Jesienne prace w ogrodzie

Jesień to pora, kiedy musimy przygotować nasz ogród na zimowanie i niskie temperatury i usunąć z niego zwiędłe i uschnięte części roślin. Zarazem jest to pora przeglądu sprzętu do usuwania śniegu.

 

Na początek powinniśmy zająć się roślinami jednorocznymi, które jesienią są już uschnięte. Usuwamy ich resztki, a glebę po nich nawozimy – najlepiej nawozem naturalnym, czyli kompostem lub obornikiem. Jeśli go nie mamy, możemy znaleźć ogłoszenia, w których oferuje się go za niewielką opłatą albo nawet za darmo. Możemy też w ostateczności użyć nawozów sztucznych z potasem i fosforem. Dobre będzie też spulchnienie ziemi, które powtórzymy na wiosnę.

 

Pielęgnowanie drzew owocowych

Jeśli mamy jabłonki czy grusze, późna jesień to dobra pora na obcinanie uschłych gałęzi, bowiem wtedy soki drzewa w większości cofają się do pnia. Poza tym, pod koniec jesieni warto pobielić pnie drzewek wapnem oraz obkopać dolną część pnia ziemią. Chroni to zwłaszcza młode drzewa owocowe przed nagłymi zmianami temperatury w razie odwilży, ponieważ wtedy ich kora przyjmuje dużo ciepła i może otworzyć się na niej rana zgorzelinowa.

 

Przygotowanie oczka wodnego

Sprawdzamy, które z roślin z oczka wodnego mogą zimować na miejscu. Resztę wyławiamy i przenosimy do pojemników z wodą w pomieszczeniu. Podobnie robimy z rybkami. Jeśli mamy oczko wodne głębsze niż 100 cm, to rybki mogą w nim spokojnie zimować, pod warunkiem, że zimą będzie dodatkowo dotleniane. Często robi się to, wstawiając do oczka snopek słomy, który uniemożliwia zamarzanie wody na powierzchni. Z kolei w sklepie możemy kupić brzęczyk lub grzałkę elektryczną. Możemy też samodzielnie wykonać pływak ze styropianu. Późną jesienią dajemy rybkom mniej karmy, a jeśli temperatura spada poniżej 7-8 stopni, przestajemy je karmić. Jeśli na dnie oczka zgromadził się muł, zostawiamy go, bo łatwiej będzie im tam zimować. 

 

Pielęgnacja trawnika

W pierwszej połowie listopada kosimy trawnik ostatni raz przed zimą. Zostawiamy nieco wyższą trawę niż zwykle. Nie robimy wtedy mulczowania, czyli nie zostawiamy warstewki drobno pociętej trawy jako nawozu. Usuwamy też z trawnika zwiędłe gałązki i liście. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby na jesień zastosować tzw. jesienne nawożenie trawnika. W dobrym sklepie ogrodniczym znajdziemy specjalne, dedykowane nawozy.

 

Rośliny wieloletnie jesienią

Jeśli uprawiamy rośliny wieloletnie w pojemniku, przed zimą musimy wstawić je do pomieszczenia i izolować pojemnik, w którym rosną, np. oklejając go kartonem lub styropianem. Mogą też zimować na balkonie. Od czasu do czasu musimy je też podlewać. Podlewamy także rośliny zimozielone, takie jak np. azalia japońska.

 

Inne ważne prace

Wczesną jesienią możemy posadzić rośliny, które tradycyjnie kwitną jesienią, a także te, które zimą wyrosną w doniczkach jako zielenina do wykorzystania na co dzień, np. pietruszkę. Oprócz tego na okres jesienny warto zaopatrzyć się w odpowiednie grabie, ponieważ na naszych trawnikach zaczną pojawiać się liście. Musimy o tym pamiętać, ponieważ to ważne aby na zimę dokładnie oczyścić nasz trawnik z opadniętych liści.

 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2171  razy.