety wielkim minusem jest to, że mogą mieć uszkodzenia produkcyjne np. sęki, pęknięcia, wady kształtu, budowy itp. Nie jest też najprostsze w czyszczeniu, wymagają pielęgnacji i są dość ciężkie. Często też zdarza się, że dostaną jakiegoś uszkodzenia, gdyż nie są odporne na czynniki atmosferyczne.

METALOWY jest estetyczny i ma dość nowoczesny design, dopasuje się do otoczenia, łatwo je pielęgnować, a z połączeniem z profilami aluminiowymi stelaż jest lekki i mobilny. Wadą jest np. to, że rdzewieją, przez małą wagę są niestabilne, wymagają zakupu dodatkowych przedmiotów po to by zapewnić większy komfort zabawy.

PLASTIKOWY jest lekki, łatwy w czyszczeniu, nie odkształca się i nie blaknie jest również odporny na zmienne warunki pogodowe. Szkoda tylko, że jest niestabilny i zazwyczaj wykorzystywany dla najmłodszych. Wymagają też sezonowania.

TEKSTYLNY jest stosowany zwykle przy hamakach i innych rodzinnych siedziskach, lecz dzięki przyjemnej fakturze nadają się również do huśtawek jest, także szybki w eksploatacji czy czyszczeniu. Niestety nie jest trwały i nie mogą stać cały rok w jednym miejscu, bo ulegają uszkodzeniom.

TECHNORATTANOWY jest podobny do rattanu, więc przypasuje się do otoczenia, jest przyjemny w dotyku i niezmiernie trwały. Są lekkie, odporne na wilgoć, na nagrzanie, nie odkształca się i łatwo go umyć, ale jest drogi i nie często wykorzystywany, jako huśtawki.

WIKLINOWY, RATTANOWY komponuje się z tłem, dobrze działa na człowieka i tworzy przytulne kosze rodzinne. Jest też nietrwały, brudzą i trzeba go przechowywać na zimę, ale najbardziej denerwuje trzeszczenie.

 

Rodzaje huśtawek

W huśtawkach nie tylko rozróżniamy materiał. Jest też coś takiego jak jej rodzaje wielkości. Istnieją:

 • Huśtawki pojedyncze
 • Huśtawki podwójne
 • Huśtawki modułowe
 • Huśtawki nietradycyjne

Każda z nich pasuje, do czego innego, czyli pojedyncza spisuje się przy domach z jednym dzieckiem podwójne dla rodzin wielo dzietnych i placów zabaw. Modułowe można łączyć z innymi sprzętami a nietradycyjne to takie jak bujaki, kosze rodzinne.

Przy zakupie takiej huśtawki skupmy się na wyżej opisanych właściwościach, gdyż wszystko jest w pewnym stopniu potrzebne. Warto też zorientować się czy warunki prawne pozwalają na zastosowanie wybranego modelu.

 

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca m.in. huśtawki dla dzieci
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3659  razy.