Jak wybrać odpowiedni komplet ogrodowy?

Podczas sezonu letniego, kiedy pogoda zaczyna dopisywać, więcej czasu spędzać zaczynamy na przydomowym tarasie i w ogrodzie. Odpowiedni wypoczynek i relaks zaznamy wówczas dzięki komfortowym kompletom mebli ogrodowych. Jak wybrać odpowiedni komplet mebli ogrodowych? – podpowiemy, które zestawy spełnią wymagane oczekiwania.

 

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy obecnie szeroki wybór mebli ogrodowych. Wybierać możemy spośród pojedynczych mebli takich jak np. ławki, stoły i krzesła, ale również z różnego rodzaju skomponowanych  już kompletów o różnych wymiarach. Przed zakupem, aby dobrze wybrać odpowiednie meble, należy koniecznie zastanowić się nad ich przeznaczeniem oraz miejscem i częstotliwością ich użytkowania. Zadając sobie takie pytania, dokonamy wyboru mebli wykonanych z materiału o odpowiedniej trwałości.

Również bardzo istotny, jest odpowiedni wybór mebli ogrodowych pod względem stylu, który będzie dopasowany do otoczenia. Warto także przed wyborem mebli zapoznać się z przeznaczeniem i rodzajem różnych zestawów mebli ogrodowych, aby być zadowolonym z zakupu. Wybierać natomiast można z nowoczesnych kompletów modułowych oraz stołowych kompletów o różnych wariantach.

Rodzaje kompletów ogrodowych

Modułowe komplety mebli ogrodowych:

Główną funkcją, którą spełniać mają modułowe meble ogrodowe, jest komfortowy wypoczynek. Dla zapewnienia użytkownikom wygody, meble modułowe do kompletu posiadają często miękkie poduszki, a same siedziska są głębokie. Meble te, jak mówi nazwa, składają się z osobnych modułów, które można dzięki temu dowolnie ze sobą łączyć, przez co są bardzo elastyczne. Wielu producentów oferuje wykonanie poszczególnych modułów pod wymiar. Dzięki temu komplet mebli modułowych możemy dobrać nie tylko do dużych powierzchniowo ogrodów i tarasów, ale również na mniejsze tarasy i balkony. Przeważnie w komplecie oprócz miejsc siedzących dostępny jest również niski stolik kawowy.

Możliwość tworzenia z mebli modułowych dowolnych kompozycji, a także różne kształty i szeroka kolorystyka  sprawiły, że są to meble popularne i często wykorzystywane przez architektów w projektach. Mogą oni dopasować je do otoczenia, w którym będą umieszczone. Meble modułowe nie rzadko pozostają wystawione na zewnątrz przez cały rok, a to ze względu na często duże wymiary i brak miejsca na przechowanie. Taka możliwość istnieje, gdyż przeważnie wykonywane są z bardzo odpornego i solidnego materiału  jakim jest technorattanu.

ogrodolandia-2

 

Stołowe komplety mebli ogrodowych:

Główną funkcją stołowych kompletów mebli ogrodowych jest funkcja jadalniana, a wyróżnić można dwa główne komplety o odmiennym przeznaczeniu:

Kawowe zestawy mebli ogrodowych składające się z małego stolika i kompletu krzeseł. Sprawdzą się doskonale, kiedy będziemy chcieli odprężyć się lub wypić ulubioną kawę w towarzystwie znajomych. Składają się z małego stolika i kompletu krzeseł. W zależności od tego, jakie miejsce wybierzemy na ustawienie tego zestawu, znajdziemy komplety wykonane z różnych materiałów, w różnorodnej kolorystyce i stylu pasującym do otoczenia.

Jadalniane komplety mebli ogrodowych charakteryzują się dużym, solidnym stołem i kompletem krzeseł. Stół z blatem o dużej powierzchni zapewnia komfortowe spożywanie posiłku. Często ze względu na duże rozmiary stołu meble te wykonywane są z odpornych na działanie atmosferyczne materiałów, które nawet bez dodatkowej konserwacji przetrwają niskie temperatury w okresie zimowym. Komplety mebli jadalnianych dostępne są w różnych stylach i kolorach. Z powodzeniem znajdą się również takie, które można wykorzystać wewnątrz pomieszczeń np. w jadalni.

 

Wybierając materiał, z jakiego zakupimy komplet mebli ogrodowych bez względu na jego funkcję, ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsce, w którym zamierzamy ustawić meble. Czy będą znajdować się pod zadaszeniem i stać na wybrukowanej powierzchni? Czy będą umieszczone na trawniku pod gołym niebem? Zwracając uwagę na tak istotne sprawy, wybierzemy meble z materiału o właściwych cechach, dzięki któremu meble te posłużą nam przez długi czas.

Popularnymi materiałami są m.in.: technorattan, metal i rattan naturalny, a każdy z nich ma inne właściwości i odznacza się różną trwałością.

Również istotną cechą przy wyborze kompletu mebli ogrodowych jest ich styl. Powinny one pasować nie tylko do ogrodu i roślinności w nim występującej, ale także do bryły budynku. Ważne, aby nie łączyć różnych materiałów wykorzystanych w elewacji  lub na tarasie i sąsiadujących bezpośrednio z nimi mebli ogrodowych. Wybierać należy podobne materiały, aby całościowo współgrały ze sobą i nie tworzyły wyraźnych kontrastów. Przykładowo do elewacji z elementami cegły i kamienia będą pasować meble wykonane z metalu, plastikowe (nowoczesne) będą natomiast za bardzo odstawać.

Do nowoczesnej bryły budynku i szkła pasować idealnie będą meble z technorattanu, który jest materiałem nowoczesnym.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór kompletów ogrodowych: ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe
 
 

Katagoria: porady dla dbających o ogród
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2626  razy.