Jak zastąpić trawnik, aby było ładnie i funkcjonalnie, ale bez pielęgnacji?

Jak zastawić trawnik, aby była to nawierzchnia mało wymagająca, a jednak piękna? co zrobić, gdy nie mamy czasu na pielęgnację trawnika? Podpowiadamy w artykule.

 

Każdy kto posiada dom, marzy o funkcjonalnym , atrakcyjnym ogrodzie, który będzie miejscem idealnym na wypoczynek. Kiedy myślimy o ogrodzie, jeszcze przed jego założeniem, najczęściej widzimy siebie na tarasie, w otoczeniu przyjaciół przy grillu, czy z dziećmi na przydomowym placu zabaw. Chcemy aby ogród był miejscem zapewniającym nam doskonały relaks i sposób na ciekawe spędzanie czasu. Jednak nie zawsze jest tak, jak sobie wymarzymy… czasem nie zdajemy sobie sprawy ile pracy może kosztować utrzymanie ogrodu w atrakcyjnym stanie.

Bardzo często wydaje nam się, że takie elementy jak trawnik czy rabaty nie wymagają dużo czasu czy pracy, aby wyglądały ładnie. Lekceważenie tych elementów należy do podstawowych, najczęstszych błędów.

Ten artykuł jest poświęcony trawnikowi, ponieważ jego pielęgnacja jest bardzo wymagająca i pracochłonna, przedstawiamy Państwu możliwości jego zastąpienia.

Wypielęgnowany i ładny trawnik jest efektem wielogodzinnej pracy.

Takie zabiegi jak regularne koszenie, nawożenie, podlewanie czy pielęgnacja po zimie to standardowe czynności, które wpływają na jego atrakcyjność. Są to także ogromne pożeracze czasu i pracy. Jeżeli nie jest naszym marzeniem spędzanie wolnego czasu z kosiarką, musimy zastanowić się jak temu zapobiec.

W jaki sposób stworzyć w ogrodzie nawierzchnię atrakcyjną i funkcjonalną jak trawnik, ale nie tak bardzo jak on wymagającą. Czym go zastąpić?

Istnieje kilka atrakcyjnych rozwiązań, które pomogą nam stworzyć atrakcyjne nawierzchnie w ogrodzie, bez dużych nakładów czasu i pracy.

trawnik-ogorodolandia-2

Łąka kwietna

Łąka kwietna jest to miejsce naśladujące, dobrze nam wszystkim znane, barwne i kwitnące polne łąki. Eksplozja barw, kształtów i zapachów sprawia, że jest to miejsce atrakcyjne każdego dnia, które zmienia się dynamicznie i codziennie zaskakuje nas nowym, ładnym wyglądem. Łąki kwietne możemy zakładać jak zwykłe trawniki, poprzez siew lub z rolki, możemy także pozwolić samodzielnie rozrastać się roślinom. Taka roślinna kompozycja jest bardzo naturalna, wygląda swobodnie i pozwala nam komponować się z otoczeniem. Łąka kwietna jest nawierzchnią mało wymagającą, zarówno pod względem pielęgnacji jak również wymogów siedliskowych. Wymaga koszenia 2 razy na rok (!), nie musimy jej nawozić czy podlewać, gdyż gatunki wybrane do skomponowania łąki są odporne na utrudnienia. Rośliny rosnące na łące są odporne na brak składników odżywczych w podłożu czy niedobór wody.

Łąki stanowią bardzo naturalne kompozycje, dlatego szczególnie dobrze komponują się w ogrodach o charakterze swobodnym, naturalistycznych…

Łąki kwietne są przyjazne dla środowiska i otoczenia. Stanowią siedlisko dla różnorodnych gatunków ssaków, gadów i ptaków, pozwalają im na swobodne rozmnażanie, stwarzając optymalne warunki do rozwoju. Takie naturalne stanowiska pozwalają nam scalić się z otoczeniem, ale także tworzą korytarze biologiczne, którymi zwierzęta mogą się przemieszczać.Jest to także doskonałe rozwiązanie aby optycznie powiększyć ogród, jeżeli nasze sąsiedztwo stanowią takie naturalne krajobrazy, możemy optycznie poszerzyć granice ogrodu, naśladując jego otoczenie.

Pozytywy płynące z uprawy łąki kwietnej:

  • przyjazna dla środowiska,
  • małe wymagania siedliskowe poszczególnych gatunków,
  • nie wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji,
  • atrakcyjna większą część roku,
  • codziennie zaskakuje ładnym widokiem.

 

Rośliny okrywowe

Jest to grupa roślin, charakteryzująca się szybkim wzrostem i małymi wymaganiami, co skutkuje powstaniem bujnej pokrywy zieleni nawet w tak trudnych miejscach jak skarpy czy miejsca zacienione. Są to rośliny, które dobrze znoszą trudne warunki siedliskowe, nie wymagają także troskliwej pielęgnacji. Bardzo szybko rosną i mają duże zdolności regeneracyjne, są także odporne na choroby i szkodniki.

Do roślin okrywowych możemy zaliczyć na przykład bluszcz pospolity, rosnący w cieniu gęstych drzew, irgę płożącą, która umacnia swoimi korzeniami skarpy ( tym samym zapobiegając erozji gleb).

Nawierzchnia zielona z roślin okrywowych stanowi atrakcyjną alternatywę dla trawnika, gdyż po pierwsze nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji jak on, i po za pierwszymi latami wzrostu, jest właściwie bezobsługowa, po drugie rośliny z tej grupy radzą sobie dobrze w miejscach trudnych, gdzie trawnik nie dał by rady.

 

Nawierzchnie kamienne

Kamień jest jednym z najczęściej wybieranych tworzyw naturalnych na nawierzchnie w ogrodzie. Szlachetnym naturalny materiał, bardzo trwały i elegancki, może być synonimem dobrego gusty i odporności. Mnogość form i kształtów, rodzajów kamienia, kolorów, kształtów i właściwości, pozwala dobrać ten materiał właściwie do każdej przestrzeni ogrodowej, nie zależnie od jej funkcji czy charakteru.

Kamień jest wykorzystywany nie tylko jako budulec nawierzchni, ale także jako elewacja, ogrodzenie, czy dekoracja ogrodu.

Kamienie nawierzchniowe możemy podzielić na kamień luźny i utwardzony. Kamień luźny nie jest związany z podłożem, natomiast utwardzony montuje się na cementowej podbudowie.

 

Nawierzchnie z elementów betonowych

Bardzo popularny rodzaj nawierzchni, stanowi atrakcyjna konkurencję dla szlachetnego kamienia, ponieważ powstają coraz lepsze imitacje najszlachetniejszych kamieni. Nawierzchnie z pol brukowej kostki, płyt betonowych i innych elementów jest trwała, atrakcyjna i ma niższą cenę, dlatego coraz częściej decydujemy się na jej zakup.

Istnieje wiele ciekawych i atrakcyjnych możliwości na zastąpienie trawnika czymś mniej wymagającym, dlatego warto korzystać z tych rozwiązań i ułatwiać sobie życie!

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2478  razy.